Co nowego

Oddychaj #wGdyni. Miasto z najczystszym powietrzem

Pomiary podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie wskazały, że Gdynia zapewniła zawodnikom najczystsze powietrze na świecie, fot. Gdyńskie Centrum Sportu

Pomiary podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie wskazały, że Gdynia zapewniła zawodnikom najczystsze powietrze na świecie, fot. Gdyńskie Centrum Sportu

Mieszkasz na stałe lub przebywasz w tej chwili w Gdyni? Możesz śmiało odetchnąć pełną piersią! Kolejne badania potwierdziły wysoką jakość powietrza w mieście. Podczas pomiarów związanych z mistrzostwami świata w półmaratonie Gdynia zapewniła zawodnikom najlepsze warunki na świecie od 2018 roku, a według danych Ministerstwa Klimatu cała aglomeracja trójmiejska w 2019 roku miała najniższy w kraju wskaźnik zanieczyszczenia powietrza pyłem PM2,5.


To świetna wiadomość dla mieszkańców i wszystkich, którzy odwiedzają Gdynię – całe Trójmiasto według Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nadal może chwalić się najczystszym powietrzem w Polsce, a dodatkowo gdyńską jakość powietrza doceniła Światowa Lekkoatletyka (World Athletics). Przypomnijmy, że już w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego za 2016 rok miasto wypadło najlepiej w Polsce pod względem niskiego stężenia pyłu PM10 i na przestrzeni kolejnych lat ten stan regularnie potwierdzają dane statystyczne.

Gdyńskie powietrze sprzyja rekordom


Czystość powietrza w Gdyni zbadała Światowa Lekkoatletyka (World Athletics), która od 2018 roku analizuje powietrze podczas wszystkich największych i najważniejszych wydarzeń sportowych oraz zawodów na świecie w ramach World Athletics Air Quality Project.

Dane, które zebrano podczas odbywających się w ostatni weekend Mistrzostw Świata w Półmaratonie jednoznacznie wskazały, że to Gdynia zapewniła biegaczom najlepsze do tej pory warunki na świecie. Organizacja wskazała na czystość powietrza w połączeniu z optymalną temperaturą i wilgotnością, co doprowadziło do tego, że wielu startujących pobiło nad polskim morzem swoje życiowe rekordy, w tym rekord świata w kobiecym półmaratonie ustanowiony przez kenijkę Peres Jechirchir.

- Silne wiatry i deszcz pierwszego dnia oczyściły powietrze, a poziomy pyłu zawieszonego, które odnotowaliśmy, były najniższymi, jakie do tej pory zmierzyliśmy podczas biegów ulicznych. Poziomy gazów, ozonu i dwutlenku azotu były zgodne z warunkami środowiskowymi i lokalizacją miasta – mówi Paolo Emilio Adami, Health & Science Department Manager w Światowej Lekkoatletyce.


Jak czytamy w informacji opublikowanej przez międzynarodową organizację, w Gdyni wykorzystano 17 października dwa mierniki jakości powietrza Kunak. Jeden z nich zbierał dane w pobliżu linii startu, drugi został przymocowany do roweru, który podążał za biegaczami na wszystkich okrążeniach. Dane zbierano łącznie przez 18 godzin. Poziomy zanieczyszczeń i cząstek stałych okazały się najniższe spośród wszystkich miejsc na świecie badanych przez federację w czasie zawodów od 2018 roku.

Poniżej graficzna prezentacja pomiarów wykonanych podczas Mistrzostw Świata w Półmaratonie w Gdyni:



Znów najczystsze powietrze w Polsce


Kolejne optymistyczne wieści pochodzą z opublikowanego we wrześniu corocznego raportu, który dotyczy czystości powietrza w całym kraju. Z danych opracowanych przez Ministerstwo Klimatu i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że cała aglomeracja trójmiejska w 2019 roku może pochwalić się najniższym w Polsce wskaźnikiem średniego narażenia na pył PM2,5 wśród dużych ośrodków miejskich.

Wartość wskaźnika dla Trójmiasta (wyrażana w μg/m3) wyniosła zaledwie 14 przy średniej krajowej sięgającej 21. Najbliżej trójmiejskiego wyniku były miasto Koszalin (15 μg/m3) i aglomeracja szczecińska (16 μg/m3). To już trzeci rok z rzędu, kiedy pod tym względem powietrze w Trójmieście okazuje się najczystsze w Polsce.

- To niezwykle dobra wiadomość, która powinna ucieszyć wszystkich gdynian, bowiem nie ma nic ważniejszego niż nasze zdrowie. Czyste powietrze to zdrowsze społeczeństwo, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia w Gdyni. Doceniają to także organizatorzy imprez sportowych. Mamy oczywiście ku temu naturalne predyspozycje, szczególnie ze względu na bliskość morza, ale to także efekt działań, które już od lat podejmujemy jako samorząd. Stawiamy na zeroemisyjny transport, wspieramy wymianę źródeł ogrzewania, dbamy też o świadomość ekologiczną mieszkańców. Jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień, to jedno z największych wyzwań współczesnych aglomeracji, w tym także Trójmiasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Pył PM2,5 to według danych Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwy dla człowieka typ zanieczyszczeń atmosferycznych, który przedostaje się przez płuca do krwi i może powodować m.in. choroby układu oddechowego, układu krążenia czy astmę. PM2,5 to głównie skutek działalności człowieka, szczególnie w okresie zimowym, kiedy trwa sezon grzewczy. Do emisji prekursorów pyłu przyczynia się też transport drogowy (tlenki azotu), rolnictwo (amoniak) oraz sektory związane ze stosowaniem rozpuszczalników i innych produktów (lotne związki organiczne).

Pełen raport jest dostępny na stronie internetowej GIOŚ.

Powietrze pod kontrolą


Przypomnijmy, że jakość powietrza w Gdyni jest stale monitorowana przez rozbudowaną sieć mierników, m.in. stacje pomiarowe Fundacji ARMAAG działające w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska oraz tzw. niskokosztowe mierniki rozmieszczone w różnych dzielnicach.

Gdynia wśród wielu działań sprzyjających wysokiej jakości powietrza uczestniczy też w programie „Ciepłolubni” czy programach „Czyste Powietrze Pomorza” oraz „Czyste Powietrze Trójmiasta”, które zapewniają mieszkańcom dotacje na wymianę starych pieców węglowych i zastąpienie ich innym, ekologicznym źródłem ogrzewania. Miasto rozpoczęło też program likwidacji tzw. kopciuchów w gminnych budynkach mieszkalnych na lata 2020-2023.

Z aktualnymi wskaźnikami jakości powietrza można zapoznać się na stronie powietrze.gdynia.pl, która uwzględnia dane z 14 punktów na mapie miasta, wskazując stężenie pyłów PM10 i PM2,5.

  • ikonaOpublikowano: 23.10.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.10.2020 17:42
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze