Co nowego

Minikolej nie do zabawy, ale do nauki

Nowy system posłuży uczniom//fot. Lechosław Dzierżak

Nowy system posłuży uczniom//fot. Lechosław Dzierżak

Stopka UE

Miłośnicy modelarstwa mogą pozazdrościć uczniom jednej z gdyńskich szkół średnich, do których dyspozycji od nowego roku szkolnego będzie makieta kolejowa ze specjalistycznym oprzyrządowaniem do sterowania ruchem. Wielofunkcyjny system symulacyjnego ruchu kolejowego przedstawiający stacje i urządzenia sygnalizacyjne z możliwością sterowania od września będzie służył uczniom Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych. Kosztował 349.998,96 zł brutto.

 
Od roku szkolnego 2016/17 kształcimy w zawodzie technik transportu kolejowego. Przywróciliśmy w szkole kształcenie dla branży kolejowej w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy. Obecnie mamy trzy takie oddziały. Z myślą o uczniach tych klas budujemy bazę dydaktyczną. Jednym z jej elementów jest nowy symulator pracy stacji, w tym pracy dyżurnych ruchu i działania urządzeń sterowania ruchem kolejowym (SRK). Podobny system został zastosowany w pracowni SRK na Politechnice Warszawskiej. Symulator pozwoli na prowadzenie ciekawych zajęć dydaktycznych w klasach kształcących się w zawodzie technik transportu kolejowego. Będzie mógł być także wykorzystany poglądowo na zajęciach z uczniami kształcącymi się w zawodzie technik spedytor i technik logistyk – wyjaśnia Konrad Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych.


 
W skład symulatora wchodzi makieta kolejowa o wymiarach 5,7 x 1,1 m oraz 8 stanowisk komputerowych wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, sprzężonym z układem torowym i pojazdami kolejowymi na makiecie. System służy do prowadzenia zajęć dydaktycznych, pozwalających na zdobycie przez uczniów umiejętności w zakresie techniki ruchu kolejowego oraz sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu uczniowie będą mogli połączyć pasję z nauką zawodu.

- Konsekwentnie rozwijamy szkolnictwo zawodowe i inwestujemy w nowe rozwiązania mające służyć nauczaniu w tym obszarze - podkreśla Bartosz Bartoszewicz wiceprezydent ds. jakości życia. Największą wartością symulatora jest zastosowanie identycznych rozwiązań, jakie występują w transporcie kolejowym - nie jest to zatem zabawa, ale praca na najnowocześniejszych rozwiązaniach - dodaje. 
 
Makieta umożliwia odwzorowanie pracy rzeczywistego systemu transportu kolejowego, a także przeprowadzanie symulacji wszystkich realnych zdarzeń i procesów w ruchu kolejowym. Modele elementów systemu transportu kolejowego
na makiecie są sterowane za pomocą urządzeń komputerowych. Wszystkim steruje  specjalistyczne oprogramowanie. Komputer jest połączony za pośrednictwem interfejsu z poszczególnymi elementami makiety (rozjazdy, semafory itp.).
 
Makieta kolejowa zbudowana w skali 1:87 (H0) jest sporządzona na łączonych ze sobą modułach. Znajdziemy na niej wszystkie elementy, znane z prawdziwych szlaków kolejowych. Są tam sygnalizatory przytorowe, stałe i przenośne tarcze i latarnie, wskaźniki, napędy sygnalizatorów, rozjazdy wraz z napędami. Oprócz elementów infrastruktury kolejowej jej elementem są też budowle - budynki dworcowe, nastawnie i posterunki, a nawet zieleń. Uczniowie mogą z jej pomocą odwzorowywać prawdziwe sytuacje w ruchu kolejowym i uczyć się reagowania w sytuacjach kryzysowych. Makieta, podobnie jak rzeczywisty system, przekazuje informacje w postaci sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.
 
Projekt, dostawa i instalacja „Wielofunkcyjnego systemu symulacyjnego ruchu kolejowego przedstawiającego stacje i urządzenia sygnalizacyjne z możliwością sterowania
wraz z oprogramowaniem” możliwa jest dzięki projektowi „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie”, na które miasto uzyskało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach programu powstają pracownie wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne, w tym sprzęt komputerowy ze specjalistycznym oprogramowaniem. Oprócz Zespołu Szkół Ekologiczno - Transportowych projektem objęte zostały następujące gdyńskie szkoły zawodowe: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych i Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 31.08.2018 17:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.04.2019 11:58
  • ikonaZmodyfikował: Michał Kowalski
ikona

Najnowsze