Co nowego

Park kieszonkowy przy ulicy Jana Kilińskiego

Projekt parku kieszonkowegoprzy ul. J.Kilińskiego, źródło Wydział Ogrodnika Miasta

Projekt parku kieszonkowegoprzy ul. J.Kilińskiego, źródło Wydział Ogrodnika Miasta

Przyjazne przestrzenie miejskie w otulinie zieleni cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. W Śródmieściu przy splocie ulic Jana Kilińskiego z Antoniego Abrahama latem 2021 roku pojawi się park kieszonkowy. Jest to kolejny element realizacji KLIMATycznego Centrum.
 
- Tereny zielone, parki kieszonkowe czy łąki kwietne to element zielonej strategii miasta. Dbamy także o małą retencję stąd pojawienie się ogrodów deszczowych na terenie Gdyni. Są to przestrzenie nie tylko ekologiczne, przyjazne dla oka, ale jednocześnie dające mieszkańcom chwile wytchnienia i odpoczynku  – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
W projekcie „kieszonki”, realizowanej w ramach KLIMATycznego Centrum znalazły się rozwiązania uwzględniające zmiany klimatyczne, małą retencję i zachowanie bioróżnorodności. Na terenie parku pojawi się:
  • 945 krzewów;
  • 1065 bylin;
  • 550 roślin cebulowych;
  • 3 drzewa;
  • 350 m2 trawnika z rolki;
  • 373 m2 nawierzchni mineralnej.
 
- Koncepcja KIESZONKI przy ulicy Jana KILIŃSKIEGO została oparta na modernistycznym schemacie Pieta Mondriana. W parku dominować będzie biała, szara, niebieska i czerwona kolorystyka nawierzchni połączona z naturalną zielenią roślin. W projekcie zaplanowano przyjazne środowisku nawierzchnie przepuszczalne i stworzono miejsca na ogrody deszczowe. Zabezpieczone zostały także miejsca na budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów, wpisując się tym samym we współczesne trendy i potrzeby projektowania zieleni w warunkach miejskich -  mówi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
 
W parku główną dominantą będzie usytuowany w centralnej części - dąb omszony. Pojawią się tam również dęby meksykańskie, kaliny, lilaki i żywopłot z cisów. Całość projektu uzupełni kilka gatunków host, hortensje, zawilce, piwonie  i czosnki. Z szeregu gatunków roślin, które znajdą się w przestrzeni ogrodu deszczowego, warto wymienić kosmatkę śnieżną, kosaciec syberyjski, miętę wodną i wietlice. Całość dopełnią elementy małej architektury m.in. cztery ławki, sześć siedzisk betonowych i tablica informacyjna.
 
Wydział Ogrodnika Miasta ogłosił przetarg na realizację tego zadania. Oferty można składać do 10.06.2020 r. do godz. 10:00. Szczegóły BIP



Mapka lokalizacji parku kieszonkowego przy ul. J.Kilińskiego, mat.prasowe
 
Gdynia konsekwentnie rozwija obszary zielone na terenie miasta. Niedawno powstał park przy ulicy Dantyszka na Leszczynkach, przy ulicy Miętowej na Dąbrowie pojawiła się ziołowa oaza czyli pierwszy z dziewięciu parków kieszonkowych, zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego 2019, na Wielkim Kacku realizowany jest zielony skwer oraz ogród deszczowy przy ulicy Starodworcowej. To tylko część inwestycji w ramach zielonej strategii miasta.
 
KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Plan KLIMATycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

  • ikonaOpublikowano: 03.06.2020 15:47
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.06.2020 16:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze