Co nowego

Miasto całe w kwiatach

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

01.08.2019 r.

Każdego roku w wielu miejscach Gdyni kwitną piękne, kolorowe kwiaty. Zdobią one zarówno skwery i parki, ale także tarasy, balkony oraz okna i przydomowe ogródki. Biuro Ogrodnika Miasta po raz kolejny zaprasza wszystkich, którzy w ten sposób upiększają miasto do udziału w konkursie „Gdynia w kwiatach”. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
 
Gdynia już po raz dwudziesty piąty zaprasza pasjonatów ogrodnictwa i kwiatów do udziału w konkursie. Zgłaszać można wykonane przez siebie kompozycje, które znajdują się na prywatnych posesjach – w przydomowych ogródkach, na balkonach, tarasach czy w oknach.
 
- Poprzez ten konkurs chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców do upiększania naszego miasta drobnymi sposobami. Każdy, kto posiada chociaż trochę miejsca na udekorowanie go zielenią bądź kwiatami, może wziąć w nim udział – mówi Patrycja Stefańska z Biura Ogrodnika Miasta – Miasto jest specyficznym układem, na który składa się nasza wspólna praca. Dzięki niej staramy się poprawiać komfort naszego życia i lepiej spędzać czas na wolnym powietrzu.
 
Celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że kwiaty w mieście są obecne nie tylko na ogólnodostępnych skwerach i w parkach, ale również w przestrzeniach prywatnych, które  w ten sposób pozytywnie wpływają na estetykę Gdyni. Konkurs to także zachęta dla właścicieli budynków, wspólnot mieszkaniowych, firm oraz instytucji do ukwiecania swego najbliższego otoczenia i zarazem publicznej przestrzeni miasta. Sfotografuj swoją aranżację i wystartuj w konkursie „Gdynia w kwiatach”. Na autorów najlepszych pomysłów czekają nagrody.

Do konkursu można zgłosić się na dwa sposoby: wypełniając specjalny kupon lub drogą mailową.

  1. Uczestnicy zgłaszają zamiar przystąpienia do konkursu na kuponach wydrukowanych w „Ratuszu” lub poprzez przesłanie pocztą elektroniczną formularza z danymi i zdjęciami o rozdzielczości minimum 2480 x 3508 pikseli.
  2. Każdy balkon, okno, taras, loggia, dach, wejście, ogródek i otoczenie budynku powinno być sfotografowane przez właściciela. Fotografie powinny być kolorowe wielkości formatu A4 (210 mm x 297 mm) – maksymalnie 3 szt. – lub w formie cyfrowej na płycie CD.
  3. Na kuponach, w e-mailu należy podać numer konta należącego do osoby, wspólnoty lub instytucji biorącej udział w konkursie.
  4. Kupony wraz ze zdjęciami należy składać w siedzibie Biura Ogrodnika Miasta lub wysłać pocztą na adres: Biuro Ogrodnika Miasta (al. Zwycięstwa 291A, 81-525 Gdynia) lub wysłać mailem na adres: gdyniawkwiatach@gdynia.pl.
  5. Termin składania kuponów i zgłoszeń mailowych upływa 23 sierpnia 2019 r.

Aranżację mogą być wykonane na balkonie, w oknie, na tarasie, loggi, na dachu, czy po prostu w przydomowym ogródku. Można je zgłaszać w czterech kategoriach:

  1. Zewnętrzne części budynków jednorodzinnych
  2. Zewnętrzne przyziemne części budynków wielorodzinnych (np. parterowe ogródki przydomowe, patio, dziedzińce, drogi dojazdowe itp.),
  3. Nadziemne części budynków wielorodzinnych (np. balkony, dachy, okna, loggia itp.);
  4. Zewnętrzne części budynków użytku publicznego. Istotne jest, by były one widoczne dla przechodniów, nieprzysłonięte płotem i innymi elementami architektury.

Zgłoszeń dokonują osoby w przypadku: 1 – właściciele domów; 2, 3 – właściciele mieszkań, współwłaściciele, zarządcy obiektów, osoby w imieniu osób lub jednostek mających prawo do władania tym terenem (wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe); 4 – właściciele, zarządcy obiektów.
 
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz 25. lecia. Jury konkursu pod uwagę będzie brało nowe kryterium. Dodatkowym atutem będzie próba nawiązania do ogrodu rustykalnego i wykorzystania typowych dla niego roślin oraz elementów wyposażenia.
 
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi we wrześniu podczas targów „Dary Ziemi”.