Co nowego

Oto zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego 2021!

Poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim!

Poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim!

114 projektów dzielnicowych, jeden projekt ogólnomiejski i jeden w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego – tyle propozycji stworzonych przez mieszkańców zostanie zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021! W głosowaniu wzięły udział 25 532 osoby – 11,24 procent gdynian. Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego była już ósmą z kolei.

Głosowanie w tegorocznej odsłonie Budżetu Obywatelskiego trwało od 7 do 21 czerwca. Mogły wziąć w nim udział wszystkie osoby mieszkające w Gdyni, bez względu na wiek. Głosowanie odbywało się elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.

116 zwycięskich projektów to zdecydowanie powód do dumy dla całego miasta. To pomysły mieszkańców i mieszkanek na to, by w Gdyni było ciekawiej, przyjaźniej i bezpieczniej. Zaangażowanie mieszkańców w sprawy miasta bardzo cieszy. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Każda edycja gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego jest inna. W tym roku wciąż funkcjonowaliśmy w warunkach pandemii, najczęściej spotykaliśmy się z mieszkańcami zdalnie, ale mieliśmy też kilka okazji do bezpośrednich rozmów, które były dla nas szczególną radością. Dziękujemy za pomysły, za spotkania, za Państwa zaangażowanie – mówi Marta Wieczorek, kierowniczka Działu Diagnoz i Partycypacji Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki organizującej BO.


Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2021 ogłoszono podczas transmisji online, którą można było śledzić na facebookowym profilu Budżetu Obywatelskiego oraz na stronie głównej serwisu internetowego www.gdynia.pl.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego do podziału było 11 148 564 złotych plus premia w ramach „Projektu +1”. To nagroda w postaci realizacji dodatkowych projektów (ze środków miasta): dużego – dla dzielnicy z najwyższą frekwencją w głosowaniu oraz małych – po jednym w dzielnicach, które w rankingu frekwencji zajęły drugie i trzecie miejsce.

W tym roku do wyboru było 287 projektów dzielnicowych. Najwięcej na Cisowej – 28, a najmniej na Kamiennej Górze i w Orłowie – po 8.

Wybrano 1 spośród 6 dostępnych na liście projektów ogólnomiejskich. W Klimatycznym Budżecie Obywatelskim również wyłoniono 1 z łącznie 4 poddanych pod głosowanie pomysłów.

Najwyższą frekwencję – 26,61 procent – osiągnięto na Babich Dołach i to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie dodatkowy duży „Projekt +1”: „Modernizacja schodów prowadzących przez las z osiedla przy ul. Ikara 20 do klubu 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej przy ul. Zielonej”.

Na drugim i trzecim miejscu rankingu frekwencji ostatecznie uplasowały się – odpowiednio: Chwarzno-Wiczlino (24,96 procent) oraz Mały Kack (22,90 proc). W tych dzielnicach zrealizowane zostaną dodatkowe projekty małe: „Bezpłatny kurs tańca towarzyskiego” oraz „Joga w plenerze - w parku Rodzinnym przy ul. Spokojnej”.

Najrzadziej głosowali mieszkańcy Chyloni (4,28 procent).

Wśród projektów dzielnicowych w całym mieście najwięcej punktów – 1873 – otrzymał zwycięski pomysł z Chwarzna-Wiczlina: „Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki”.

Wybrany do realizacji projekt dzielnicowy o największej wartości to „Edukacyjny park sportowy dla dzieci i młodzieży przy rondzie obok osiedla Chwarzno Polanki” (Chwarzno-Wiczlino; 952 000zł). Z kolei najtańszy projekt dzielnicowy, który został wybrany, to „Gra w gumę w formule zespołowej w otwartej przestrzeni miejskiej” (Śródmieście; 1700 zł).

Warto pamiętać, że projekty, dla których w wyniku głosowania zabrakło pieniędzy, wciąż mają szansę na realizację. Rady dzielnic mogą dołożyć ze swoich środków kwotę brakującą na wykonanie projektu dzielnicowego: małego lub dużego spod kreski. A radni miasta mogą zdecydować o dofinansowaniu z budżetu kolejnego projektu miejskiego. Projekty spod kreski mają szansę wesprzeć także prywatni darczyńcy – z własnych środków.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 24.06.2021 17:45
  • ikona

    Autor: Agata Gołąbek- Polus (a.golabek-polus@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.06.2021 20:46
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze