Co nowego

Mistrzowie Kina Europejskiego w GCF

Kadr z filmu „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy // fot. www.gcf.org.pl

Kadr z filmu „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy // fot. www.gcf.org.pl

12.03.2018 r.

W Gdyńskim Centrum Filmowym startuje nowy cykl edukacyjny. „Mistrzowie Kina Europejskiego” to propozycja spotkań z wybranym dziełem filmowym, którego treść uzupełniona jest przez komentarz filmoznawcy i dyskusję. Pierwszy pokaz w środę, 14 marca o godzinie 10.00.

„Mistrzowie Kina Europejskiego” to cykl skierowany przede wszystkim do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz liceów, a także – w miarę dostępności miejsc – do szerszej publiczności. Jest to wyjątkowa okazja na poznanie obrazów, które wywarły istotny wpływ na europejską i światową kinematografię.
 
Każdy seans poprzedzać będzie krótki wstęp prezentujący dorobek reżysera i najważniejsze założenia danego nurtu w historii kina. Po filmie odbędzie się dyskusja z widzami, w której znajdzie się miejsce na szczegółowe omówienie interesujących zagadnień, podjęcie zróżnicowanych tropów interpretacyjnych, wątków filmoznawczych i historycznych.
 
Towarzyszące projekcjom prelekcje prowadzić będzie dr Piotr Kurpiowski – wykładowca Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim.
 
Nowe spotkania w GCF zainauguruje film „Popiół i diament” z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy.
 
Ostatni dzień wojny, ostatnia noc niewoli. I poranek pierwszego dnia pokoju, 8 maja 1945 roku. W czasie tych kilkunastu godzin młody żołnierz Armii Krajowej, Maciek Chełmicki, który otrzymał rozkaz zabicia komunistycznego działacza, stoczy walkę z samym sobą. Dotąd przygotowany na bohaterskie umieranie za ideały, spotka pierwszą w swoim życiu miłość i po raz pierwszy zmierzy się z wątpliwościami. Dochowa wierności żołnierskiej przysiędze – czy kobiecie? Czy będzie dalej zabijał, choć tak bardzo pragnie teraz żyć?
 
Obraz konfliktów politycznych i moralnych okresu tuż po wojnie. Wokół zmienia się świat – stare gwałtownie miesza się z nowym. Na bankiecie ku czci zwycięstwa na honorowych miejscach zasiadają towarzysze radzieccy, choć można jeszcze publicznie śpiewać „Czerwone maki na Monte Cassino”. Jeden z jego AK-owskich towarzyszy próbuje robić karierę przy nowej władzy, a syn komunistycznego działacza walczy w zbrojnym antykomunistycznym podziemiu. On sam zaś zaczyna wątpić w sens zabijania w chwili zakończenia wojny.
 
Film zaliczany do arcydzieł kina światowego, nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1959 roku, stanowi apogeum osiagnięć i sukcesów Polskiej Szkoły Filmowej. Wykreował kilka wielkich indywidualności aktorskich: przede wszystkim Zbigniewa Cybulskiego, który dzięki niezwykle nowocześnie zagranej postaci Maćka – romantycznego buntownika – stał się symbolem pokolenia lat 50., a także Bogumiła Kobielę, który rolą sekretarza Drewnowskiego rozpoczął swoją karierę odtwórcy tragikomicznych postaci poniewieranych przez wielką historię.
 
Szczegółowe informacje oraz rezerwacje dostępne są pod nr tel.: 58 712 46 12, 58 712 46 14 lub e-mailem edukacja@gcf.org.pl.
 
Cena biletu: 11 zł.
Opiekunowie grup: wstęp bezpłatny.
 
Bilety do nabycia w dniu projekcji od godziny 9.00 w biurze Gdyńskiego Centrum Filmowego na I piętrze.

mat. prasowe GCF