Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Agata Sikora – kategoria esej

Agata Sikora jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. Tomek Kaczor / materiały prasowe

Agata Sikora jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. Tomek Kaczor / materiały prasowe

Nagroda Literacka GDYNIA to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich przyznawanych polskim pisarzom i tłumaczom. O tym, kto otrzyma ją w tym roku dowiemy się za 20 dni. Statuetki trafią do czterech autorów. Zostaną przyznane w kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Kontynuujemy prezentację sylwetek autorów zakwalifikowanych do finału. Kolejną nominowaną w kategorii esej jest Agata Sikora.
 
W środę i czwartek przybliżyliśmy postaci i twórczość dwóch pierwszych autorów nominowanych w kategorii esej: Michała Milczarka i Pawła Piotra Reszki. Kolejna osoba na liście finalistów to Agata Sikora – autorka książki „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć”. Na jej kartach próbuje rozwikłać paradoksy liberalnego myślenia i dylematy nowoczesnych społeczeństw. Szuka również odpowiedzi na pytanie, nie tylko czego nie chcemy, ale także czego nie umiemy sobie powiedzieć. Analizuje zarówno kulturę społeczeństwa, jak i prowadzi wnikliwą wiwisekcję własnego doświadczenia. Swobodnie poruszając się po kulturowej historii cywilizacji Zachodu, pokazuje, jak dynamicznie zmieniała się nasza obyczajowość, zwłaszcza te jej aspekty, które odnoszą się do przemocy – czy to bezpośredniej, czy symbolicznej – i jak wyrażała się ona w kulturze.
 

O autorce

Agata Sikora // fot. Tomek Kaczor
 
Agata Sikora – kulturoznawczyni, autorka doktoratu o szczerości nowoczesnej (książka w przygotowaniu), eseistka. Publikowała m.in. na łamach „Nowych Książek” i „Gazety Wyborczej” i „Krytyki Politycznej”. Stale współpracuje z „Dwutygodnikiem”.


 

O książce

fot. materiały prasowe
 
W książce „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” autorka  pokazuje, jak kulturowe paradoksy kształtują naszą codzienność, jak rodziła się i ewoluowała liberalno-lewicowa wrażliwość, jak znaleźliśmy się w klinczu, rozdarci między polityką tożsamości a uniwersalistycznym liberalizmem. Sikora z dezynwolturą analizuje te napięcia przez pryzmat teorii socjologicznych, świadectw historycznych, dzieł literackich i filmowych, ale i problematyzuje własne doświadczenia –  czy są to emocjonalne reakcje na zamachy terrorystyczne, międzykulturowe relacje w londyńskim sąsiedztwie, czy sztuka poruszania się w sferze publicznej z małym dzieckiem. Dzieli się wątpliwościami, stawia wywrotowe w swej prostocie pytania, szuka dróg wyjścia. Dzięki temu ten esej jest czymś więcej niż kulturoznawczą diagnozą – jest zmianą.
 
Z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA będzie można się spotkać podczas festiwalu literackiego Miasto Słowa. W tym roku odbędzie się on w ostatnim tygodniu sierpnia. Szansa na rozmowę z nominowanymi w kategorii esej, w tym z Agatą Sikorą, nadarzy się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W sobotę, 8 sierpnia, zaprezentujemy sylwetkę kolejnego autora nominowanego w kategorii esej.

ikona

Zobacz także

Najnowsze