Co nowego

„Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów u Polek, fot. Jan Ziarnicki

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów u Polek, fot. Jan Ziarnicki

10.07.2018 r.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów u Polek. Często diagnozowany zbyt późno sprawia, że umieralność z jego powodu jest o 50% wyższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej „Życie zaskakuje” – przypominają organizatorzy i zachęcają do badań za pomocą sztuki.

Już w najbliższą sobotę, 14 lipca boczna ściana Teatru Muzycznego w Gdyni pokryje się specjalnie przygotowanymi wizualizacjami i trójwymiarowymi animacjami. Wykone są one techniką mappingu przestrzennego, czyli formy sztuki wykorzystującej światła projektorów. Wizualizacje na budynku teatru (od strony placu Grunwaldzkiego) będzie można zobaczyć od godz. 23.00.Multimedialne widowisko ma zwrócić uwagę i zachęcić do profilaktyki raka szyjki macicy. Aby skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: www.cytologia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer 58 727 01 30. Więcej informacji i lista przychodni, gdzie można wykonać badanie dostępna jest na stronie organizatora.

Happening jest częścią projektu „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”. Ten współfinansowany przez Unię Europejską projekt ma na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań cytologicznych.

- Rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce. Choroba zwykle wykrywana jest zbyt późno, co powoduje, że umieralność z powodu tego nowotworu jest w naszym kraju o 50% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Dlatego niezbędna jest edukacja w zakresie potrzeby badań profilaktycznych, szczególnie wśród kobiet w wieku 25-59 lat, które są aktywne zawodowo oraz kobiet, które nigdy nie wykonały badań cytologicznych – podkreślają organizatorzy.

Akcja „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” organizowana jest przez COPERNICUS PL Sp. z o.o.