Co nowego

Kolektor dolotowy bolidu na Pomorskich Dniach Druku 3D

Kolektor dolotowy bolidu PGRacing Team został wydrukowany w technologii 3D / Piotr Szczepański

Kolektor dolotowy bolidu PGRacing Team został wydrukowany w technologii 3D / Piotr Szczepański


Bolid PGRacing Team będzie można obejrzeć w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym (PPNT) w Gdyni. To tam w druku 3D wyprodukowano część pojazdu, a konkretnie jego kolektor dolotowy. O wzornictwie przemysłowym  i trendach w dziedzinie trójwymiarowych wydruków dowiemy się podczas Pomorskich Dni Druku 3D.
 
Już nie tylko breloczek do kluczy czy etui na telefon, ale kolektor dolotowy bolidu wydrukujemy w 3D.

- Niewiele osób wie, że technologia ta wykorzystywana jest w przemyśle lotniczym, zbrojeniowym, czy motoryzacyjnym – wyjaśnia Magdalena Malara-Świtońska z PPNT w Gdyni. - Właśnie o zastosowaniu w tym zakresie będziemy opowiadać podczas Pomorskich Dni Druku 3D, ale przede wszystkim postaramy się dostarczyć praktycznej wiedzy o tym, jak zaprojektować taki wydruk, jak sfinansować tego typu technologię oraz odpowiedzieć na pytanie, czy to się opłaca.



Podczas warsztatów dowiemy się także, jak posługiwać się programem służącym do optymalizacji projektowanych elementów. Ciekawostką będzie bolid PGRacing Team którego element - kolektor dolotowy - został wydrukowany w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

- Postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie trójwymiarowego drukowania jest ogromny – mówi Rafał Łysakowski, operator pracowni funkcjonujących w ramach Zintegrowanego Centrum Druku 3D. - Dziś w ten sposób powstają już nie tylko gadżety codziennego użytku, ale też niezwykle trwałe metalowe, a nawet tytanowe elementy wykorzystywane w przemyśle samochodowym, wojskowym czy branży medycznej.

Zdaniem Łysakowskiego wiedza o możliwościach zastosowań oraz pracy z tak różnorodnymi materiałami nie jest jeszcze zbyt powszechna wśród użytkowników.

- Dlatego też tegoroczne Pomorskie Dni Druku 3D, odbywające się pod hasłem: „Industry 4.0.”, skierowane są do osób i przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii w procesach produkcyjnych, a przede wszystkim kompleksowym podejściem do zagadnień nowoczesnego wytwarzania – dodaje operator.

Organizatorzy wydarzenia, czyli Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdański Park Naukowo-Technologiczny, zadbali o udział praktyków i ekspertów branży, którzy w przystępny sposób opowiedzą o innowacjach i trendach w dziedzinie trójwymiarowych wydruków.

Wśród partnerów wydarzenia nie zabraknie trójmiejskich uczelni. Prelegenci Politechniki Gdańskiej skoncentrują się na przybliżeniu procesów produkcji surowców stosowanych przy trójwymiarowych wydrukach w przemyśle. Z kolei profesorowie gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych opowiedzą o wykorzystaniu wydruków 3D we wzornictwie przemysłowym. Praktycy z firm MARAD Design i Microlabs, zlokalizowanych w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia na podstawie case studies podzielą się swoim doświadczeniem projektowym. Zawodnicy PG Racing Team, którego bolid po części powstał w pracowni 3D gdyńskiego Parku, opowiedzą o korzyściach płynących z zastosowania technologii 3D w motorsporcie. 

Program uzupełnią warsztaty i prelekcje poświęcone pracy z oprogramowaniem służącym do optymalizacji topologicznej produkowanych elementów. Odpowiedzialni za to będą specjaliści z firmy DES ART. Eksperci OBERON 3D opowiedzą o kontroli jakości oraz metodach pomiarowych, będących dopełnieniem koncepcji przemysłu 4.0. Dla zainteresowanych przygotowano także warsztaty z wykorzystaniem oprogramowania 3D pomocnego przy analizach wytrzymałościowych oraz optymalizacji konstrukcji.

