Zmiany w organizacji ruchu w związku z Verva Street Racing Zmiany w organizacji ruchu w związku z Verva Street Racing
Co nowego

Rekordowy rok w gdyńskim porcie!

Port Gdynia zanotował w 2018 roku duże wzrosty w przeładunkach, fot. Tadeusz Urbaniak (Port Gdynia) / www.port.gdynia.pl

Port Gdynia zanotował w 2018 roku duże wzrosty w przeładunkach, fot. Tadeusz Urbaniak (Port Gdynia) / www.port.gdynia.pl

11.02.2019 r.

2018 był bardzo dobrym rokiem dla Portu Gdynia – ponownie wzrosły liczby dotyczące przeładunków i pobito kolejne rekordy! Ogółem w Gdyni przez ostatnich kilkanaście miesięcy przeładowano blisko 23,5 mln ton różnych towarów.

Rekord pobity


Statystyki nie kłamią – do gdyńskiego portu przybywa coraz więcej towarów, a co za tym idzie, w szybkim tempie rosną przeładunki. O poprawie rezultatów sprzed roku było wiadomo już w listopadzie, teraz Port Gdynia podał kompletne wyniki za 2018 rok, które przyniosły następne rekordy i utrzymały dobrą dynamikę wzrostu.

Ogólnie przez ostatnich kilkanaście miesięcy przez gdyński port przeładowano niemal 23,5 miliona ton towarów – zarówno węgla, rud, zbóż, drewna, jak i drobnicy oraz paliw. To ponad 2 mln ton więcej niż w 2017 roku.

Ciekawie prezentują się też statystyki z podziałem na poszczególne towary. Przykładowo, przeładunek kontenerów sięgnął 803871 jednostek TEU (równoważnych objętości standardowego kontenera o długości 20 stóp). Rok wcześniej było to 710736 jednostek. Największy wzrost zanotowano natomiast w przeładunkach drewna, gdzie udało się osiągnąć ponad czterokrotnie wyższy wynik (979 tys. ton)!

Nowy rok, nowe tempo


Podsumowanie za zeszły rok to zresztą nie koniec dobrych wiadomości – Port Gdynia od stycznia nadal notuje duże wzrosty, wyrastając na jednego z liderów wśród portów rejonu Morza Bałtyckiego.

Znaczący wzrost przeładunków na początku 2019 roku odnotowano przede wszystkim w węglu i koksie, innych masowych, zbożu oraz ropie i przetworach naftowych.

- Bardzo dobre wyniki przeładunkowe, jakie osiągnęliśmy w pierwszym miesiącu 2019 roku najlepiej świadczą o fakcie, iż Port Gdynia to solidna marka, znana z wysokiej jakości i wydajności przeładunkowej - stwierdza Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Zakładamy, że rok 2019 będzie co najmniej tak dobry jak rok ubiegły w wielkości wykonanych przeładunków. Dlatego też pozytywnie patrzymy w przyszłość, starannie modernizując Port Gdynia i realnie przymierzając się do największej inwestycji, jaką jest budowa Portu Zewnętrznego – zaznacza prezes.