Co nowego

Miganie z urzędu

 120-godzinny kurs podzielony jest na dwie części, fot, Marcin Mielewski

120-godzinny kurs podzielony jest na dwie części, fot, Marcin Mielewski

Uczą się języka migowego, wychodząc tym samym naprzeciw niesłyszącym mieszkańcom załatwiającym swoje sprawy w urzędzie. W warsztatach biorą udział urzędnicy, którzy dzięki nowej umiejętności będą mogli jeszcze lepiej obsługiwać osoby niesłyszące.

Urzędnicy uczą się zwrotów, które pozwolą im zapytać, w jakiej sprawie przyszła dana osoba, jak można jej pomóc, a także podstawowego słownictwa używanego przy załatwianiu spraw urzędowych oraz gramatyki języka migowego.

- Pomysł na organizacje warsztatów wyszedł od samych pracowników. Ci, którzy mają największy kontakt z klientami, chcieli nauczyć się, najważniejszych zwrotów, które umożliwią im kontakt z osobą niesłyszącą – mówi Alicja Gontarz, kierownik Biura Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnością.



A co na to urzędnicy, którzy już obsługują osoby głuche?
- To fantastyczny pomysł. To my powinniśmy dostosować się do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Uczenie pracowników, chociażby samych podstaw jest przełamywaniem elementarnych komunikacyjnych barier. Proste pytanie zadanie w języku migowym znaczenie ułatwi załatwianie wielu spraw - mówi Elżbieta Gurska, tłumaczka języka migowego w Urzędzie Miasta Gdyni.

- Moim zdaniem, przynajmniej jedna osoba z każdego wydziału powinna znać język migowy, żeby głusi petenci mogli załatwić sprawę bezpośrednio z urzędnikiem – dodaje Marta Czachor z Biura Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób z Niepełnosprawnością.

120-godzinny kurs podzielony jest na dwie części. Pierwszy etap prowadzi słysząca lektorka, drugi odbędzie się nauczycielką niesłyszącą. Grupa szkolących się urzędników liczy dziś 15 osób. - Pierwszy etap, czyli pierwszy kontakt z językiem migowym jest po to, żeby mieć jeszcze możliwość dopytania się w języku polskim. Natomiast warsztaty mają sens, tylko jeżeli później wchodzi wykwalifikowany głuchy lektor, czyli tzw. native speaker, który będzie uczył grupę na wyższym poziomie – wyjaśnia Kamila Skalska, prowadząca warsztaty z języka migowego w urzędzie.

Gdynia nie od dzisiaj dba o komfort obsługi wszystkich mieszkańców miasta. Już w 1997 r. jako pierwszy samorząd w Polsce wprowadziła stanowisko tłumacza języka migowego. Dodatkowo każda sesja Rady Miasta Gdyni jest tłumaczona na ten język.

  • ikonaOpublikowano: 06.12.2018 14:15
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.12.2018 11:17
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze