Co nowego

Rozbudowa dróg na północy

ul. Płk. Dąbka zostanie rozbudowana // fot. gdynia.polska3d.pl

ul. Płk. Dąbka zostanie rozbudowana // fot. gdynia.polska3d.pl

10.09.2018 r.

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę fragmentu ul. Płk. Dąbka na Obłużu w Gdyni. Rozbudowane zostanie m.in. skrzyżowanie z trasą Kwiatkowskiego. Dzięki nowym pasom, ruch w tym miejscu ma zostać upłynniony. Nową drogą pojedziemy w przyszłoroczne wakacje.
 
Prace mają się rozpocząć na przełomie września i października. Zgodnie z umową potrwają 10 miesięcy. Nową trasą pojedziemy na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku.    
 
- To kluczowe miejsce na trasie przejazdu wielu gdynian do pracy i szkoły, a także obsługa mieszkańców sąsiedniej miejscowości. Występuje tutaj duży ruch nie tylko samochodów, ale również rowerzystów i pieszych, w celu poprawienia płynności przejazdu zostaną wykonane dodatkowe pasy ruchu – tłumaczy Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
 
Ruch pojazdów ma typowe tendencje szczytowe. W godzinach porannych w stronę centrum według badań przejeżdża tamtędy średnio 725 pojazdów na godzinę, natomiast w stronę Kosakowa 567. W godzinach popołudniowych proporcje się odwracają. W stronę Kosakowa przemieszcza się 1097 pojazdów na godzinę, natomiast w stronę centrum 772. Badanie przeprowadzono w połowie ubiegłego roku.
 
W ramach projektu przewiduje się wykonanie dodatkowych pasów ruchu umożliwiając tym samym wyznaczenie pasów jazdy na wprost oraz w lewo i prawoskrętów w ciągu ul. Płk. Dąbka. Rozbudowane zostanie skrzyżowania ulic Płk. Dąbka z Kwiatkowskiego o jezdnię 2x2. Powstanie fragment drogi rowerowej i wyspy rozdzielające ruch pojazdówn pełniące jednocześnie funkcje azyli dla pieszych. Wykonana zostanie również nowa zatoka przystankowa.
 
Na skrzyżowaniu pojawi się sygnalizacja świetlna zwiększająca płynność przejazdu i nowoczesne, energooszczędne oświetlenie uliczne, w tym doświetlenie przejść dla pieszych. Wykonane zostanie nowe odwodnienie.
 
We wprowadzanych zmianach uwzględniono przebieg Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego, trasy rowerowej R-10, która otacza całe morze Bałtyckie, a w Gdyni ma długość 19 km.