Co nowego

Poidełka w 12 kolejnych szkołach

Poidełka pojawią się w 12 kolejnych szkołach w Gdyni // fot. materiały promocyjne PEWIK GDYNIA (pewik.gdynia.pl)

Poidełka pojawią się w 12 kolejnych szkołach w Gdyni // fot. materiały promocyjne PEWIK GDYNIA (pewik.gdynia.pl)

08.07.2019 r.

Organizowana przez Gdynię i PEWIK GDYNIA inicjatywa „Poidełka w szkołach” wkracza do kolejnych placówek oświatowych na terenie miasta. Podczas przerwy wakacyjnej w 12 szkołach zostaną zainstalowane wygodne w użyciu poidełka, z których uczniowie i pracownicy skorzystają od nowego roku szkolnego. Popłynie z nich smaczna i zdrowa woda z gdyńskiej sieci wodociągowej.
 
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni od lat konsekwentnie przekonuje mieszkańców, że woda dostarczana do sieci wodociągowej nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. We współpracy z miastem prowadzi w związku z tym inicjatywę „Poidełka w szkołach”, w ramach której w gdyńskich szkołach instalowane są specjalne krany do picia wody.

- Docelowo w każdej gdyńskiej szkole zainstalowane będą poidełka oferujące najwyższej jakości wodę pitną – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Urządzenia, które instalujemy w placówkach są estetyczne i łatwe w utrzymaniu. To sposób, by wszystkim zapewnić wygodny dostęp do czystej i zdrowej wody, którą można pić bez obaw. Edukacja zdrowotna ma największe szanse na powodzenie, gdy zaczyna się ją od najmłodszych lat.
 
Dzięki dostępowi do poidełek uczniowie i pracownicy nie muszą zaopatrywać się we własną wodę. To duża oszczędność finansowa dla rodziców oraz większy komfort dla uczniów, którzy nie muszą nosić w plecaku ciężkiej butelki z napojem. To również korzyść dla środowiska – picie bezpośrednio z poidełka zmniejsza zapotrzebowanie na zakup wody w plastikowych, jednorazowych butelkach.
 
- Poidełka to sposób, by wszystkim zapewnić wygodny dostęp do czystej i zdrowej wody. Rozpoczynając akcję, nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania szkół. Poidełka cieszą się wśród uczniów dużą popularnością – mówi Anna Szpajer z PEWIK GDYNIA – Poidełka są najczęściej montowane w pobliżu sal gimnastycznych, bo właśnie po zajęciach W-Fu uczniom najbardziej doskwiera pragnienie – dodaje.

Akcja „Poidełka w szkołach” wychodzi również naprzeciw potrzebom zdrowych zasad żywienia w szkołach. Smaczna i zdrowa woda dostarczana przez sieć wodociągową jest znakomitą alternatywą dla słodzonych, wysokokalorycznych napojów. Picie wody pomoże z pewnością w walce z coraz częściej spotykanymi u dzieci otyłością i próchnicą.
 
Tak wyglądają poidełka instalowane przez PEWIK GDYNIA // fot. materiały promocyjne PEWIK GDYNIA (pewik.gdynia.pl)

Znaczna część szkół w Gdyni została wyposażona w poidełka w poprzednich latach. W tym roku dołącza do nich 12 kolejnych placówek, a są to:
 

 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 – nowopowstająca szkoła w Chwarznie-Wiczlinie
 • Zespół Wczesnej Edukacji nr 1 – Dąbrowa, ul. Wiczlińska 33
 • Szkoła Podstawowa nr 33 – Oksywie, ul. Godebskiego 8
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 – Obłuże, ul. Płk. Dąbka 207
 • Szkoła Podstawowa nr 40 – Chylonia, ul. Rozewska 33
 • Szkoła Podstawowa nr 13 – Mały Kack, ul. Halicka 8
 • Szkoła Podstawowa nr 35 – Witomino, ul. Uczniowska 1
 • Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących – Śródmieście, ul. Władysława IV 54
 • Zespół Szkół Jezuitów – Działki Leśne, ul. Tatrzańska 35
 • Szkoła Podstawowa nr 34 – Redowo, ul. Cylkowskiego 5
 • Szkoła Podstawowa nr 43 – Pogórze, ul. Porębskiego 21
 • Szkoła Podstawowa nr 29 – Leszczynki, ul. Ściegiennego 8
 
Ponadto poidełka pojawią się w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni.
 
Akcję związana z poidełkami ma być kontynuowana w kolejnych latach, tak by docelowo w urządzenia wyposażone zostały wszystkie gdyńskie szkoły. Ponadto PEWIK GDYNIA rozszerza swoją inicjatywę, chcąc nią objąć także inne miejsca użyteczności publicznej, takie urzędy, sale sportowo–widowiskowe i miejsca, w których przewija się duża ilość osób. Przykładem tego może być choćby „Marszewo”, które regularnie organizuje chętnie odwiedzane wydarzenia przyrodnicze i proekologiczne.