Co nowego

Rekord gdyńskiego drona IKAR

Przygotowanie do lotu drona skonstruowanego przez uczniów III LO w Gdyni // fot. PAP - Marcin Obara

Przygotowanie do lotu drona skonstruowanego przez uczniów III LO w Gdyni // fot. PAP - Marcin Obara

Gdyński dron IKAR z balonem stratosferycznym wzniósł się na wysokość 20,5 km i pobił rekord Polski. Jest to ogromny sukces gdyńskiej firmy oraz uczniów z gdyńskiej Trójki.

Wypuszczony w sobotę 22 czerwca 2019 w Ciechanowie dron z balonem stratosferycznym osiągnął 20,5 km. Jest to najwyższa w kraju wysokość osiągnięta przy użyciu drona. Jednocześnie dokonano przy jego pomocy pierwszego w Polsce pomiaru biologicznego na tej wysokości. Wynoszący maszynę balon stratosferyczny wystartował o godz. 9.07. Na wysokości dron odłączył się od balonu i rozpoczął powrót do miejsca startu. Lądowanie odbyło się o 10.25. – mówi Sebastian Nowicki, koordynator projektu z gdyńskiej firmy Pelixar. – Lot nie odbyłby się bez wsparcia Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrzne i Wojska Polskiego. – dodaje Nowicki.

Dron skonstruowany przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RPw Gdyni // fot. archiwum III LO w Gdyni

Przypomnijmy, że był to już trzeci udany start drona. Wcześniej osiągał on wysokość 0,75 km i 11,5 km. Autorzy projektu planują kolejne starty maszyny, ponieważ docelowa wysokość jaką zamierzają uzyskać to 30 km.

Współautorami projektu - w ramach szkolnego przedsięwzięcia badawczego 3-SAT (3inspace) - są m.in. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Głównymi konstruktorami drona byli tegoroczni maturzyści: Jan Struziński, Łukasz Gałecki (obaj z klasy matury międzynarodowej) i Mateusz Mazurkiewicz (z klasy matematyczno-fizycznej) wspierani przez innych uczniów – uczestników projektu. Ze strony szkoły projekt koordynowały nauczycielki z gdyńskiej Trójki: Anna Rzepa (projekty naukowe i design) oraz Marta Mąkosa (fizyka). Istotny udział w realizacji projektu mają pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. – dodaje Anna Rzepa.

Grupa 3-SAT z III LO w Gdyni // fot. Agata Knura, źródło: http://3inspace.com/o-nas/

Innowacja zaproponowanego rozwiązania w postaci balonu nośnego i drona niweluje dotychczasowe problemy z niekontrolowanym powrotem materiału badawczego. Dotychczas stosowane rozwiązania zakładały lądowanie sondy stratosferycznej z ładunkiem badawczym na spadochronie, przez co brakowało kontroli nad jego lądowaniem. Powodowało to, że często odzyskanie ładunku było niemożliwe i całe badanie trzeba było powtórzyć, co narażało badaczy na straty czasu, pieniędzy, a często i prestiżu. – mówi Jan Struziński, tegoroczny maturzysta III LO i współautor projektu – Przewaga rozwiązania zastosowanego tym razem w projekcie polega na tym, że mamy kontrolę nad lotem drona. Obniża to ryzyko utraty wyników badań, a co za tym idzie istotnie zmniejsza się możliwość wystąpienia strat finansowych.

Zrealizowany w Ciechanowie lot był kolejnym udanym przedsięwzięciem naukowym uczniów z gdyńskiej Trójki przy wsparciu firmy Pelixar z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

W przeprowadzeniu lotu pomagali: Mariusz Pułas, pilot drona, oraz Bartek Moczała, odpowiedzialny za balon stratosferyczny.
Realizację wsparli Aleksandra Zgrundo z Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Piotr Doerffer z Instytutu Przepływów PAN oraz IMGW

„Ikar” mógł polecieć dzięki finansowemu wsparciu naszego sponsora strategicznego Jit Team.
Projekt dodatkowo wsparł: Urząd Miasta Gdyni, Rada Rodziców 3LO, Variosteel i Rotor.

Źródło: PAP

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.06.2019 12:04
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.06.2019 11:58
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona

Zobacz także

Najnowsze