Co nowego

Park kieszonkowy w Wielkim Kacku

Koncepcja parku kieszonkowego w Wielkim Kacku, mat. Wydział Ogrodnika Miasta UM Gdynia

Koncepcja parku kieszonkowego w Wielkim Kacku, mat. Wydział Ogrodnika Miasta UM Gdynia

Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i wykonanie parku kieszonkowego przy ulicy Starodworcowej w Wielkim Kacku. Kolejna zielona przestrzeń miejska powstanie w Gdyni do końca listopada tego roku.

Park przy ul. Starodworcowej zlokalizowany zostanie u zbiegu ulic Kamiennej, Wesołej i Solnej, kompleksowo zrealizuje go Gospodarstwo Rolno – Szkółkarskie Ekolas z Żukowa. Gdyńska kieszonka powstanie w ramach ogólnomiejskiego projektu Budżetu Obywatelskiego 2019 i jest jedną z dziewięciu, który pojawi się na mapie Gdyni.

- Konsekwentnie realizujemy działania związane z rozszerzaniem miejskich terenów zielonych. Tylko w tym roku oddaliśmy do dyspozycji mieszkańców park przy ul. Dantyszka na Leszczynkach, przy ul. Kilińskiego w Śródmieściu , „ziołową oazę” na Dąbrowie czy Molo Południowe, w nowej zielonej odsłonie. W przygotowaniu są kolejne przestrzenie, które z pewnością usatysfakcjonują gdynian, dając im nietuzinkowe miejsca odpoczynku - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Miasto na realizację tego zadania planowało przeznaczyć 161 057 tys. zł, wybrana oferta opiewa na kwotę 244 410 tys. zł, jednak w związku z dużym zaangażowaniem mieszkańców w ten projekt postanowiliśmy dofinansować brakującą kwotę, której część doinwestowała także Rada Dzielnicy Wielki Kack – dodaje wiceprezydent.
 
Wielkokacki park to teren ponad 1000 m2, na którym nasadzonych zostanie 18 drzew, 544 krzewy, 709 bylin oraz pojawi się 554m2 trawnika. Park zyska także 6 ławek, kosz na odpady oraz dwie tablice informacyjne. Charakter nawiązywać będzie do Jeziora Kackiego, użytku ekologicznego o dużych wartościach przyrodniczych oraz zlokalizowanej na terenie dzielnicy historycznej linii kolejowej.

- Koncepcja „kieszonki” w Wielkim Kacku została oparta na symbolu torów kolejowych oraz historii Jeziora Kackiego. Na terenie parku pojawi się m.in. lipa drobnolistna oraz kilka odmian wiśni, mieszkańcy będą mogli podziwiać także krzewy róży, liliowca czy kolorowe kwiaty hortensji bukietowej. Dobór roślinności został dokładnie wyselekcjonowany, tablice informacyjne będą miały walory edukacyjne, a elementy małej architektury doskonale wypełnią przestrzeń parkową – podkreśla Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.

Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni, uzyskał drugi wynik w ubiegłorocznym głosowaniu. Wnioskodawczynią była pani Aleksandra Hołomej, a założeniem uczestników warsztatów było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do spotkań i relaksu  w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta.

- Bardzo cieszy mnie to, że mieszkańcy Gdyni przywiązują tak dużą wagę do projektów związanych z zielenią miejską. Jeszcze bardziej jestem szczęśliwa z faktu, że jeden z 9 parków kieszonkowych powstanie właśnie w Wielkim Kacku. Ulica Starodworcowa przechodzi w ostatnim czasie metamorfozę i staję się powoli reprezentacyjną arterią dzielnicy. Dzięki parkowi kieszonkowemu stanie się jeszcze bardziej zielona i przyjazna mieszkańcom - Anna Szpajer, radna miasta, współonicjatorka projektu.


lokalizacja parku przy ul.Starodworcowej w Wielkim Kacku // fot. Dzielnice#wGdyni


Lokalizację dziewięciu parków kieszonkowych w dzielnicach:

  • Chylonia w sąsiedztwie  „Wymiennikowni” (ul. Świecka),
  • Dąbrowa (skrzyżowanie ulic Miętowej i Tymiankowej) – zrealizowany
  • Wzgórze Św. Maksymiliana przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i ul. Biskupa Dominika),
  • Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
  • Grabówek (ul. Kapitańska), 
  • Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
  • Pogórzu (ul. B. Steyera),
  • Pustki Cisowskie-Demptowo tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza),
  • Wielki Kack (ul. Starodworcowa).

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2020 13:33
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk-Waletko (d.matejczyk-waletko@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.09.2020 13:46
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze