Co nowego

Porozmawiajmy o bohaterskich marynarzach

To już druga odsłona konferencji naukowej organizowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, mat. prasowe

To już druga odsłona konferencji naukowej organizowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, mat. prasowe

Bez marynarzy i marynarki wojennej karty polskiej historii nie byłyby takie same – to nie ulega wątpliwości. Wszyscy, których fascynuje historia polskiej floty, historycy i muzealnicy spotkają się w Muzeum Marynarki Wojennej. W okrągłą, setną rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędzie się konferencja naukowa „Wojna i morze - od średniowiecza po współczesność".

To idealna okazja nie tylko dla tych, którzy zawodowo zajmują się historią. Mile widziani będą też wszyscy pasjonaci, którzy chcą dowiedzieć się więcej lub po prostu podyskutować o roli sił morskich w polskiej historii. Zbliża się kolejna edycja konferencji „Wojna i morze - od średniowiecza po współczesność”, której gospodarzem jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wydarzenie ma charakter konferencji naukowej i jego termin nie jest przypadkowy – odbędzie się w czwartek i piątek, 20 i 21 sierpnia, czyli w trakcie obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Stąd jego część skupi się na udziale polskich marynarzy w walce o odzyskanie niepodległości.

Wątków historycznych będzie więcej – od wojny stuletniej, przez wątki katyńskie, aż po „Bałtycki Bastion” w czasach zimnej wojny. Naukowe spojrzenie da pogląd na kilkaset lat udziału marynarki wojennej w wydarzeniach, które ukształtowały dzisiejszy świat. Swoje prelekcje w ciągu dwóch konferencyjnych dni wygłoszą m.in. prof. nadzw. dr hab. Piotr Semków z Akademii Marynarki Wojennej, dr Anna Pastorek z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Andrzej W. Święch z Polskiej Akademii Nauk czy Rafał Michliński z Instytutu Pamięci Narodowej.

Łącznie odbędą się trzy panele dyskusyjne. Konferencja odbędzie się sali konferencyjnej 1B Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego.

Organizatorem jest MMW. Patronat honorow nad wydarzeniem objął Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Konferencję patronatem naukowym objęły też Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Uniwersytet Morski w Gdyni.

Poniżej program wydarzenia.

/storage/uzytkownicy/galeriagdynia@gmail.com/!2020/ZDJĘCIA/07 lipiec/2020-07-24 HULAJNOGA/Program_konferencji.pdf

  • ikonaOpublikowano: 12.08.2020 13:53
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.08.2020 14:20
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze