Co nowego

Psychologiczne wsparcie dla medyków

Lekarze, ratownicy i pielęgniarki mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologów przez telefon czy Skype, zdj. ilustracyjne

Lekarze, ratownicy i pielęgniarki mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologów przez telefon czy Skype, zdj. ilustracyjne

Wielu z nas – nie tylko ci, którzy zostali poddani kwarantannie – musi w najbliższych dniach przyzwyczaić się do funkcjonowania w sposób inny niż do tej pory, łącząc izolację w domu z ogólnym niepokojem. W jeszcze trudniejszej sytuacji są wszyscy pracownicy służby zdrowia, którzy pracują nad zminimalizowaniem skutków pandemii. Presja, ogrom pracy i zmęczenie sprawiają, że ratownicy, pielęgniarki i lekarze sami potrzebują psychologicznego wsparcia.

- Pomoc psychologiczna jest potrzebna w trudnych sytuacjach, ponieważ pomaga funkcjonować. Cieszę się, że moje środowisko zawodowe tak szybko i ochoczo odpowiedziało na apel i że jesteśmy gotowi oferować wsparcie pro bono - powiedziała Eufrozyna Gruszecka, kierownik Zakładu Psychologii Społecznej i Metodologii Badań. - Ta sytuacja wymaga solidarności, dobrze że potrafimy temu sprostać. 

Psycholodzy z Trójmiasta łączą swoje siły i są gotowi działać pro bono, aby w trudnym okresie pomóc wszystkim służbom medycznym. Lekarze, ratownicy i pielęgniarki, pracując na pełnych obrotach w dobie pandemii koronawirusa borykają się z ogromnym obciążeniem psychicznym.

- Potrzeba wsparcia psychologicznego wynika z przeciążenia pracą samego personelu, który w domach ma przecież także swoje rodziny, a jest niemal na ciągłej służbie. I pielęgniarki, i lekarze dźwigają na sobie cały stres, który przynoszą ze sobą pacjenci. To wręcz niezbędna pomoc, bo najczęściej nasi pracownicy zakładają, że w ogóle w najbliższych dniach nie będą wychodzić ze szpitala. Każdy z nich ma przy tym przecież swoich bliskich, o których też się boi. To bardzo ważny gest, w ogóle całe społeczne wsparcie dla personelu medycznego, które napływa do nas ze wszystkich stron jest bardzo budujące – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich.

Specjaliści będą udzielać im porad i bieżącego wsparcia telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych. To w tej chwili 12 doświadczonych psychologów.

Każdy pracownik służb medycznych, który potrzebuje wsparcia może dzwonić pod nr telefonu: (58) 668 83 90.


Zainteresowani będą łączeni lub będą otrzymywać dane kontaktowe do konkretnego specjalisty.

  • ikonaOpublikowano: 18.03.2020 10:08
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2020 15:43
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze