Co nowego

O wyzwaniach rynku nieruchomości na Property Forum Online

Goście Property Forum Online - Regiony // fot. propertynews.pl

Goście Property Forum Online - Regiony // fot. propertynews.pl

Jak w pandemicznej rzeczywistości radzą sobie poszczególne regiony? Co muszą robić samorządy, aby przyciągać inwestorów i nowych mieszkańców? Jakie perspektywy ma przed sobą branża turystyczna. Między innymi na te pytania odpowiadali samorządowcy oraz przedstawiciele firm z branży nieruchomości, hotelarskiej czy turystycznej. Wszystko w ramach konferencji Property Forum Online – Regiony. Jej pierwsza odsłona dotyczyła sytuacji w Trójmieście. W dyskusji wzięła udział wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.


Regionalne konferencje Property Forum od 9 lat są stałym punktem na liście najważniejszych spotkań branży nieruchomości komercyjnych w Polsce. W tym roku, w pandemicznej rzeczywistości, wydarzenie odbyło się w formule online. Cykl konferencji otworzyła dyskusja na temat sytuacji w Trójmieście, które jest silnym ośrodkiem biznesowym, ważnym punktem dla każdego z sektorów rynku nieruchomości komercyjnych, a także mocnym graczem na turystycznej mapie Polski.

Konferencję poprowadzili dziennikarze portalu PropertyNews.pl. Do dyskusji zaprosili oni samorządowców oraz prezesów i przedstawicieli firm z branży nieruchomości, hotelarskiej i turystycznej. Pytali ich o to, jak przedsiębiorcy i miasta radzą sobie w czasie pandemii i jakie wyzwania czy możliwości przed nimi stoją. Poruszono również aktualne tematy dotyczące nieruchomości komercyjnych w regionie.

Zanim rozpoczęła się właściwa debata, Grażyna Kuryłło - dziennikarka PropertyNews.pl przeprowadziła rozmowy z samorządowcami na temat aktualnej sytuacji w regionie, o tym, jakie mają pomysły na ściągnięcie inwestorów do miasta, a także jakie są perspektywy dla branży turystycznej. Na jej pytania odpowiadali: wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Alan Aleksandrowicz – zastępca prezydenta Gdańska.

Rozmowa dotyczyła m.in. koncepcji urbanistycznej śródmieścia Gdyni i tego, czy jest ona już zamknięta. W maju ruszy bowiem budowa nowego Waterfrontu, a w czerwcu zakończy się realizacja publicznego terminalu promowego w gdyńskim porcie.

– Miasto to żywy organizm, który musi podlegać nieustającym zmianom, a tak naprawdę adaptacji do zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych. Moment pełnego zamknięcia, w moim przekonaniu, nie następuje nigdy. Mamy do czynienia z wyjątkową rewolucją, która postawiła cały świat na głowie i musi mieć odbicie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Śródmiecie morskie w Gdyni jest miejscem unikalnym i to nie tylko na skalę Polską, ale i europejską czy wręcz światową. Owa unikatowość wynika przede wszystkim z tego, że nasz waterfront jest położony w samym centrum miasta, a nie na przedmieściach. To jeden z powodów, dla których udało nam się stworzyć ogólnoeuropejską inicjatywę Waterfront Council w organizacji Urban Lab Institute i wspólnie poszukiwać pomysłów na jak najlepsze jego wykorzystanie. Nadal jest olbrzymie zainteresowanie zabudową mieszkaniową, ale musimy się też liczyć z nowymi wyzwaniami. Polski rząd zmienił granice portu morskiego w taki sposób, że przebiegają one przez tereny śródmieścia morskiego, co w znacznym stopniu odbiera nam możliwość silnego wpływu na sterowanie procesami inwestorskimi. Jednak poziom zainteresowania inwestorów różnych branż jest tak wysoki, że mimo wszystko należy spoglądać w przyszłość tego rejonu z dużym optymizmem – mówi Katarzyna Gruszecka- Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Inną kwestią, którą poruszono podczas rozmowy, była też turystyka biznesowa i sytuacja przemysłu spotkań.

– Przez długi czas nie wrócimy do wielkich konferencji i kongresów, do jakich byliśmy przyzwyczajeni. To jednak nie oznacza, że nie będą nam potrzebne spotkania. Jestem przekonana, że kiedy obostrzenia zostaną poluzowane i poczujemy się bezpiecznie, głównie dzięki programowi powszechnych szczepień, to ochoczo wrócimy do spotkań, bo nigdzie nie prowadzi się rozmów biznesowych tak dobrze, jak w czasie spotkań osobistych. Szansę na sukces widzimy w hybrydowości. Ten rok nauczył nas, że czasami traci ona w stosunku do konferencji odbywających się na żywo, ale daje też pewne profity, np. znacznie możliwość zapraszania gości z innych stref czasowych czy odległych krajów, którzy wcześniej byli niezbyt chętni do pokonywania długi tras samolotem. Staramy się też tak przygotowywać naszą ofertę turystyczna, aby proponować bezpieczne rozrywki, w niedużych grupach, przede wszystkim na powietrzu, tak aby zapewniać maksymalne bezpieczeństwo – podkreśla wiceprezydent Gdyni.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni podczas rozmowy z Grażyną Kuryłło - dziennikarką PropertyNews.pl // screen z konferencji Property Forum Online - Regiony

Nie zabrakło również odniesień do sytuacji gmin nadmorskich. Dziennikarka zapytała wiceprezydent Gdyni o co, jako członek Rady Ekspertów ds. Turystyki przy Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, apeluje ona podczas spotkań.

