Co nowego

Otwarcie Urban Labu w Gdyni

Otwarcie Urban Labu

Otwarcie Urban Labu


28 marca o 17.00 w PPNT Gdynia odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach Urban Labu, pionierskiego w skali kraju programu miejskiego, który ma służyć podnoszeniu jakości życia w mieście. Podczas dyskusji mieszkańcy, społecznicy i przedstawiciele władz miasta zastanowią się nad wyzwaniami stojącymi przed Urban Labem i samą Gdynią.

Zaczynamy pracę z nowym narzędziem służącym poprawianiu jakości życia w naszym mieście – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacjiTo wielka szansa na stworzenie miejsca, które nie tylko umożliwi pogłębioną dyskusję na temat potrzeb mieszkańców Gdyni, ale przede wszystkim zaproponuje konkretne rozwiązania, a potem doprowadzi do ich wdrożenia.

Na otwarcie przygotowano panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Michał Guć, Jakub Ubych – radny Gdyni i Pełnomocnik prezydenta miasta ds. dzielnic, Martyna Regent ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne oraz Katarzyna Staniszewska i Cyprian Ożóg-Orzegowski ze Stowarzyszenia Halo Kultura.
Urban Lab to miejsce, w którym dialog jest najważniejszy – mówi Przemysław Górski, kierownik Urban Labu i prowadzący zaplanowaną dyskusję – Idea Urban Labu jest oparta na aktywnej współpracy mieszkańców, społeczników, ekspertów i przedstawicieli struktur miejskich. Liczymy na obecność mieszkańców, ponieważ chcielibyśmy opowiedzieć o założeniach programu, ale i razem zastanowić się czego i dlaczego potrzebuje miasto.
Siedziba Urban Labu znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, w miejscu dawnej Pracowni Laboratorium Innowacji Społecznych, które jednocześnie koordynuje nowy program.
Wstęp na wydarzenie jest otwarty dla każdego.
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czym jest Urban Lab w Gdyni?

Urban Lab to nowy program miejski, stworzony w Gdyni dzięki pozyskaniu prawie 3,5 mln złotych z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Urban Lab to sposób pracy nad rozwiązaniami podnoszącymi jakość życia w Gdyni i miejsce współdziałania mieszkańców, ekspertów, przedstawicieli struktur miejskich. Jego celem jest wdrażanie efektywnych i trwałych rozwiązań odpowiadających na wyzwania stojące przed Gdynią.

Urban Lab zakłada funkcjonowanie miejsca współpracy mieszkańców, ekspertów z całego kraju, aktywistów miejskich oraz urzędników i władz miasta. Działanie Urban Lab zostało zaplanowane na trzy lata z możliwością wydłużenia ewentualnie na dwa kolejne lata.
Koncepcja Urban Labu została wypracowana przez zespół Laboratorium Innowacji Społecznych, pod okiem Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa (od 1 marca, po zmianie nazwy – Instytutu Rozwoju Miast i Regionów) oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce – gdyński Urban Lab został powołany do życia 7 marca 2019 roku.

Pierwszym z tematów wziętych na warsztat Urban Labu jest partycypacja społeczna. Grupy eksperckie będą pracowały nad rozwiązaniami w tym zakresie, a także m.in. nad praktycznymi narzędziami teleinformatycznymi wdrażanymi w Gdyni na podstawie doświadczeń samorządów z Hiszpanii. Na potrzeby naszego miasta zaadaptowane zostanie platforma Consul z Madrytu lub Decidim z Barcelony – umożliwiająca budowanie szerokiego dialogu społecznego na rozległym polu tematycznym. Wybrane narzędzie będzie rozwijane podczas hackathonu – konkursu dla specjalistów IT.

Urban Lab został pomyślany jako miejsce autentycznej i pogłębionej dyskusji na temat potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed nowoczesnym miastem. Urban Lab ma też charakter funkcjonalny – rozwiązania, które powstaną w ramach różnych ścieżek roboczych i tematycznych będą stanowiły efektywne metody radzenia sobie ze wcześniej przeanalizowanymi i stwierdzonymi wyzwaniami.

  • ikonaOpublikowano: 25.03.2019 10:43
  • ikona

    Autor: Łukasz _Kierznikiewicz (l.kierznikiewicz@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.03.2019 12:12
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze