Co nowego

Na plażę wózkiem? Żaden problem, pomogą ratownicy

fot. Jan Ziarnicki

fot. Jan Ziarnicki

Gdyńskie plaże są dostępne dla każdego, niezależnie od stopnia czy rodzaju niepełnosprawności. Dbamy o to, instalując na kąpieliskach szereg udogodnień infrastrukturalnych i szkoląc ratowników. Dzisiaj, 10 lipca takie szkolenie przeszli ratownicy z plaży Gdynia Śródmieście. Potem pracownicy Urzędu Miasta Gdyni, Gdyńskiego Centrum Sportu oraz miejski ekspert ds. dostępności Marek Wysocki rozpoczną audyt gdyńskich plaż. Efektem będzie broszura opisująca możliwości, jakie oferują gdyńskie kąpieliska właśnie w kwestii dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

Szkolenie zostało przeprowadzone, w ramach programu Gdynia bez Barier 2018-2023, czyli kontynuacji przyjętego w 2000 roku, kompleksowego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. Zajęcia dla 10 ratowników strzegących plaży Gdynia Śródmieście przeprowadziły: Marta Czachor i Magdalena Biegańska z biura pełnomocnika prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością.

Jego celem było przeszkolenie ratowników z metod komunikacji z osobami z problemami wzroku, słuchu czy niepełnosprawnością sprzężoną. A także metod i technik przenoszenia, wsparcia, asekuracji oraz pomocy osobom korzystającym z kąpielisk.

- Chcemy dostosować gdyńskie plaże do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, tak bardzo, jak to tylko możliwe – zapewnia Magdalena Biegańska - Zauważyłam, że ratownicy boją się, że mogą komuś wyrządzić krzywdę podczas pomocy przy przesiadaniu się z wózka na wózek kąpielowy. Każdy z nas jest inny, każdy ma inny rodzaj niepełnosprawności. Dlatego upewniłam ich, że warto pytać. Podstawą jest: jak mogę Pani czy Panu pomóc? - podkreśla.



- Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, jak podejść do osoby z niepełnosprawnością, jak zapytać o jej potrzeby, czego oczekuje, a także jakie są techniki przenoszenia osoby z niepełnosprawnością z wózka na amfibię oraz jak bezpiecznie przenieść wózek na piasek – mówi Martyna Józewczyk, ratowniczka na plaży Gdynia Śródmieście

Przeszkolony personel to nie jedyny element świadczący o dostosowaniu gdyńskich plaż. W Śródmieściu osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z wózka kąpielowego, który umożliwia transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z morską wodą. Chęć skorzystania z amfibii należy zgłosić starszemu ratownikowi w godzinach 9:30-10:30 (nr telefonu: 785 174 737).

Co więcej, na plaży w Śródmieściu znajdują się dwie drewniane kładki. Pierwsza pozwala na dostanie się do placu zabaw i dalej do mariny. Natomiast druga pozwala na zejście z bulwaru przy pomniku rybek i podziwianie morza z bliska. Podobna kładka znajduje się także na plaży w Orłowie.

fot. Jan Ziarnicki

Skontrolują plaże

Na tym jednak nie koniec. W czwartek, 11 lipca specjalny zespół, w skład którego wejdą: przedstawiciele biura pełnomocnika prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością, Gdyńskiego Centrum Sportu oraz ekspert Gdyni ds. dostępności Marek Wysocki rozpoczną audyt gdyńskich plaż.

- Planujemy być na wszystkich plażach. Łącznie jest ich około 20, w tym także tzw. dzikie plaże. Chcemy sprawdzić, czy można je dostosować, bo może się okazać, że taka dzika plaża ma większe możliwości techniczne, niż chociażby plaża na Oksywiu, gdzie są strome klify i te możliwości są ograniczone – mówi Magdalena Biegańska.

Efektem kontroli będzie broszura opisująca możliwości, jakie oferują gdyńskie kąpieliska właśnie w kwestii dostępności. Ulotka będzie zawierała m.in. informację o możliwościach dojazdu w okolice plaży, dostępie do dostosowanych toalet, dostępności do morza dla osób poruszających się na wózkach czy naturalnych utrudnieniach, jakie mogą napotkać osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze