Co nowego

Młodzi naukowcy po targach #wGdyni

Młodzi naukowcy spotykali się i wymieniali doświadczeniami przez kilka dni w Gdynia Arenie oraz PPNT, fot. mat. organizatora

Młodzi naukowcy spotykali się i wymieniali doświadczeniami przez kilka dni w Gdynia Arenie oraz PPNT, fot. mat. organizatora

25.07.2018 r.

To było wyjątkowe wydarzenie – w Gdyni pojawiło się kilkuset młodych naukowców z 27 krajów, którzy w przyszłości mogą swoimi innowacjami zmienić świat na lepsze. Dobiegły końca jedne z największych tego typu targów w Europie, czyli MILSET Expo Sciences Europe 2018. Wydarzenie po raz pierwszy gościło w naszym kraju!

MILSET Expo Sciences Europe już za nami! Przez kilka dni w Gdyni i jednocześnie po raz pierwszy w Polsce gościły jedne z największych targów dedykowanych młodym naukowcom i innowatorom. W Gdynia Arenie oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym o swoich wynalazkach rozmawiało ponad 300 nastoletnich geniuszy z łącznie 27 krajów całego świata.Przywieźli ze sobą do Gdyni aż 119 projektów, które w przyszłości mogą ułatwić życie w różnych sferach. Pomysły młodych naukowców sięgają między innymi branży IT, biologii, inżynierii czy medycyny. Od 16 do 22 lipca można było przyjrzeć się im z bliska w Gdynia Arenie i porozmawiać z autorami takich rozwiązań, jak chociażby ekologicznej metody wytwarzania prądu elektrycznego, silnika cieplnego czy wykorzystania powierzchni hydrofobowych. Pojawiły się też polskie pomysły – nasz kraj w Gdyni reprezentowali zeszłoroczni finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory. To Krzysztof Andrulonis, Magdalena Kubrak i Jakub Lamorski ze Szczecina, czyli twórcy aplikacji do projektowania zadań laboratoryjnych z chemii oraz Michał Radkowski i Michał Żmijewski z Siedlec, autorzy „Beechive Net”, czyli innowacji zwiększającej wydajność pasiek.

Młodzi innowatorzy przyjechali do Gdyni z 27 krajów, fot. mat. organizatora

Targi MILSET Expo Sciences Europe, w skrócie ESE, są organizowane od 1996 roku, wcześniej gospodarzami wydarzenia były m.in. miasta z Portugalii, Francji, Danii czy Czech. Setki młodych ludzi co dwa lata spotykają się w celu wymiany swoich doświadczeń i poszerzenia wiedzy. Wielokulturowe kontakty dają nowemu pokoleniu innowatorów świeże spojrzenie na naukowy świat.

Organizatorem wydarzenia w Polsce była Fundacja Zaawansowanych Technologii, a gospodarzem Gdynia – miasto przyjazne innowacjom i młodym innowatorom oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.