Co nowego

Od czwartku festiwal NNW na żywo i online

W ubiegłym roku uroczysta gala XI festiwalu filmowego NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W tym roku wielki finał imprezy będzie miał miejsce na Dużej Scenie teatru // fot. Dawid Linkowski (archiwum 2019)

W ubiegłym roku uroczysta gala XI festiwalu filmowego NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W tym roku wielki finał imprezy będzie miał miejsce na Dużej Scenie teatru // fot. Dawid Linkowski (archiwum 2019)

Już po raz XII odbędzie się festiwal filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. To wyjątkowe spotkanie z produkcjami opowiadającymi losy tych, którzy w ukryciu przed prześladowcami, walczyli o wolną Polskę. Wydarzenie tradycyjnie gościć będzie w Gdyni, w dniach od 24 do 27 września. W programie, obok projekcji filmów, znalazły się również warsztaty, koncerty i panele dyskusyjne, dostępne zarówno stacjonarnie, jak i online.

XII edycja festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci to cztery dni festiwalowych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych z Polski i zagranicy. Imprezie towarzyszą również liczne wystawy, koncerty, a także panele dyskusyjne i warsztaty. W związku z pandemią koronawirusa, festiwal przyjmie hybrydową formułę, łącząc wydarzenia odbywające się stacjonarnie w Gdyni z tymi transmitowanymi w sieci.

– Tegoroczna edycja ze względów oczywistych stanowi dla nas duże wyzwanie, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym – które traktujemy od początku jako bodziec do kolejnego skoku rozwojowego wydarzenia. Z racji sytuacji epidemicznej zdecydowaliśmy się na przygotowanie – można powiedzieć – dwóch festiwali. Obok tradycyjnej formuły festiwalu NNW, która będzie przebiegała na żywo w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym i innych miejscach w Gdyni, przygotowujemy równolegle formułę online. Część festiwalowych wydarzeń będzie emitowana w czasie rzeczywistym w internetowej tv festiwalowej – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu NNW.

Festiwal tradycyjnie zagości w Gdyni. Zainteresowani powinni skierować swe kroki w okolice placu Grunwaldzkiego. Projekcje filmowe będą wyświetlane w trzech salach Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz w kinie plenerowym, właśnie przy Muszli na placu Grunwaldzkim. Tu również będą się odbywać koncerty, wystawy, kiermasze oraz szereg atrakcji dla dzieci. Powstanie także miasteczko edukacyjne. Z kolei w budynku Teatru Muzycznego będą mieć miejsce wydarzenia związane z projektem edukacyjno-kulturalnym „Młodzi dla historii”, warsztaty, wystawy, a przede wszystkim uroczysta gala zamknięcia festiwalu, na której poznamy laureatów nagród.

Tegoroczna edycja festiwalu wprowadza do programu dwie duże nowości. Są to kategorie Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych oraz Konkurs Wideoklipów. W pierwszej z nich rywalizować będzie 13 tytułów z Polski, Japonii, Francji, Ukrainy, Iranu czy Węgier, w tym filmy dwóch znakomitych polskich reżyserów - „Kurier” Władysława Pasikowskiego oraz „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego. Z kolei o pierwszą w historii festiwalu NNW nagrodę za najlepszy teledysk powalczy 16 produkcji.

Festiwalowe nagrody przyznane zostaną jeszcze w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, Konkursie Filmów Polskich oraz Konkursie Radiowym, do którego zakwalifikowało się aż 12 dokumentów radiowych.

Do udziału w dyskusjach tematycznych, jak co roku, zaproszono wybitnych historyków, twórców, ekspertów oraz świadków historii. Interesująco zapowiadają się panel dyskusyjny na temat obecnej sytuacji geopolitycznej na Białorusi, blok historyczny poświęcony rocznicy wydarzeń Sierpniowych oraz cykl debat o współpracy Polski i Węgier w XX wieku.

Ci, którzy z różnych powodów nie będą mogli bezpośrednio wziąć udziału w festiwalowych atrakcjach, mają szansę zrobić to za pomocą internetu. Spotkania na żywo uzupełnione zostaną przez transmisje online. Organizatorzy zapowiadają pełnowymiarową telewizję festiwalową, w której na żywo obejrzymy debaty, panele i wystawy. Również większość filmowych tytułów zostanie zaprezentowana online, równolegle z seansem w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Aby uzyskać dostęp do filmów konkursowych, należy zgłosić się do organizatorów wydarzenia, na adres akredytacje@festiwalnnw.pl.

Plakat XII edycji festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, autorstwa Patrycji Kühn // materiały promocyjne organizatora
Plakat XII edycji festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, autorstwa Patrycji Kühn // materiały promocyjne organizatora

Tradycją Festiwalu Filmowego NNW jest zapraszanie artystów do współpracy przy kreowaniu strony graficznej wydarzenia. Nie inaczej jest i tym razem. Tegoroczną, dwunastą edycję wydarzenia promuje plakat autorstwa Patrycji Kühn. To powrót artystki do współpracy z festiwalem NNW. Jej plakaty towarzyszyły również edycjom w 2016 i 2017 roku. Tegoroczna praca nawiązuje do postaci Syzyfa.

- Mój zamysł polegał na ukazaniu, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Syzyf i jego praca ukazuje wartości, które mamy obowiązek przekazywać z pokolenia na pokolenie. Bez wysiłku kolejnych, następujących po sobie generacji Polaków – tę wolność stracimy – komentuje Patrycja Kühn, autorka plakatu.

Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci rozpocznie się już w najbliższy czwartek, 24 września, projekcjami w Gdyńskim Centrum Filmowym. O godzinie 17:00 w piątek, 25 września, zaplanowano jednak uroczystą inaugurację wydarzenia. Symultanicznie w salach Warszawa, Goplana i kinie plenerowym na placu Grunwaldzkim wyświetlony zostanie film „I’ll find you / Znajdę cię” w reżyserii Marthy Coolidge.

Informacje dotyczące festiwalu oraz szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalnnw.pl.

  • ikonaOpublikowano: 21.09.2020 15:48
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2020 15:49
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze