Co nowego

Jesteś seniorem? Weź udział w wyjątkowym spotkaniu!

mat. prasowe

mat. prasowe

13.06.2018 r.

Dwa tygodnie pozostały do największego wydarzenia gospodarczego w Polsce północnej. 25 i 26 czerwca w Gdyni odbędzie się Forum Wizja Rozwoju z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Drugiego dnia spotkania eksperci rozmawiać będą o potrzebach i oczekiwaniach osób starszych. Jednym z prelegentów będzie Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Seniorów zapraszamy 26 czerwca w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
 
Darmowe identyfikatory na blok „Srebrna gospodarka” seniorzy mogą odbierać w gdyńskim Centrum Aktywności Seniora przy ul. 3 maja 27.  Zaplanowano go na drugi dzień Forum Wizja Rozwoju, 26 czerwca. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy na stronie seniorzywizjarozwoju.pl  Wydarzenie odbędzie się w Hali Gdynia Arena.

5 tysięcy uczestników, 500 prelegentów i prawie 100 paneli dyskusyjnych

Podczas Forum Wizja Rozwoju innowatorzy, przedsiębiorcy i właściciele firm opowiedzą m.in. o ekologicznych domach z drewna, e-autostradach i sztucznej inteligencji. Ważną częścią spotkania będzie blok „Srebrna Gospodarka”, poświęcony seniorom. Skoncentruje się on na potrzebach osób starszych takich jak: aktywność fizyczna, zdrowie, kultura, ubezpieczenia oraz finanse.
 
- Blok „Srebrna Gospodarka” jest nam szczególnie bliski. Według wszystkich statystyk seniorzy z biegiem lat stawać się będą coraz liczniejszą grupą społeczną, a ich nawyki i potrzeby, sposób, w jaki kształtować będą popyt, zdefiniują przyszłe trendy w biznesie i przemyśle. – mówi Grzegorz Ksepko, wiceprezes zarządu Energi SA ds. korporacyjnych.- Energa już od jakiegoś czasu poświęca im szczególną uwagę. W ubiegłym roku zainicjowaliśmy program „Seniorzy z Energią”, którego drugą edycję prowadzimy wspólnie z Lotosem już pod nową nazwą – „Dynamiczni Seniorzy z Energią”. Seniorzy są dziś fundamentem polskich rodzin, nośnikami tradycji i wielopokoleniowej pamięci. W dzisiejszych pełnych pośpiechu czasach mają niekiedy większy wpływ na kształtowanie dzieci i młodzieży, niż rodzice, więc ważne jest, aby mieli do tej istotnej, kluczowej dla przyszłości kraju pracy niezbędne siły. Liczę, że podczas forum będziemy mieli okazję do wymiany pomysłów i refleksji, które pozwolą zarówno rozwijać nam nasz własny projekt, jak też zainspirują inne podmioty do stworzenia kolejnych - dodaje.


Gospodarka senioralna

Pogłębiające się zmiany demograficzne wymagają inwestycji w rozwój srebrnej gospodarki.
Seniorzy swój wolny czas mogą poświęcić na naukę np. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, czy zapisać się do wolontariatu i pomagać innym. Coraz częściej są dla nich organizowane wydarzenia w tak zwanych „klubach seniora".

- Obecny rząd wiele uwagi poświęca seniorom i powstało wiele interesujących inicjatyw, których odbiorcami są najstarsi, polscy obywatele. Jednak w moim przekonaniu o seniorach wciąż mówi się za mało. Ciągle pokutuje przekonanie, że starszy człowiek to obciążenie. Zapominamy, że wiedza i doświadczenie seniorów to potencjał, z którego jako społeczeństwo powinniśmy korzystać. Rozmawiamy o polityce senioralnej, słuchamy naszych seniorów, bo tylko wymiana doświadczeń mogą sprawić, że uda się wypracować takie rozwiązania, które trafnie i efektywnie będą zaspokajały ich potrzeby - przekonuje Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, poseł na Sejm RP. 

Kolejnym tematem poruszonym w bloku „srebrna gospodarka” będzie bezpieczeństwo seniorów w domu, jak i poza nim. Prelegenci opowiedzą, jak ważne są kampanie społeczne dedykowane osobom starszym, co zrobić, by nie paść ofiarą oszustw „na wnuczka” i „na policjanta". Uczestnicy mogą liczyć na dużą dawkę wiedzy również o tym, jak powinni zachowywać się, wychodząc z domu i na co zwracać uwagę.

Na forum zapraszają m.in. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
 
Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie https://wizjarozwoju.pl/