Co nowego

Projekty Roku powstały #wGdyni

Wystawa Patryka Hardzieja została uznana najlepszym projektem minionego roku, fot. facebook.com/ProjektRokuSTGU

Wystawa Patryka Hardzieja została uznana najlepszym projektem minionego roku, fot. facebook.com/ProjektRokuSTGU

Gdyńscy twórcy grafiki użytkowej mają za sobą rewelacyjny rok – doceniono to na arenie ogólnopolskiej. Gala „Projekt Roku 17/18” przyniosła kilka istotnych nagród z gdyńskimi akcentami. Grand Prix za wyjątkową wystawę „Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy Projektanci” otrzymał Patryk Hardziej, a w kategorii Wydarzenie/Osobowość zwyciężyło stowarzyszenie Traffic Design, które nagrodzono za szeroko pojęte łączenie grafiki z architekturą.

Gdynia to ważne miejsce na mapie polskiej grafiki użytkowej, wszelkie wątpliwości w tym temacie rozwiano podczas tegorocznej gali nagród „Projekt Roku”. W dwóch z sześciu kategorii najwyższe laury odebrali twórcy związani z miastem, a wśród wcześniejszych nominacji pojawiło się jeszcze kilka lokalnych projektów.

Czym jest sam „Projekt Roku”? To pierwszy w Polsce konkurs projektowania graficznego, który wykracza poza ocenę estetyczną, poddając refleksji funkcje designu oraz odpowiedzialność społeczną twórców. Działa corocznie, od 2010 roku (z wyjątkiem lat 2015-2016) analizuje najbardziej przełomowe realizacje twórców grafiki użytkowej w Polsce oraz promuje wartości bliskie Stowarzyszeniu Twórców Grafiki Użytkowej. W tej edycji jury wybrało najlepszych w kategoriach: Projekt Roku (nagroda główna), Funkcja, Forma, Współpraca, Wydarzenie/Osobowość i Świeża Krew.

Patryk Hardziej wśród najlepszych


Do Gdyni powędrowało przede wszystkim najważniejsze z wyróżnień – Grand Prix, które zostało przyznane Patrykowi Hardziejowi za wystawę „Karol Śliwka. Polskie Projekty. Polscy Projektanci”, która była hołdem dla legendarnego polskiego grafika.

- Należy pamiętać, że zadaniem Patryka Hardzieja, autora i kuratora wystawy, oprócz opracowania merytorycznego było także wejście w dyskusję graficzną z pracami pana Karola, i tę dyskusję Patryk poprowadził wyśmienicie. Materiały graficzne na bardzo wysokim poziomie przy całym kunszcie projektowym autora raczej eksponują niż przysłaniają dorobek Karola Śliwki. Doceniamy decyzję co do kolorystyki wystawy, która wywoływała uśmiech na twarzach odbiorców oraz celne oko przy doborze współpracowników – intrygujący system ekspozytorów, partnerów – i mural ze znakami pana Karola. Drogi Patryku, dziękujemy za świetną robotę na kilku frontach, ale przede wszystkim za zbudowanie języka wizualnego, który komunikuje treść w taki sposób, że chce się z nią zapoznawać – czytamy w uzasadnieniu jury konkursowego.

Sam Patryk Hardziej został doceniony przez jury „Projektu Roku” także na etapie nominacji. Projektant i ilustrator prowadzący studio w Gdyni otrzymał osobistą nominację, a także za swój autorski projekt – kurs „Sztuka projektowania”.

Traffic Design - najlepsze wydarzenie

Traffic Design zwyciężyło w jednej z kategorii, źródło: facebook.com/ProjektRokuSTGU

Ważny laur, zwycięstwo w kategorii Wydarzenie/Osobowość otrzymało gdyńskie stowarzyszenie Traffic Design – znane lokalnie z wielu projektów, które zmieniają oblicze przestrzeni publicznej. Przypomnijmy, że stowarzyszenie odpowiada m.in. za „Re:Design” czy biennale Traffic Design, zmienia sklepowe szyldy, eksponuje istotne detale architektoniczne, propaguje estetyczne podejście do tematu miasta.

- Projektowanie graficzne czasem kręci się w kółko, wałkując wciąż te same tematy. Chcielibyśmy tą nagrodą podziękować za zwrócenie uwagi na sprawy wcześniej nieobecne w dyskusjach projektantów grafiki, jak projektowanie szyldów, mała architektura, detal architektoniczny. Okazało się, że graficy posiadają niezbędne narzędzia, aby z powodzeniem realizować projekty w tych kategoriach, dodatkowo oddziałując oddolnie na estetyczne sądy małych społeczności. Projekty Stowarzyszenia Traffic Design – Re:Design, biennale, Na_Prawa, mające często taki właśnie lokalny charakter, na przełomie 2017 i 2018 roku zwiększyły swój zasięg i wybrzmiały z ogromną siłą – uzasadniło swój wybór jury.

To nie wszystkie z gdyńskich akcentów w rywalizacji o tegoroczny „Projekt Roku”. Nominowane w kategorii Wydarzenie/Osobowość było także Gdynia Design Days 2018.

O samych nagrodach zadecydowało siedmioosobowe jury złożone z cenionych w środowisku reprezentantów branży projektowej w składzie: Andrzej Budek, Przemek Dębowski, Piotr Ręczajski, Ewa Satalecka, Adam Twardoch, Rene Wawrzkiewicz i Filip Zagórski.

Za organizację konkursu jest odpowiedzialne Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, które powstało w 2004 roku z inicjatywy grupy projektantów z Warszawy. Ideą STGU jest obrona niezależności twórczej i zasad rzetelnego, profesjonalnego designu oraz dbanie o prestiż zawodu projektanta.

ikona

Zobacz także

Najnowsze