Co nowego

Ruszył gdyński festiwal designu

Ruszył gdyński festiwal designu // fot. Przemysław Kozłowski

Ruszył gdyński festiwal designu // fot. Przemysław Kozłowski

Gdynia Design Days rozpoczęte! Przez 10 dni nasze miasto będzie stolicą najnowszych trendów w projektowaniu. Na miłośników wzornictwa, designu i dekoracji czekają inspirujące wystawy, warsztaty czy wykłady. Hasłem tegorocznej, jedenastej edycji festiwalu jest Error.
 
Najważniejsze letnie wydarzenie branży projektowej nad Bałtykiem otworzył wernisaż wszystkich festiwalowych wystaw. Główna z nich to „Error. Czy chcesz kontynuować?”. Jej kuratorką jest Izabela Bołoz. Wystawa stawia pytanie o rolę technologii w naszym życiu i sposób jej używania. Odnosi się też bezpośrednio do tematu przewodniego festiwalu. Jest nim Error – czyli błąd spowodowany m.in. przesytem dóbr i technologii oraz komunikacyjnym szumem we współczesnym świecie. Wyrażenie to odwołuje się też do łacińskiego czasownika i mówi o wędrowaniu, poszukiwaniu nowych możliwości oraz rozwiązań. Celem tej edycji jest próba odpowiedzenia na pytanie, czy i w jaki sposób można przywrócić ład i harmonię w naszym otoczeniu.

Wernisaż odbył się w piątek, 6 lipca, o godz. 18.00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Była to okazja do zapoznania się ze społecznymi i ekonomicznymi możliwościami designu, a także do twórczych poszukiwań. W uroczystości wzięła udział Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

– Bardzo się cieszę, że ta impreza trwa, rozrasta się i zdobywa kolejne nagrody. Mam nadzieję, że każdy zaczerpnie tu mnóstwa inspiracji i znajdzie odpowiedzi na wiele pytań. To festiwal, który odwiedzają całe pokolenia. Wszyscy miło spędzą tu czas – od najmłodszych, dla których tradycyjnie przygotowaliśmy różnego rodzaju rozrywki, po tych starszych, którzy mogą zrealizować się tu intelektualnie lub praktycznie, na przykład na warsztatach – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

– Co roku próbujemy poszerzać nasze horyzonty i pokazywać na festiwalu jeszcze więcej niż dotychczas. Tym razem prezentujemy szereg innowacyjnych produktów, projektów i prototypów, a także usług. Mam nadzieję, że przez te 10 dni będziemy się dobrze bawić – dodaje Paulina Kisiel, kierownik festiwalu

Podczas uroczystego otwarcia wręczono również nagrody. Otrzymują je autorzy najlepszych prac wystawy „Dyplomy ASP: architektura i wzornictwo”. To przegląd projektów absolwentów wzornictwa, architektury wnętrz i architektury przestrzeni kulturowych z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na wystawę trafia 20 wybranych prac.

W kategorii architektura laureatką została Zuzanna Stefanowicz za projekt: „W Gdyni nie pada. Architektura emocji”. Natomiast w kategorii wzornictwo najlepszy okazał się Adam Zawiślak. Doceniono jego projekt: „Gwóźdź rozporowy – reinterpretacja znanego systemu mocowania”. Zwycięzcy pojadą do Eindhoven na Dutch Design Week 2019, a ich projekty zostaną zaprezentowane na łamach magazynu ELLE Decoration. 

Wyróżnienia w kategorii architektura otrzymali: Maria Głowińska za projekt: „W kontekście Morza Bałtyckiego. Odnowa wnętrz Dworca Żeglugi Gdańskiej w Gdyni”; Zuzanna Kubicz za „Poza sezonem. Przestrzeń zaprojektowana z myślą o mieszkańcach Sopotu”; Julia Podsiadło za koncepcję rewaloryzacji przestrzeni zespołu mieszkalnego przy ul. Mickiewicza w Pelplinie oraz Dominik Tyburski za projekt: „Miejsce muzycznych spotkań – Neo Soul Radio”.

W kategorii wzornictwo wyróżnienia przyznano: Jarosławowi Hamryszczakowi za pracę: „Doświadczenie w metodyce projektowej. Studium efektywności sensorycznej”; Pauli Klein za walizkę dla pilota liniowego; Darii Piech za lampę do pracy z wykorzystaniem technologii OLED i Patrycji Walaszek za Optybota – zabawkę do nauki podstaw teorii żeglarstwa, wykorzystującą podstawy programowania.

fot. Przemysław Kozłowski

Najlepsze prace wybrało jury w składzie: Marta Flisykowska, Beata Szymańska, Paulina Ryń, Sławomir Fijałkowski, Paulina Kisiel i Kaja Długosz.

Wykłady, warsztaty, wystawy

Gdynia Design Days potrwa do 15 lipca. W tym czasie można zobaczyć ponad 20 wystaw kuratorskich i 120 merytorycznych wydarzeń. Festiwalowe centrum znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Tegoroczna 11. edycja festiwalu ma charakter międzynarodowy. Współtworzy go 150 osób z Polski z zagranicy, w tym eksperci ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA. Na wystawach będzie można zobaczyć produkty z niemal całego świata. W programie znalazły się także anglojęzyczne zajęcia.
 
Wystawie głównej towarzyszy ta przygotowana przez Dorotę Stępniak - „Overload / Przeładowanie”.  Jest ona zbiorem krytycznych projektów, mówiących o zachodzących zjawiskach społecznych, stając się swoistym „rachunkiem sumienia” prezentującym nasze współczesne podejście do życia. Można też zobaczyć m.in. możliwości nowych, ekologicznych materiałów opracowanych w odpowiedzi na problem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. To wszystko na wystawie „(Nie)ożywione” przygotowanej przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką i Karola Murlaka. Uczestnicy festiwalu dowiedzą się także, jak wykorzystywać innowacje w designie dla podniesienia komfortu życia osób z niepełnosprawnościami. Wystawa „MyHand” to prezentacja projektu wykorzystującego druk 3D do samodzielnego wykonywania spersonalizowanych protez parametrycznych. Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty.
 
Najmłodsi również znajdą tu coś dla siebie. Każdego dnia czekają na nich różnego rodzaju atrakcje. Mogą przyjrzeć się wystawie dedykowanej dziecięcej wrażliwości. „A kuku. Ilustrowane historie” składa się z 15 prac najlepszych polskich rysowników. Pokazuje różnorodność i talent grafików i twórców ilustracji. Są też zajęcia rozwijające umiejętności manualne i wyobraźnię - budowanie miasta z Lego czy portu z tektury.
 
Gdynia Design Days to także warsztaty. Dają możliwość nauczenia się m.in.: pracy z porcelaną, tworzenia namiotów tipi, kosmetyków naturalnych czy indywidualnych projektów plecionych dywanów z tkanin z odzysku. Obowiązują zapisy – zostały pojedyncze miejsca, ale tylko na niektóre warsztaty.

Nie zabraknie również wydarzeń łączących design z biznesem. Przedsiębiorcy chcący nawiązać relacje z projektantami mogą skorzystać z pakietu szkoleniowego „Design językiem Biznesu”. Jest też cykl wykładów i warsztatów „Stwórz i Sprzedaj” - przeznaczony dla twórców, chcących z sukcesem wprowadzić swoje produkty na rynek. W jego ramach uczestnicy będą mieli okazję skorzystać ze wskazówek m.in. Magdy Przelaskowskiej z zespołu Google oraz Dariusza Puzyrkiewicza, współautora „Biblii e-Biznesu”.
 
Festiwalowe wydarzenia merytoryczne podzielono na bloki tematyczne, które skupiają się wokół pięciu tematów:  ERROR, wzornictwo, grafika, moda, miasto i architektura oraz wnętrza. Są one skierowane głównie do profesjonalistów i ekspertów, którzy interesują się danym zagadnieniem.

fot. Przemysław Kozłowski

Punktem wymiany spostrzeżeń, podczas tegorocznego Gdynia Design Days, jest Strefa Spotkań ulokowana w prototypowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Różnego rodzaju festiwalowe aktywności odbywają się jednak także w innych miejscach. W Muzeum Miasta Gdyni można zobaczyć wystawę prac Karola Śliwki, która pokazuje, jak wpływał on wizualnie na nasz świat. A Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” stał się Domem Idei. To miejsce, gdzie prezentowane są wystawy, we współpracy z artystami i producentami mebli.

Natomiast poszukujący relaksu powinni się udać do Parku Rady Europy i odwiedzić Terminal Designu. Można tam dowiedzieć się wszystkiego o festiwalu i zobaczyć dobrze zaprojektowane meble polskich projektantów. Za to miłośnicy aktywnego stylu życia mogą sprawdzić się w pięciokilometrowym biegu Design Parkrun wzdłuż bulwaru Nadmorskiego. 7 i 8 lipca warto wybrać się również do Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, gdzie na fanów rzeczy dobrze zaprojektowanych, czekać będą targi designu Gdynia Design Days <3 BAKALIE.

Na wystawy i wykłady wstęp jest bezpłatny. Pełen program festiwalu jest dostępny tutaj.
 
Gdynia Design Days to wydarzenie skierowane do młodych przedsiębiorców i entuzjastów szukających inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu. Co roku przyciąga do naszego miasta profesjonalistów i miłośników dobrego projektowania.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.07.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.07.2018 10:23
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Zobacz także

Najnowsze