Co nowego

Rekordowy finał WOŚP. Z gdyńskim udziałem!

W tym roku padł kolejny finansowy rekord WOŚP, źródło: mat. prasowe

W tym roku padł kolejny finansowy rekord WOŚP, źródło: mat. prasowe

09.03.2018 r.

126 milionów, 373 tysiące 804 złote i 34 grosze – ta astronomiczna kwota pomoże w tym roku oddziałom neonatologii w całym kraju wyrównywać szanse w leczeniu noworodków. Tyle udało się uzbierać w ramach już 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się dokładnie 14 stycznia. Przypomnijmy, że i Gdynia dołożyła do tego wyniku swoją niemałą cegiełkę. W różnych zakątkach miasta zebrano łącznie ponad 889 tysięcy złotych.

Dla niektórych to był po prostu 8 marca i Dzień Kobiet, a dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – dzień ważnych i wyczekiwanych podsumowań. Jerzy Owsiak ogłosił oficjalny wynik tegorocznego, już 26. finału orkiestrowego grania. Padł kolejny rekord – oddziały neonatologii w całym kraju wspomoże w tym roku ponad 126 milionów złotych, wcześniej sama kwota zadeklarowana wynosiła niemal 81,5 miliona złotych. Ogólny wynik przebił tym samym o ponad 20 milionów kwotę, którą udało się zebrać rok wcześniej i jest najwyższym w 26-letniej historii!

- Już w dniu akcji nie było wątpliwości, że razem z Polakami pobiliśmy po raz kolejny rekord solidarności i bycia ze sobą, że znów zadziwiliśmy świat! To, co działo się tego dnia i co pokazaliśmy jako wielka, obywatelska społeczność, buduje serca i daje ogromną wiarę w rozsądek i wrażliwość Polaków. Ale tak ogromnego wyniku finansowego nie spodziewał się nikt! - mówił na konferencji prasowej Jerzy Owsiak, prezes zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Warto przypomnieć, że swoją cegiełkę, i to dosyć istotną w skali całego kraju, dołożyli też gdynianie. Na bieżąco informowaliśmy o kwotach, które zgłaszali przedstawiciele lokalnych sztabów. Te główne miały swoje siedziby w Teatrze Miejskim, Centrum Handlowym Riviera oraz w budynku YMCA. Jeden sztab zgłoszono też w Szkole Podstawowej nr 37 w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, gdzie odbyła się zamknięta impreza. Oprócz tradycyjnej zbiórki do puszek, przeprowadzono też kilkaset licytacji oraz aukcji internetowych. Łącznie na terenie Gdyni 14 stycznia kwestowało około 1200 wolontariuszy w różnym wieku.

26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach Gdyni, fot. Dawid Linkowski


Spośród 126 milionów złotych, które uzbierano podczas 26. finału WOŚP łącznie aż 889 tysięcy złotych pochodziło z Gdyni! To wynik, który po raz kolejny udowadnia, że mieszkańcy chcą wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i czują szlachetną misję. Gdyńskie datki, zgodnie z celem tegorocznego finału pomogą w zakupie specjalistycznego sprzętu dla placówek medycznych, który będzie wyrównywał szanse w leczeniu noworodków.

Dla przypomnienia, oto wyniki poszczególnych gdyńskich sztabów z tego roku:

  • sztab w Teatrze Miejskim: 226 918,24
  • sztab In Gremio w CH Riviera: 133 749,04
  • sztab Gdynia dla Orkiestry w YMCA: 525 642,41
  • sztab w SP nr 37 (zamknięta impreza): 3 384,27