Co nowego

„Orzeł Innowacji” dla gdyńskiego startupu

Zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia firma specjalizuję się w dziedzinie, w której od blisko 60 lat nie dokonał się żaden znaczący przełom technologiczny, fot. materiały prasowe

Zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia firma specjalizuję się w dziedzinie, w której od blisko 60 lat nie dokonał się żaden znaczący przełom technologiczny, fot. materiały prasowe

Miliard dolarów to wartość, jaką musi osiągnąć startup, aby zostać tak zwanym „jednorożcem”. Bliska znalezienia się w tym ekskluzywnym gronie jest gdyńska firma Fibratech. To dzięki innowacyjnemu projektowi obręczy samochodowej. Zaważyła to kapituła nagrody „Orzeł Innowacji – Startup” przyznając nagrodę w kategorii „Przełom technologiczny”.

- Polska słynie ze swoich informatyków i programistów. Ale rodzimi innowatorzy, choć koncentrują się przede wszystkim na tzw. rozwiązaniach software'owych, mają do zaoferowania więcej niż tylko aplikacje. Dowodzi tego zakończony właśnie konkurs „Orzeł Innowacji - Startup”, podczas którego wybraliśmy młode firmy, pracujące nad nowatorskimi przedsięwzięciami, mające szansę aspirować do grona międzynarodowych „jednorożców” – mówią organizatorzy.

Zlokalizowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia firma specjalizuje się w dziedzinie, w której od blisko 60 lat nie dokonał się żaden znaczący przełom technologiczny. Fibratech opracowało hybrydową, kompozytowo-metalową obręcz samochodową. Jest ona o 15 procent lżejsza i o 30 procent sztywniejsza niż zwykłe felgi aluminiowe. Także jej cena ma być konkurencyjna, bo zbliżona do tych dostępnych obecnie na rynku.

Fibratech opracowało hybrydową, kompozytowo-metalową obręcz samochodową. Jest ona o 15 proc. lżejsza i o 30 proc. sztywniejsza niż zwykłe felgi aluminiowe. Także jej cena ma być konkurencyjna, bo zbliżona do tych dostępnych obecnie na rynku. fot. www.facebook.com/pg/fibratechwheel

Prestiżowe wyróżnienie to szansa na promocję, pozyskanie nowych inwestorów i dalszy rozwój. - Już w grudniu tego roku planujemy przeprowadzić rundę finansowania i liczymy, że dzięki tej nagrodzie uda nam się zainteresować naszym projektem wartościowego partnera. Zebraliśmy świetny zespół, mamy bardzo obiecujące wyniki i zależy nam, aby płynnie przejść do drugiej fazy naszego projektu – mówi Michał Smentoch, dyrektor generalny Fibratech.

Jak zapowiadają właściciele, kolejnym krokiem będzie seryjna produkcja innowacyjnych felg. - W tym momencie finalizujemy już prace nad najnowszą generacją prototypów, które w grudniu tego roku poddane zostaną testom w jednostce certyfikującej TUV Sud w Monachium. Ten kamień milowy będzie zamykał pierwszą fazę naszych prac. Wspólnie z KPMG opracowaliśmy precyzyjny plan, obejmujący najbliższe trzy lata. W najbliższej przyszłości naszym nadrzędnym celem jest uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej. Chcemy tym samym udowodnić dojrzałość naszej technologii i w konsekwencji rozpocząć komercyjną produkcję i sprzedaż. Z wielkimi nadziejami wiążemy datę 16 listopada – to tego dnia na zaproszenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, uczestniczyć będziemy w panelu ekspertów programu „Innomoto”. W przypadku pozytywnej oceny naszego wniosku nasze potrzeby finansowe na drugą fazę wynosić będą 1,5 mln euro. Jesteśmy przekonani, że taka oferta będzie atrakcyjna zarówno dla funduszy inwestycyjnych, jak i inwestorów branżowych – podkreśla Smentoch.

Celem konkursu „Orzeł Innowacji – Startup” jest nie tylko wyróżnienie najlepszych polskich startupów, ale również promowanie dobrych praktyk projektowych oraz wspieranie nowych, dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw. W tym roku kapituła doceniła również 6 młodych innowacyjnych firm: Elastic Cloud Solutions, Laparo, Biolumo, Apzumi Spatial, Nanopure i SensDx.

Organizatorem konkursu jest Rzeczpospolita, natomiast partnerem strategicznym Google. Więcej o konkursie TUTAJ.

ikona

Najnowsze