– Ważne są dwie kwestie – równe traktowanie podmiotów oraz to, aby gminy nadmorskie dostały pomoc podobną do tej, jaką otrzymały tzw. gminy górskie. Słyszymy zapewnienia, że to właśnie gminy górskie poniosły największe szkody, ponieważ to tam Polacy najchętniej spędzają ferie zimowe. Nie zgadzamy się z tym i uważamy, że w naszym regionie w sezonie zimowym gościło w ubiegłych latach bardzo dużo turystów, a zatem to wsparcie jest bardzo potrzebne. Szczególnie, że województwo pomorskie zostało dotknięte lockdownem wcześniej niż cała Polska. Z nadzieją patrzmy też na Krajowy Program Odbudowy, postulując o wniesienie do niego pewnych zmian. Chcemy, aby podmiotem, który może ubiegać się o finansowanie, były również samorządy, a nie tylko przedsiębiorcy. W branży turystycznej działamy bowiem jak przedsiębiorca. To działania, które służą stworzeniu dobrych warunków dla wszystkich podmiotów gospodarczych z branży turystycznej. Druga i chyba jeszcze ważniejsza sprawa to kwestia tego, jak sprofilowane będą te programy. Istotna jest praca nad rozsądną odbudową popytu na usługi turystyczne, zapewnienie ludziom bezpieczeństwa i odbudowanie ich chęci do podróżowania – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Podczas rozmowy padło również pytanie o to, jak Gdynia chce przyciągać nowych mieszkańców. Według prognoz w naszym mieście do 2046 roku może bowiem mieszkać około 266 tysięcy osób.

– Możemy zachęcać jakością życia. Staramy się zapobiegać rozlewaniu się miasta, bo jest to działanie szkodliwe zarówno z punktu widzenia urbanistyki, jak zapewnienia wspomnianej jakości życia, która nas interesuje, chociażby w kontekście transportu publicznego czy usług publicznych. Samorządy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a wprowadzone strukturalne zmiany dotyczące ich finansowania, przede wszystkim związane z podatkiem PIT, nie wróżą, aby było lepiej. Tymczasem rozlewanie się miasta na zewnątrz powoduje, że utrzymanie go w dobrej kondycji staje się znacznie droższe. To, co możemy robić, to maksymalne zachęcanie do tego, aby faktycznie pozostawać obywatelem miasta. Mam tutaj na myśli intensywną rozbudowę programu Karty Mieszkańca, która daje szereg przywilejów mieszkańcom – mówi wiceprezydent Gdyni.

Debatę „Inwestorzy potrzebują bezpiecznych portów” poprowadzili Małgorzata Burzec-Lewandowska – redaktor naczelna Property Design.pl oraz Robert Posytek – redaktor naczelny PropertyNews.pl. Wzięli w niej udział: Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Alan Aleksandrowicz – zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji, Sławomir Gajewski - prezes zarządu Torus, Mikołaj Konopka - prezes zarządu, Euro Styl SA oraz Michał Samborski - head of development w firmie Panattoni. Dyskusja dotyczyła tego, czy Trójmiasto jest bezpiecznym portem dla inwestorów i jak radzi sobie w pandemicznych czasach.

Wiceprezydent Gdyni mówiła o sytuacji makroekonomicznej miasta.
– Poza danymi makroekonomicznymi dla samorządowców ważni są też mieszkańcy, którym często wali się życie. Podstawowym dochodem gminy są dochody z PIT-u. Kiedy ludzie nie mogą zarabiać albo mają znacznie niższe dochody, to ma wyraźny oddźwięk w budżecie gminy. Staramy się wspierać zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników na wszelkie możliwe sposoby. Dlatego otrzymaliśmy nagrodę Innovation in Politics za szeroki pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Staraliśmy się im doradzać również w takiej formule, która obejmowała trudne decyzje o przekształceniach, a czasem nawet zamknięciu działalności i otwarciu jej w innej formie po to, aby zapobiegać niekontrolowanym upadłościom. Dobrym przykładem jest tu też przemysł czasu wolnego. Nasze instytucje kultury zarabiały na siebie same. Nie utrzymywały się z dotacji. W tej chwili nie mają możliwości zarobkowania, więc pozostają im tylko te dotacje. Na pewno będziemy kontynuować pomoc dla przedsiębiorców tak długo, jak będzie to konieczne i tak długo, jak będzie to możliwe. W przyszłość patrzę z ograniczonym optymizmem. Widzę szanse, że wszyscy wykaraskamy się z kryzysu bez totalnego tąpnięcia, ale mój optymizm jest znacznie mniejszy niż kilka miesięcy temu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

W dalszej części konferencji uczestniczyli przedstawiciele branży nieruchomości, hotelarskiej, a także logistycznej. Rozmawiali o rynku nieruchomości w liczbach, a także o sytuacji hoteli, biur i branży e-commerce.

Dzisiejsze Property Forum Online - Regiony zakończyła rozmowa o rynku nieruchomości komercyjnych w Krakowie.
Konferencję zorganizowali: grupa PTWP, wydawca PropertyNews.pl, wnp.pl i portalsamorzadowy.pl.

  • ikonaOpublikowano: 14.04.2021 16:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2021 16:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze