Co nowego

Przyszli prawnicy z całego świata zmierzą się w Gdyni

Uczniowie klasy o profilu prawniczym II LO w Gdyni reprezentujący Polskę na europejskich zawodach prawniczych Moot Court Europe 2019 w Rumunii// fot. Anna Ćwiklińska-Rutka

Uczniowie klasy o profilu prawniczym II LO w Gdyni reprezentujący Polskę na europejskich zawodach prawniczych Moot Court Europe 2019 w Rumunii// fot. Anna Ćwiklińska-Rutka

Młodzież z 12 krajów zmierzy się podczas International Moot Court, prestiżowego konkursu z wiedzy i umiejętności prawniczych w tym roku organizowanego w Gdyni. Podczas zawodów Polskę będą reprezentować uczniowie gdyńskiego II Liceum Ogólnokształcącego. Wśród jurorów znajdą się m.in. sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Start już w poniedziałek, 27 stycznia.
 
Takie wydarzenia, podobnie jak wyniki zewnętrznych egzaminów potwierdzają, że wiedza oraz umiejętności gdyńskich uczniów są na prawdziwie światowym poziomie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Samorządowi zależy na edukacji, która jest zorientowana na szerokie potrzeby oraz rozwój dzieci i młodzieży, jak też na wyzwania współczesnego świata oraz rynku pracy.
 
International Moot Court (Międzynarodowe Zawody Prawnicze) to jedyny na świecie konkurs symulacji procesu przez Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze skierowany do uczniów szkół średnich.
 
Uczniowie gdyńskiego II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Mickiewicza reprezentowali Polskę od pierwszej edycji w 2012 roku. Koordynator projektów prawniczych w „Dwójce”, Anna Ćwiklińska-Rutka, zainicjowała europejskie zawody prawnicze, które zorganizowała w Gdyni w latach 2013 i 2015, by w roku 2019 wygrać konkurs na organizację tych światowych.
 
Jestem dumna z naszych uczniów, dzięki którym tegoroczne zawody odbywają się właśnie w Gdyni – mówi Anna Ćwiklińska-RutkaTo jedyne takie wydarzenie na świecie. Młodzież ma okazję wiele się nauczyć o sztuce przemawiania, szukania argumentów, merytorycznej dyskusji, jak i o tym, jak odnaleźć się w tak oficjalnej sytuacji. Uczniowie klas prawniczych II LO zdobywają przy tym cenne doświadczenie przy organizacji konkursu.
 
Do Gdyni przybędzie młodzież z USA, Rosji, RPA, Wenezueli, Zimbabwe, Azerbejdżanu, Mongolii, Szkocji, St. Maarten, Rumunii i Bułgarii.
 
Uroczyste rozpoczęcie zawodów odbędzie się 27 stycznia o godz. 10.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Podczas konkursu każda drużyna odbędzie 6 rund eliminacyjnych (w WSAiB w Gdyni, na Wydziale Prawa UG oraz w Sądzie Okręgowym), by 31 stycznia dwie najlepsze starły się ze sobą na argumenty w Wielkim Finale, który odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności.
 
Konkurs polega na odgrywaniu ról obrońców i oskarżycieli w fikcyjnej, specjalnie na tę okazję stworzonej sprawie dotyczącej zbrodni przeciwko ludzkości jaką jest przymusowe wysiedlenie.
 
Zawody przebiegają w języku angielskim. Każdego dnia odbywać się będą dwie rundy, podczas których w 6 salach popisom oratorskim przysłuchiwać się będzie jednocześnie 18 sędziów. Podczas ok. 10 minutowych mów sędziowie mają za zadanie przerywać je pytaniami dotyczącymi przepisów prawnych, jak i szczegółów dotyczących samej sprawy.
 
Oceniane będą: znajomość prawa oraz szczegółów sprawy, umiejętności oratorskie, biegłość w odpowiedzi na pytania, mowa ciała i talent aktorski uczestników.
 
Do Gdyni przyjadą dwaj słynni sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) w Hadze: Alphons Orie oraz Mischa Wladimiroff. Pozostałymi sędziami będą trójmiejscy sędziowie, prawnicy, wykładowcy wydziałów prawa oraz studenci wyższych lat. Każdemu składowi sędziowskiemu towarzyszyć będą sekretarze, czyli uczniowie II LO, którzy w ubiegłym roku brali udział w Europejskich Zawodach Prawniczych w Rumunii.
 
Polską drużynę przygotowała Anna Ćwiklińska-Rutka przy współpracy z prawnikami z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Bufnal, Agnieszki Sobczak, prokuratora Mariusza Marciniaka oraz sędzi Agnieszki Niklas-Bibik.
 
Polskę reprezentować będą: Diana Babicka, Kornelia Subbotko, Wiktoria Lisińska, Miłosz Berent, Maciej Kochański, Beniamin Podborączyński, Jakub Ochmański i Michał Ratajczyk.
 
Głównym organizatorem konkursu jest Justice Resource Centre z Nowego Jorku, a wydarzenie na miejscu współorganizuje II Liceum w Gdyni, Miasto Gdynia i Europejskie Centrum Solidarności przy współpracy z Wydziałem Prawa UG, Wydziałem Prawa WSAiB w Gdyni, Sądem Okręgowym w Gdańsku i środowiskiem prawniczym Trójmiasta: Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku, Pomorską Izbą Adwokacką, ELSA Gdańsk, kancelariami prawnymi: Anny Bufnal oraz Siemiątkowski, Głuchowski, Zwara.
 
Patronami wydarzenia są: Prezydent Lech Wałęsa, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, Senator RP Sławomir Rybicki, Poseł RP dr Marek Rutka, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty – Małgorzata Bielang oraz Prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek.

ikona

Najnowsze