Co nowego

Koronawirus w Gdyni – mamy ozdrowieńców!

Koronawirus w Gdyni – mamy ozdrowieńców! // fot.Michał Puszczewicz / pixabay.com

Koronawirus w Gdyni – mamy ozdrowieńców! // fot.Michał Puszczewicz / pixabay.com

Od początku epidemii koronawirusa na Pomorzu zachorowało 175 osób, w tym 26 gdynian. W naszym mieście 19 osób objętych jest kwarantanną, 17 przebywa w izolacji domowej, a 185 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. Ale są także i dobre wiadomości … dwóch mieszkańców Gdyni wyzdrowiało! Ta informacja bez wątpienia niesie nadzieję! Pamiętajmy jednak, że na to jak przebiega rozprzestrzenianie się wirusa wpływa m.in. nasza dyscyplina i odpowiedzialne podejście do problemu. Co jeszcze można zrobić, aby uchronić siebie i swoje najbliższe otoczenie przed chorobą?

Obecnie w Polsce jest ponad 7 tys. chorych. W województwie pomorskim to 175 osób. W Gdyni 26. Nadzieją napawają informacje o tzw. ozdrowieńcach. W pomorskim wyzdrowiało 13 osób, w tym dwoje gdynian. Najnowszy raport Głównego Inspektoratu Sanitarnego również dodaje otuchy – w naszym województwie zapadalność na COVID-19 jest najniższa i wynosi 7,3 na 100 tys. ludności w Polsce. Co zrobić, aby te wyniki wyglądały coraz lepiej?

fot.facebook.com / Główny Inspektorat Sanitarny

Przede wszystkim stosować się do wprowadzanych obostrzeń i zachowywać wszelkie środki ostrożności w codziennym życiu. Warto także zadbać o najbliższych, wypracować z nimi nowe nawyki, okazywać wsparcie, odpowiedzialnie pielęgnować relacje, a także niejako być drogowskazem w tych trudnych czasach, zwłaszcza dla osób starszych, o czym przypomina najnowszy spot „Ojciec i syn”, który powstał na potrzeby kampanii edukacyjnej „Profilaktyka zachowań w walce z chorobami wirusowymi” – wspólnej inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.



Spot jest emitowany od 3 kwietnia 2020 roku w internecie oraz stacjach telewizyjnych: TVP, Polsat, Trwam i Republika.

W momencie zachorowania jednym z najważniejszych środków ostrożności jest przestrzeganie kwarantanny. Narzędziem ułatwiającym i usprawniającym jej przeprowadzenie w warunkach domowych jest bezpłatna aplikacja, obowiązkowa dla osób z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.



Z obowiązku instalowania aplikacji zwolnione są wyłącznie osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania.
Tutaj więcej informacji na temat aplikacji.

Czym jest kwarantanna i kto jest nią objęty?

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały kontakt z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Kwarantanna trwa 14 dni. O jej zakończeniu decyduje lekarz.

Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Przez telefon wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Ważne, abyś podał listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem. 

Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi Ci mandat karny w wysokości do 30 tys. złotych. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat kwarantanny znajdziesz tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 14.04.2020 14:01
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2020 15:05
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze