Co nowego

Koty - źródło nieustającej inspiracji

Futrzaki ze schroniska OTOZ Animals Ciapkowo polecają się do adopcji // fot. Magdalena Czernek

Futrzaki ze schroniska OTOZ Animals Ciapkowo polecają się do adopcji // fot. Magdalena Czernek

Choć nikt nie lubi poniedziałków, tak się akurat złożyło, że dzisiaj, 17 lutego 2020 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota i to będzie bardzo przyjemny początek tygodnia.

Włoskie święto dotarło do Polski w 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Stowarzyszenia „Cat Club Łódź”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie kotów w życiu człowieka i niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom.

W Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Zwierząt Animals Schronisko „Ciapkowo’’ w Gdyni, Dzień Kota świętowano przez cały weekend. W sobotę, 15 lutego 2020 w schronisku, a dzień później w gdyńskiej kawiarni „Biały Kot".
W czasie wydarzenia uczestnicy wzięli udział w loterii fantowej, mogli porozmawiać z kocimi opiekunami i uzyskać informację na temat adopcji.

W takim dniu trzeba koniecznie wspomnieć o ekopatrolu gdyńskiej Straży Miejskiej, która często ratuje zwierzęta z opresji (między innymi koty). W wielu przypadkach nie kończy się jedynie na udzieleniu doraźnej pomocy, a ocalone zwierzęta odnajdują u strażników nowy dom.

Tak było w przypadku kota, który spędził dwa dni… na drzewie. Strażnicy Miejscy nie dali rady go stamtąd ściągnąć, więc poprosili o wsparcie Straż Pożarną. Przemarznięte i wystraszone zwierzę natychmiast zawieziono do weterynarza.
Finał tej historii był taki, że jedna ze strażniczek dachowca adoptowała.

Trzeba było również pomóc kotu porzuconemu w lesie i na Estakadzie Kwiatkowskiego, a jeszcze innego wyciągnąć z otworu burzowego.
Wszystkie ocalone zwierzaki zdobyły serca pracowników i bezpieczną przystań w ich domach.

Wyjątkowej troski wymagają kocięta, które porzucone przez matkę albo właściciela, bezradne i głodne, skazane są wyłącznie na pomoc człowieka.
Co wówczas robią strażnicy miejscy? Myją je, kupują mleko, karmią, a potem przygarniają i organizują akcję medialną w celu znalezienia dla nich nowych rodzin.
Bywa i tak, że miłość do uratowanych kociąt jest silniejsza i już na stałe zostają w domach swoich wybawców.



Od 2010 roku istotnym elementem polityki miasta jest finansowanie programu sterylizacji i kastracji wolno żyjacych kotów, tak aby populacja tych zwierząt nie rozrastała się nadmiernie. W latach 2017-2019 na ten cel przeznaczono od 30 do 100 tysięcy złotych, a w tym roku zaplanowano kwotę 100 tysięcy złotych. Poza tym kilka lat temu miasto na terenie schroniska OTOZ Animals Ciapkowo zbudowało nowy pawilon dla kotów.

Corocznie we współpracy z gdyńskimi organizacjami pozarządowymi wykonujemy zabiegi u około 650 kotów. W tym roku 10% środków przeznaczyliśmy również na sterylizację i kastrację kotów właścicielskich. Koty właścicielskie zasilają niestety populację bezdomnych zwierząt. Cały czas obserwujemy, jak działania samorządu wpływają na populację tych zwierząt w mieście - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. 
 
Szczegółowych informacji na temat programu darmowej sterylizacji i kastracji kotów udziela Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni pod numerem telefonu 58 668 84 82.

Zapraszamy również na stronę gdyńskiego schroniska, w którym spragnione czułości zwierzaki czekają na nowy dom.




Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.02.2020 12:02
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.02.2020 12:21
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze