Co nowego

Oni zagrają na Globaltice!

Wykonawcy Festiwalu Globaltica zapraszają do zapoznania się z ich muzyką, mat. prasowe

Wykonawcy Festiwalu Globaltica zapraszają do zapoznania się z ich muzyką, mat. prasowe

10.07.2018 r.

Wielokulturowość, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami oraz połączenie kulturowych inspiracji z nowoczesnością – to wszystko czeka nas już pod koniec lipca przy okazji tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Na razie wydarzenie zapowiadają artyści, którzy zaprezentują w Gdyni brzmienia z różnych zakątków świata.

Już 25 lipca, od pokazu filmowego w Starej Wozowni w Kolibkach rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Przez pięć dni, aż do niedzieli 29 lipca pojawi się niepowtarzalna okazja, aby w Gdyni przyjrzeć się twórcom kultury z wszystkich części świata, nawet tych najbardziej egzotycznych z punktu widzenia naszego kraju. Globaltica to pokazy filmowe, potańcówki, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty, wykłady czy zajęcia ruchowe.

Jedną z najciekawszych i najbardziej popularnych form poznawania światowych kultur jest muzyka. Globaltica to zawsze szereg artystów różnych narodowości, którzy koncertują na terenie festiwalu, dając szeroki przekrój różnych stylów, gatunków i instrumentów charakterystycznych dla poszczególnych części świata. Organizatorzy zadbali, żeby i w tym roku nie zabrakło muzycznych wrażeń.

- Jak co roku, będzie to wyjątkowa, wielobarwna muzyczna podróż dookoła świata, a muzycy któzy się tam pojawią pochodzą z takich krajów jak Chile, Wyspy Zielonego Przylądka, Haiti, Palestyna, Etiopia, Gwinea Bissau i jeszcze z wielu innych. Nie zapominamy także o polskiej tradycji, będą więc muzycy inspirujący się polską kulturą – zapowiada Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny Festiwalu Globaltica.

Kogo będzie można usłyszeć w Gdyni z okazji festiwalu? Przez pięć dni wystąpią Mû Mbana z Gwinei Bissau, Duo Sabîl z Palestyny, Polskę będą reprezentować Adam Strug oraz Kapela Niwińskich. Pojawi się też muzyka z Republiki Tuwy, autonomii w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, którą wykona Huun Huur Tu. Z Haiti przyjedzie Moonlight Benjamin, wystąpi także algiersko-francuski duet Sofiane Saidi & Mazalda. Arvvas to połączenie tradycji z Laponii i Norwegii, Elida Almeida to Wyspy Zielonego Przylądka, a Gili Yalo łączy muzyczne nurty Etiopii oraz Izraela. Z Ameryki Południowej dawkę muzyki rodem z Chile przywiezie Chico Trujillo. Na tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Świata Globaltica będzie można również usłyszeć OXUS Ensemble z Uzbekistanu oraz Erica Tritona z Mauritius. Artyści już teraz zapraszają do uczestnictwa w Globaltice.Oto harmonogram koncertów w ramach tegorocznego Festiwalu Kultur Świata Globaltica:

25.07, godz.19.00 (scena w namiocie), wstęp wolny
 • Kapela Niwińskich, (Polska) potańcówka na dechach

26.07 , godz.19 00 (Stara Wozownia), bilety wyprzedane!
 • Mû Mbana (Gwinea Bissau)
 • Duo Sabîl (Palestyna)

27.07 godz.18.00 (Scena Główna) bilet na cały dzień: 35 zł/40 zł
 • Adam Strug (Polska)
 • Huun Huur Tu, (Rep. Tuwy / Rosja)
 • Moonlight Benjamin (Haiti)
 • Sofiane Saidi & Mazalda (Algieria / Francja)

28.07, godz.18.00 (Scena Główna), bilet na cały dzień 35 zł/ 40 zł
 • Arvvas (Laponia / Norwegia)
 • Elida Almeida (Wyspy Ziel. Przylądka)
 • Gili Yalo (Etiopia / Izrael)
 • Chico Trujillo (Chile)

29.07 (Scena w namiocie/plener), wstęp wolny
 • godz.16.00 OXUS Ensemble (Uzbekistan),
 • godz. 17.30 Eric Triton (Mauritius)

Przez pierwsze dwa dni festiwalu koncerty będą ogólnodostępne w namiocie oraz w Starej Wozowni. 27 i 28 lipca występy na Scenie Głównej będą biletowane. Ostatniego dnia, 29 lipca artyści zagrają w scenie w namiocie, będzie też można ich posłuchać w plenerze. Globaltica to także szereg innych wydarzeń, dlatego zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem. Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu: www.globaltica.pl.