Co nowego

Nominowani do NLG 2020 – Urszula Zajączkowska – esej

Urszula Zajączkowska jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. Tomasz Gogolewski / materiały prasowe

Urszula Zajączkowska jest nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej // fot. Tomasz Gogolewski / materiały prasowe

Finał tegorocznej 15. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA coraz bliżej. Wyróżnienia zostaną przyznane w czterech kategoriach: esej, poezja, proza i przekład na język polski. Prezentujemy sylwetki autorów nominowanych do nagrody. Dzisiaj Urszula Zajączkowska, która zamyka listę finalistów w kategorii esej.
 
Przybliżyliśmy już postaci i twórczość czwórki eseistów: Michała Milczarka, Pawła Piotra Reszki, Agaty Sikory i Pawła Sitkiewicza. Grono nominowanych w tej kategorii zamyka Urszula Zajączkowska. Jej „Patyki, badyle” zostały docenione przez kapitułę Nagrody Literackiej GDYNIA jako: „Jedyny w swoim rodzaju esej, który użycza mowy naszym niemym zielonym towarzyszom: drzewom, kwiatom, krzewom, źdźbłom trawy”. Autorka odpowiada w książce na wiele pytań dotyczących świata roślin. Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? Jak poruszają się pędy mięty i dyni? Czy wpływa na nie Księżyc? Co robi wiatr koronom drzew? W jaki sposób goją się rany i co sprawia, że rośliny się deformują? Skąd w nich ten pęd do przeżycia w każdych warunkach. Kiedy i jak umierają?

O autorce

Urszula Zajączkowska // fot. Tomasz Gogolewski

Urszula Zajączkowska – poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tomik poezji „Atomy” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. W tym samym roku, wraz z grupą artystów, stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec punktowego systemu oceny w nauce. W 2016 roku nagrała film „Metamorphosis of Plants”, powstały z inspiracji dziełem J.W. Goethego pod tym samym tytułem. Jest to ekspresja na podstawie naukowych nagrań ruchów roślin powiązana z tańcem solisty Baletu Narodowego - Patryka Walczaka. Film wygrał Scinema Festival of Science Film w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja. W 2017 roku Zajączkowska została finalistką FameLab, konkursu popularyzatorskiego dla naukowców, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council. Na początku 2017 roku ukazał się tom minimum, nagrodzony Nagrodą Kościelskich, za który również nominowano ją do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku oraz do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.


 

O książce

fot. materiały prasowe

W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.
 
„Patyki, badyle” to spotkanie człowieka z wnętrzem ciał roślin, z ich językiem widocznym w budowie liści, łodygach i korzeniach. Takiej opowieści jeszcze nie było.
 
Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej odbędzie się 27 sierpnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W poniedziałek, 10 sierpnia, rozpoczniemy prezentację nominowanych w kategorii poezja.

ikona

Zobacz także

Najnowsze