Osobnym aspektem jest finansowanie innowacyjnych technologii. Dlatego, wśród zaproszonych ekspertów nie zabraknie również specjalistów w dziedzinie pozyskiwania środków na złożone projekty z zakresu wytwarzania 3D z firmy Grantera.

Pomorskie Dni Druku 3D odbędą się 25-26 września 2018 (wtorek-środa), godz. 9:00-16:00 w budynku III | sala audytoryjna.
Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja.

Zapisy na konferencję:

https://pdd3d-industry.evenea.pl/

Zapisy na warsztaty: 

https://pdd3d-warsztaty.evenea.pl/

Organizatorami wydarzenia są:

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia
Gdański Park Naukowo-Technologiczny 
Bibus Menos sp. z o.o.


Szczegóły: Facebook: https://www.facebook.com/events/1927961143927831/

*PROGRAM

25.09. WTOREK
8.00 Rejestracja uczestników
9.00 Powitanie gości, uroczyste otwarcie
9.25 – 9.50 PGRacing Team - Prezentacja korzyści płynących z wykorzystania technologii Druku 3D w Bolidzie formuły student – studium przypadku – Wydrukowany kolektor dolotowy 
10.00 – 10.25 Marad Design – druk 3d wzornictwo przemysłowe - Wykorzystanie druku 3D w procesie projektowania wzorniczego prof. Marek Adamczewski
10.30-10.55 DES ART Paweł Sadowski; Altair Inspire: Rola optymalizacji topologicznej w obszarze druku 3D
Przerwa
11.30-12.00 NEW ERA MATERIALS – Paweł Roczniak – wytwarzanie przyrostowe w formowaniu Struktur kompozytowych
12.00-12.30 Bibus Menos – Michał Pęczek- Zastosowania technologii DMLS w procesach produkcyjnych
12:35-13.10 EOS GmbH – Slobodan Ilic - Review of the development of DMLS technology in manufacturing across the years [ENG] 
Przerwa - lunch
14.00 – 15:30 Fado - Jarosław Jaśkowiak - Konformalne kanały chłodzenia 
Druk 3d w produkcji form wtryskowych

26.09. ŚRODA
9.00 Rejestracja uczestników
9.30-10.30 Technology Applied – Jarosław Kozak 
1. Studium przypadku – outsourcing druku 3d – opłacalność druku 3d
2. Studium przypadku – omówienie przykładowych aplikacji (szczegóły wkrótce)
Przerwa
11.00-11.30 Politechnika Gdańska - Wydział Chemiczny - dr Agnieszka Przybytek– przegląd specjalistycznych materiałów do druku w technologii FDM
11.35-12.00 ASP dr Marta Flisykowska. Wykorzystywanie technologii przyrostowych w designie. 
Przerwa
12:20 – 12.50 Global bio medica – Krzysztof Kaczmarczyk - Zastosowanie druku 3D w układach hydraulicznych na przykładzie rozwiązań stosowanych w lotnictwie
12.50- 13.25 Centrum druku 3d - Magdalena Przychodniak Jak trwałe są implanty z drukarki 3D
Przerwa lunch
14.15 – 14.35 Oberon 3D - Arkadiusz Markowski- Kontrola Jakości w przemyśle 4.0
14.40 – 15.20 Grantera - Karol Bober - Jak sfinansować zakup technologii 3D ze środków unijnych
Warsztaty – 11.00 – 14.00 
DES – ART. Altair Inspire: Rola optymalizacji topologicznej w obszarze druku 3D – Live demo 


*Program wydarzenia może ulec zmianie

  • ikonaOpublikowano: 11.09.2018 09:00
  • ikona

    Autor: Izabela Małkowska (i.malkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.09.2018 08:38
  • ikonaZmodyfikował: Izabela Małkowska
ikona

Zobacz także

Najnowsze