Co nowego

Reprezentował Meksyk, teraz zagra w Gdyni

Enrique Esqueda to drugi z zimowych transferów Arki, fot. www.arka.gdynia.pl

Enrique Esqueda to drugi z zimowych transferów Arki, fot. www.arka.gdynia.pl

08.02.2018 r.

Dziewięciokrotny reprezentant Meksyku zagra wiosną w barwach Arki Gdynia! Żółto-niebiescy oficjalnie podpisali kontrakt z Enrique Esquedą, który trenował z zespołem już od kilku tygodni. Napastnik rodem z Meksyku powinien pomóc Arce w walce o miejsce w czołowej ósemce Ekstraklasy.

Kontrakt Meksykanina z Arką obowiązuje do końca bieżącego sezonu, z opcją jego przedłużenia. Enrique Esqueda to drugie zimowe wzmocnienie żółto-niebieskich po Ukraińcu Andriju Bohdanowie. Urodzony 19 kwietnia 1988 w Queretaro zawodnik, który posiada także paszport hiszpański, jest wychowankiem akademii juniorskiej zespołu Club America Meksyk. W meksykańskiej Primera Division zadebiutował w 2006. W tym samym roku triumfował też ze swoją ekipą w najbardziej prestiżowych rozgrywkach Ameryki Północnej – Pucharze Mistrzów CONCACAF.

Prezes Arki, Wojciech Pertkiewicz i Enrique Esqueda po podpisaniu kontraktu, fot. www.arka.gdynia.pl

Następnie był na półrocznym wypożyczeniu w drugoligowej filii Ameriki – klubie CD Zacatepec. Po powrocie do Ameriki w 2007 roku zdobył tytuł wicemistrza Meksyku. Łącznie do 2011 roku rozegrał w tym klubie 126 spotkań i zdobył 19 bramek. Latem 2011 Esqueda przeniósł się do CF Pachuca. Po poważnej kontuzji wrócił do gry i w 2014 roku zdobył z Pachucą tytuł wicemistrza kraju. Następnie został wypożyczony do Club Atlas z siedzibą w Guadalajarze.

W styczniu 2015 został na rok wypożyczony do Tigres UANL z Monterrey, gdzie grał nieregularnie, ale dotarł z zespołem do finału najbardziej prestiżowych rozgrywek południowoamerykańskiego kontynentu – Copa Libertadores oraz zdobył mistrzostwo Meksyku. W rozgrywkach Copa Libertadores wystąpił w karierze łącznie w 19 meczach zdobywając 8 bramek. Kolejne sezony to wypożyczenie do Tiburones Rojos de Veracruz, które w 2016 zdobyło puchar Meksyku. Następnie ponownie na zasadzie wypożyczenia przeniósł się do drugoligowego FC Juarez.

Co ciekawe, w latach 2005-2008 Enrique Esqueda grał w młodzieżowych reprezentacjach Meksyku (U-17, U-20 i U-23), a także zaliczył 9 występów w kadrze seniorskiej Meksyku. W 2005 roku zdobył tytuł juniorskich mistrzów świata w kategorii wiekowej U-17. Dwa lata później w barwach olimpijskiej reprezentacji Meksyku U-23 zdobył 3 miejsce w Igrzyskach Panamerykańskich w Rio de Janeiro, zostając jednocześnie królem strzelców. W seniorskiej reprezentacji Meksyku debiutował za kadencji selekcjonera Hugo Sancheza (byłego znakomitego napastnika m.in. Realu Madryt), w sierpniu 2007 roku.

Przypomnijmy, że Enrique Esqueda był testowany przez Arkę podczas zimowego obozu przygotowawczego w Turcji. Zdobył tam 2 bramki w sparingach z FC Botosani oraz Siłeksem Kratowo, a także wpisał się na listę strzelców w piątkowym sparingu z Chrobrym Głogów.