Co nowego

Samorządy bronią turystyki

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała (w prawym dolnym rogu) podczas posiedzenia senackiej komisji podkreśliła problemy turystyki biznesowej i kongresowej na przykładzie Gdyni, fot. Centrum Informacyjne Senatu

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała (w prawym dolnym rogu) podczas posiedzenia senackiej komisji podkreśliła problemy turystyki biznesowej i kongresowej na przykładzie Gdyni, fot. Centrum Informacyjne Senatu

Nie ustają dyskusje wywołane niezrozumiałymi dla firm z branży turystycznej kryteriami udzielania wsparcia finansowego przez rząd. Wspólnym głosem z przedsiębiorcami pogrążonymi w kryzysie mówią samorządowcy, którzy wzięli udział w czwartkowym posiedzeniu senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Głos zabrała także wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała, która podkreśliła trudną sytuację lokalnej branży turystycznej.


Przedsiębiorcy z branży turystycznej mówią „dość”, a razem z nimi – przedstawiciele samorządów z różnych regionów kraju. To reakcje na wcześniejsze zapowiedzi rządowego wsparcia finansowego dla nieczynnych biznesów z tego sektora, dla którego jednym z głównych kryteriów ma być m.in. wysokość nad poziomem morza. Oznacza to, że przy udzielaniu pomocy zupełnie pominięte zostaną firmy oferujące usługi turystyczne w regionie nadmorskim, a te – jak zgodnie twierdzą samorządowcy – także zimą notują spore spadki obrotów, bo turyści w ostatnich latach przyjeżdżali nad morze nie tylko latem.

„To będzie wielki kryzys dla wielkich miast”


Aby zwrócić uwagę na problem, z którym będzie borykać się wiele firm z branży turystycznej, samorządowcy gmin turystycznych wspólnie z przedsiębiorcami wzięli udział w dyskusji podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej Senatu RP. Głos w sprawie zabrali m.in. wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz przedstawiciele m.in. Sopotu, Pucka, Kołobrzegu, Krakowa czy Gdańska. Łącznie w posiedzeniu wzięło udział około 80 gości z całej Polski.

Posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej, fot. Kancelaria Senatu
Posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej, fot. Kancelaria Senatu

- Z ogromnym niepokojem patrzymy na to, że nasza bardzo wyspecjalizowana branża turystyczna, w dużym stopniu skonfigurowana pod turystykę biznesową i kongresową, traci pracowników. Nie tylko wskutek zwolnień, których zmuszeni są dokonywać właściciele przedsiębiorstw, ale również dlatego, że pracownicy, widząc zastój i nie widząc żadnego pozytywnego horyzontu, starają się szukać nowych możliwości, w dużym stopniu poza granicami naszego kraju, także w lokalizacjach niezwykle egzotycznych. Jeśli tych wysoko wyspecjalizowanych pracowników stracimy, to szybko branży nie odbudujemy. Jeśli stracimy możliwości świadczenia usług turystycznych dla biznesu na bardzo wysokim poziomie, to będziemy mieć kryzys nie tylko w branży turystycznej, ale stracimy też możliwość obsługiwania innych branż, które kiedyś wrócą do normalności i będą potrzebowały podróży służbowych. To będzie wielki kryzys dla wielkich miast, nie tylko Gdyni - mówiła podczas posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Na argumenty przedstawiane przez samorządowców i przedstawicieli branży turystycznej podczas senackiej komisji odpowiadał Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Poniżej zapis transmisji z posiedzenia senackiej komisji:




Koalicja apelowała o zmiany


Przypomnijmy, że już wcześniej nadmorskie samorządy alarmowały o krzywdzących dla lokalnego biznesu kryteriach udzielania rządowego wsparcia. W tym celu powołano nieformalną Koalicję Nadmorską, która zrzesza 30 wójtów, burmistrzów i prezydentów z całego Pomorza. W połowie stycznia wystosowała ona apel do rządu o sprawiedliwe traktowanie przy przyznawaniu środków z kolejnej tarczy antykryzysowej oraz informujący o dramatycznej sytuacji lokalnych firm turystycznych.

Kilka dni wcześniej, 15 stycznia, wystosowano także list otwarty adresowany do wicepremiera Jarosława Gowina. Samorządowcy odnieśli się w nim do konferencji prasowej zapowiadającej nowe formy wsparcia dla branży, sygnalizując konieczność objęcia rządową tarczą również pasa polskiego wybrzeża. Pod treścią listu podpisał się także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Poniżej treść listu otwartego skierowanego 15 stycznia do wicepremiera Jarosława Gowina:

„Z uwagą śledziliśmy Pańską konferencję prasową na temat rządowego wsparcia dla gmin górskich z powodu zimowego zamknięcia turystyki. Tarcza antykryzysowa, obejmująca około 200 samorządów, na łączną kwotę około 1 miliarda złotych to krok w dobrą stronę. Rekompensaty dla gmin umarzających przedsiębiorcom podatek od nieruchomości oraz dodatkowe pieniądze na wspieranie samorządowych inwestycji to rozwiązania, które poprawią sytuację branży turystycznej.

Jako przedstawiciele gmin nadmorskich mamy jednak jeden zasadniczy postulat. Prosimy o objęcie rządową tarczą również pasa polskiego wybrzeża. W skali zaproponowanego przez Pana Premiera programu byłoby to rozszerzenie o ponad 30 samorządów położonych bezpośrednio nad Bałtykiem i łączną kwotę wsparcia o około 175 milionów złotych.

Tak samo jak gminy górskie odczuwamy skutki zamknięcia branży turystycznej. Borykamy się z tymi samymi problemami. Nasi przedsiębiorcy walczą o przetrwanie, wnioskują o umarzanie podatku od nieruchomości i innych opłat lokalnych. A to ma kluczowe znaczenie dla budżetów naszych gmin żyjących głównie z turystyki. Dlatego ponawiamy nasz apel o to, by gminy nadmorskie objąć taką samą tarczą antykryzysową, jak gminy z południa Polski.

Po naszym pierwszym apelu otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów poparcia, ale usłyszeliśmy jeszcze więcej głosów rozpaczliwie wołających o pomoc. Dlatego jeszcze raz prosimy Pana Premiera o nawiązanie dialogu z gminami nadmorskimi. Bez realnego wsparcia i programu pomocy turystyka nad Bałtykiem się nie odrodzi.

Z wyrazami szacunku,
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nadmorskich miast i gmin."

  • ikonaOpublikowano: 28.01.2021 15:31
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.01.2021 18:43
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze