Co nowego

Podejmij działanie! Możesz uratować komuś życie

Szkolenie z pierwszej pomocy w ramach ubiegłorocznego Moto Safety Day w Gdyni // fot. Michał Puszczewicz

Szkolenie z pierwszej pomocy w ramach ubiegłorocznego Moto Safety Day w Gdyni // fot. Michał Puszczewicz

Każdego roku w drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. To dobra okazja, by przypomnieć o tym, jak ważne jest działanie. To również szansa, aby utrwalić podstawowe zasady, dzięki którym możemy uratować czyjeś życie. Warto też pamiętać o urządzeniach wspierających akcje ratunkowe, jak np. mobilne defibrylatory AED. Można je znaleźć w popularnych miejscach miasta, m.in. w budynku Urzędu Miasta Gdyni, na Dworcu PKP Gdynia Główna, w Informacji Turystycznej czy InfoBoksie.


Tegoroczny Światowy Dzień Pierwszej Pomocy przypada w sobotę, 11 września. Jego celem jest poszerzanie świadomości o tym, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia. Jeżeli jesteśmy świadkami wypadku, powinniśmy niezwłocznie podjąć odpowiednie działania. Każda sekunda może zadecydować o czyimś życiu.

Na początku najważniejsza jest ocena sytuacji. Powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo poszkodowanego i innych świadków zdarzenia. Jeśli to niemożliwe, należy wezwać służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Warto poprosić o pomoc przechodniów lub świadków zdarzenia oraz poinformować ich o zaistniałej sytuacji. Ich wsparcie z pewnością przyda nam się podczas działań. Osoby te mogą chociażby zorientować się, czy w pobliżu znajduje się defibrylator AED.

Podczas akcji ratunkowej pomóc nam może defibrylator AED // fot. Kamil Złoch
Podczas akcji ratunkowej może nam pomóc defibrylator AED // fot. Kamil Złoch

Następnie należy sprawdzić stan poszkodowanej osoby. Powinniśmy zapytać ją, czy wszystko w porządku, delikatnie potrząsając za ramiona. W ten sposób można stwierdzić, czy poszkodowana osoba jest przytomna. To zadecyduje o kolejnych działaniach.

OSOBA JEST NIEPRZYTOMNA

Jeżeli osoba poszkodowana nie reaguje na nasze komunikaty lub jest nieprzytomna, należy przejść do poniższych czynności. Pamiętaj o zabezpieczeniu się przed kontaktem z płynami ustrojowymi poszkodowanego, a zwłaszcza z krwią. Pomogą w tym rękawiczki jednorazowe z apteczki.
  1. Usuwamy z dróg oddechowych poszkodowanego wszelkie widoczne ciała obce oraz zanieczyszczenia.
  2. Udrażniamy drogi oddechowe poszkodowanego poprzez odchylenie głowy i wysunięcie żuchwy do przodu.
  3. Sprawdzamy oddech poprzez przyłożenie policzka do ust poszkodowanego. Nasłuchujemy, jednocześnie sprawdzając, czy unosi się jego klatka piersiowa.
  4. Stwierdzamy prawidłowy lub nieprawidłowy oddech i podejmujemy kolejne działania.


Brak oddechu lub oddech nieprawidłowy

Jeżeli poszkodowany nie oddycha lub jego oddech budzi nasze wątpliwości, należy:
  1. Wezwać zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Warto o to poprosić osoby, które pomagają nam w udzielaniu pierwszej pomocy. Mogą one również sprawdzić, czy w okolicy jest dostępny defibrylator AED. Jeżeli tak – warto go przynieść.
  2. Wykonać masaż zewnętrzy serca: 30 uciśnięć klatki piersiowej + 2 oddechy ratownicze.

Jak zrobić to prawidłowo?

  • Nadgarstek jednej ręki układamy na środku klatki piersiowej poszkodowanego – na wysokości dolnej połowy mostka.
  • Nadgarstek drugiej dłoni układamy na grzbiecie pierwszej.
  • Splatamy palce obu dłoni.
  • Uciskamy klatkę piersiową na głębokość ok. 5 cm, trzymając wyprostowane ramiona.
  • Wykonujemy 30 ucisków.
  • Ponownie udrożniamy drogi oddechowe: odchylamy do tyłu głowę poszkodowanego i wysuwamy do przodu jego żuchwę.
  • Zaciskamy nos poszkodowanego kciukiem i palcem wskazującym,
  • Wdmuchujemy powietrze do jego ust (powinniśmy zaobserwować unoszenie się jego klatki piersiowej).
  • Wykonujemy 2 oddechy ratownicze, każdy z nich nie powinien trwać dłużej niż 1 sekundę.
Wykonując oddechy ratownicze, warto zabezpieczyć się, używając maski jednorazowej.

Jeżeli mamy możliwość, powinniśmy skorzystać z mobilnego defibrylatora AED. Każde tego typu urządzenie zawiera instrukcję, która wyjaśni, jak z niego skorzystać. Ponadto po przyklejeniu elektrod defibrylatora do ciała poszkodowanego urządzenie poinstruuje nas, co robić dalej. Warto zapoznać się również z naszym materiałem, w którym funkcjonariuszka gdyńskiej Straży Miejskiej pokazuje, jak prawidłowo korzystać z defibrylatora AED.



Takie urządzenia znajdują się w różnych miejscach Gdyni. Rozmieszczono je w ważnych, ogólnodostępnych punktach miasta, takich jak np. Dworzec PKP Gdynia Główna, Urząd Miasta, Muzeum Emigracji czy Gdynia InfoBox. Defibrylatory ma również gdyńska Straż Miejska. Latem w tego typu urządzenia wyposażone są także punkty pierwszej pomocy na gdyńskich plażach. Korzystają z nich ratownicy wodni patrolujący miejskie kąpieliska. Ponadto jest też kilkadziesiąt defibrylatorów AED należących do prywatnych przedsiębiorców. Chcąc znaleźć urządzenie w najbliższej okolicy, należy uruchomić w telefonie aplikację Google Maps i wpisać hasło „AED Gdynia”.



Postępowanie w przypadku, gdy oddech u poszkodowanego jest prawidłowy:

  1. Układamy poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (bocznej).
  2. Wzywamy zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

POSZKODOWANY JEST PRZYTOMNY

Jeżeli poszkodowany nie utracił przytomności, mamy z nim kontakt i jesteśmy w stanie stwierdzić, że nic mu nie zagraża, to należy zostawić go w pozycji, w jakiej go zastaliśmy. Następnie:
  1. Przeprowadzamy krótki wywiad o stanie jego zdrowia. Pytamy o to, co się stało oraz czy i na co choruje.
  2. W razie konieczności – wzywamy zespół ratownictwa, dzwoniąc pod numer 112.
  3. Dyspozytor medyczny, z którym się połączymy, dzwoniąc pod numer 112, pokieruje naszymi działaniami na miejscu zdarzenia.

O tym, jak zachować się w rozmaitych sytuacjach kryzysowych, a także jak postępować w przypadku innego rodzaju urazów, można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

  • ikonaOpublikowano: 11.09.2021 07:00
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.09.2021 14:35
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze