Co nowego

Literacka Gdynia – wystartował Nadmorski Plener Czytelniczy

Gdyńskie święto książki potrwa do niedzieli, fot. Jan Ziarnicki

Gdyńskie święto książki potrwa do niedzieli, fot. Jan Ziarnicki

Spotkania z popularnymi autorami, panele dyskusyjne, zajęcia dla całych rodzin i ogłoszenie programu festiwalu Miasto Słowa. To wszystko w ramach rozpoczętego dzisiaj 7. Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. Gdyńskie święto książki otworzył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.



Nadmorski Plener Czytelniczy już na stałe wpisał się w program letnich wydarzeń organizowanych w Gdyni. Na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego goście mają sposobność kupić książkowe nowości w dobrych cenach i porozmawiać ze swoimi ulubionymi autorami. Nie zapomniano także o wydarzeniach przygotowanych specjalnie z myślą o młodych czytelnikach.

Już pierwszego dnia organizatorzy zafundowali gościom szereg spotkań ze znanymi polskimi literatami w tym m.in. z prof. Jerzym Bralczykiem, autorem „Trzy po 33”, „500 zdań polskich” i „Mój język prywatny” oraz najnowszej zatytułowanej pozycji „Pokochawszy”, Hanną Bakułą, znaną malarką i pisarką, która ma na swoim koncie dwie nowości „Singielka i Otello. Obłęd” oraz „Singielka i Otello. Na zakręcie”, Mariuszem Czubajem, autorem powieści kryminalnych i dwukrotnym laureatem nagrody Wielkiego Kalibru oraz Jaro Bonkiem, autorem thrillera kryminalnego „Dalej jest tylko strach”.



Wzrost popularności poradników psychologicznych nie umknął organizatorom wydarzeniem. Stąd też spotkanie z autorkami książki „Cel. Odkryj, określ, osiągnij!” Pauliną Mechło, psychologiem i Anetą Rostkowską-Gerlach, coachem i konsultantką biznesu.

Okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była pretekstem do dyskusji o samorządności. O towarzyszących temu istotnych aspektach kultury i gospodarki debatowali: prof. Michał Kleibera, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Janusz H. Skalski, Bogdan Szymaniak oraz Stefan Szczepłek. Spotkanie odbyło się wokół albumu „Polska 100 lat", wydanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dobra muzyka często idzie w parze z dobrą książką. Dał temu dowód Zagan Acoustic. Założony przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku zespół na początku był dla jego członków ciekawą formą muzycznych poszukiwań. Dzisiaj kwartet ma na swoim koncie już ponad 10 lat kariery na światowych i polskich scenach. Zagan Acoustic w swojej twórczości łączy jazz, muzykę folkową i klezmerską.

Dla młodych i najmłodszych czytelników

Jak co roku organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Wspólne czytanie bajki i tworzenie ilustracji, to w ramach warsztatów zorganizowanych przez fundację Miasto Słowa. Spotkanie wokół książki o gdyńskich wędrówkach kota Antoniego także przyciągnęło uwagę najmłodszych czytelników.

Dużym zainteresowanie cieszyło się wspólne czytanie bajek. Na scenie pleneru czytano bajki z wydawnictwa „Tadam”, natomiast tuż obok przy stoisku 24 Kamil Posobkiewicz czytał „O smoku, który nie lubił zielonej pietruszki”.

Gdynia – Miasto Słowa

Pierwszego dnia poznaliśmy także program zbliżającego się festiwalu Miasto Słowa, który będzie towarzyszył Nagrodzie Literackiej GDYNIA (27 sierpnia-2 września). Jest on dostępny na stronie: www.nagrodaliterackagdynia.pl

Zanim jednak dowiemy się kto zdobędzie Kostkę Literacką z publikacjami nominowanych będzie można zapoznać się w Kawiarni Literackiej zlokalizowanej tuż obok plenerowej sceny (stoisko nr 23).



Namiot Kawiarni to nie tylko nagradzane tytuły, ale także atrakcje dla dzieci. — Animatorzy zaproszą m.in. do robienia selfie z książką. Nie zabraknie też popularnych przypinek. Tym razem będzie można zaprojektować własny wzór lub wybrać jeden z kilku dostępnych. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty kreatywnego tworzenia książek oraz aktywne czytanie bajek. Tegoroczną nowością są teatrzyki kamishibai i zajęcia origami – mówi Szymon Kloska, rzecznik prasowy Nagrody Literackiej GDYNIA.

Okazje wydawnicze

Przez ten sierpniowy weekend najważniejsze są jednak książki, a te oferowane przez wydawców w trakcie Pleneru kuszą atrakcyjnymi cenami oraz szerokim przekrojem tematycznym. W tym roku w Gdyni zagości blisko 70 wydawców  m.in. AGORA, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, CLAROSCURO, Czwarta Strona, DEBIT, Druga Noga, Gdański Dom Wydawniczy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa Helion, Książkowe Klimaty, Magia Słowa, Media Rodzina, Muchomor, Multico Oficyna Wydawnicza, National Geographic, Nasza Księgarnia, Poławiacze Pereł, Prószyński i S-ka, Publicat S.A., REBIS Dom Wydawniczy – Poznań, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Świat Książki, Uroboros, W.A.B., Widnokrąg, Wilga, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN, Edipresse Książki, MUZA oraz księgarnia BookBook.

Piątek na bulwarze jest zapowiedzią kolejnych obfitujących w wydarzenia dni Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. Szczegółowy program dostępny TUTAJ. Organizatorem oraz mecenasem wydarzenia jest miasto Gdynia i MuratorEXPO.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także

Najnowsze