Co nowego

Przeżyj miłość w muzeum

Wernisaż wystawy Balti Mini Textile w MMG/fot. Sebastian Góra

Wernisaż wystawy Balti Mini Textile w MMG/fot. Sebastian Góra

23.04.2019 r.

1 godzina, 2 wystawy, i tylko (a może aż) 5 obiektów. W nadchodzący weekend szykuje się muzealna uczta dla amatorów głębokiego przeżywania kultury. 27 kwietnia to bowiem Dzień Wolnej Sztuki. Wspólnym mianownikiem dla tegorocznych działań jest „Miłość”. W akcję slowartową, która ruszy w samo południe, włączyły się 2 gdyńskie jednostki: Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni.
 
Dzień Wolnej Sztuki to idea zrodzona z chęci kontemplacji sztuki i kulturowego dziedzictwa oraz pełnego jej przeżywania. Jak mówią sami organizatorzy, na oglądaniu jednego obiektu w muzeum spędzamy niespełna 10 sekund. Akcja zakłada, żeby wybrać 5 obiektów i podarować sobie godzinę na wszystko, co wiąże się z przeżywaniem muzealnym. Na refleksję na temat historii obiektu, jego znaczenia, na indywidualny odbiór. Jak zapewniają organizatorzy, „Każde dzieło ma coś do powiedzenia, wystarczy się w nie wsłuchać”.
 
Wyjątkowe oprowadzanie w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) skupi się na muzealnych poszukiwaniach w przestrzeni dwóch wystaw: czasowej, opowiadającej dzieje polskiej emigracji i będącej w przygotowaniu „Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym" na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”.
W tych wyjątkowych przeżyciach nie będziemy pozostawieni samym sobie. W Muzeum Emigracji akcję będą moderować wolontariusze – (U)czynni Kulturalnie. To oni będą skłaniać do refleksji, pobudzać do dyskusji, wspierać w formułowaniu wniosków i zagrzewać do samodzielnej eksploracji.
W czasie tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki będziemy również wspólnie pisać list! Obok gablot prezentujących obiekty znajdzie się strefa twórcza, w której wspólnie napiszemy list z pokładu „Stefana Batorego”. Każdy zainteresowany będzie miał możliwość napisania jednego zdania. Jaką opowieść stworzymy razem? Jak będzie wyglądała relacja ze Statku Miłości? Treść listu ujawnimy po wydarzeniu. – mówi dr Grzegorz Labuda, główny inwentaryzator zbiorów i koordynator akcji.
 
W Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) oś wydarzenia oprze się również na wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”, prezentującej materialne i niematerialnie dziedzictwo kolejnych pokoleń gdynian oraz czasowej – Baltic Mini Textile, prezentującej miniatury tkackie. Również tutaj 5 różnych obiektów przywoła jedną, lecz opowiedzianą na wiele sposobów historię miłości.
Moderatorką „powolnego” zwiedzania Muzeum Miasta Gdyni będzie Agata Jazgarska z Muzealnego Ośrodka Edukacji.

Do akcji, która w tym roku odbywa się po raz 9, włączyło się blisko sto muzeów i galerii z całej Polski.
Wstęp na wydarzenie, które w całej Polsce rozpocznie się o godz. 12.00, jest bezpłatny.
Więcej na stronie dzienwolnejsztuki.pl.