Co nowego

Nominowani do NLG 2019 - kategoria esej

fot. Jadwiga Jankowska, Michał Łepecki, Wojtek Rojek

fot. Jadwiga Jankowska, Michał Łepecki, Wojtek Rojek

30 sierpnia poznamy zdobywców Nagrody Literackiej GDYNIA. W czterech kategoriach: esej, proza, poezja i przekład na język polski, nominowanych jest dwudziestu autorów. Prezentację sylwetek nominowanych rozpoczynamy od kategorii esej.
 
Kapituła Nagrody w kategorii esej postawiła na piątkę autorów i autorek, dającą szeroką panoramę polskiej twórczości eseistycznej: od pracy akademickiej, przez rozprawy krytyczne, po reportaż. W tej pierwszej podkategorii wyróżniła Mikołaja Wiśniewskiego za wybitną i świetnie napisaną analizę jednej z głównych postaci Szkoły Nowojorskiej: „Nowy Jork i okolice. O twórczości Jamesa Schuylera”. Wśród rozpraw krytycznych znaleźli się: Olga Drenda, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, kapitalne studium o PRL-u pokazanym przez pryzmat drobnej twórczości wyrobniczo-rzemieślniczej; Rafał Księżyk, którego „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach” to świeży powiew w poważnym pisaniu o kontr- i popkulturze, oraz Tomasz Bocheński z cyklem wartkich i obrazoburczych esejów o literaturze pt. „Tango bez Edka”. Ostatnią z nominowanych książek w tej kategorii jest znakomita i dobrze udokumentowana książkę Beaty Chomątowskiej o polskiej architekturze betonowej „Betonia. Dom dla każdego”.

Spotkanie z nominowanymi w kategorii esej odbędzie się w Konsulacie Kultury (ul. Jana z Kolna 25) w środę 28 sierpnia o godz. 19.30. Laureatów natomiast poznamy 30 sierpnia podczas gali rozdania nagród w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Tomasz Bocheński

– literaturoznawca, eseista, krytyk literacki. Profesor Uniwersytetu Łódzkiego, Kierownik Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ. Autor monografii  Powieści Witkacego. Sztuka i mistyfikacja (1994), książki Czarny humor w twórczości Witkacego, Gombrowicza, Schulza. Lata trzydzieste (2005), zbioru esejów Witkacy i reszta świata (2010), książki Tango bez Edka. Eseje o literaturze współczesnej (2018). Od 1979 rozmawia z pisarzami i artystami - pierwsza rozmowa z Ludwikiem Benoit, znanym polskim autorem. Później m. in. z Mrożkiem, Henem, Witkowskim, Vargą, Głowińskim… W latach 2012-2016 prowadził rozmowy istotne o sztuce w stworzonej przez siebie Akademii Literatury Polskiej m. in. z Myśliwskim, Bieńczykiem, Liberą, Nowakowskim, Stasiukiem, Bartem, Kuryluk, Iwasiów, Miłoszewskim, Deglerem… Publikuje też teksty prozatorskie: Kołdra Hioba (2010), Czułe okrucieństwo, okrutna czułość (2013), Otwarcie Muzeum Osobliwości ( 2013). Ogłosił fragmenty dziennika amerykańskiego - Nożyce Thoreau (2013), Gęstość i rozrzedzenie (2016).


 

Beata Chomątowska

– pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka książek: Stacja Muranów, Pałac. Biografia intymna, Lachert i Szanajca. Architekci awangardy oraz Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie. Za Stację Muranów otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i  Gwarancji Kultury.



Olga Drenda

– dziennikarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała m.in. w „Polityce”, „Lampie”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym” i „The Guardian”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Jest współautorką polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa. W 2016 roku opublikowała książkę Duchologia. Rzeczy i ludzie czasu transformacji. Za Wyroby. Pomysłowość wokół nas otrzymała nominację do Paszportów „Polityki”. Mieszka w Mikołowie.



Rafał Księżyk

– dziennikarz i krytyk muzyczny. W latach 90. redagował magazyny „Brum”, „Plastik”, „Antena Krzyku”, „City Magazine”, „Aktivist”. Od 2012 do 2017 roku był redaktorem naczelnym „Playboya”. Jest współautorem autobiografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego oraz autorem eseju 23 cięcia dla Williama S. Burroughsa. Prowadzi audycję Nokturn w Programie 2 Polskiego Radia. Współpracuje z magazynem Dwutygodnik.com.



Mikołaj Wiśniewski

- literaturoznawca. Ukończył anglistykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Wykłada literaturę angielską i amerykańską na Uniwersytecie SWPS. Stały współpracownik „Literatury na Świecie”, gdzie publikuje szkice krytycznoliterackie i przekładoznawcze.



Sylwetki nominowanych w kategorii poezja zaprezentujemy w sobotę 24 sierpnia. Organizatorem i mecenasem Nagrody Literackiej jest miasto Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 22.08.2019 15:55
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.08.2019 15:57
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Zobacz także

Najnowsze