Co nowego

Samorządy spotykają się #wGdyni

Jeden z pierwszych paneli dyskusyjnych tegorocznej edycji „Pereł Samorządu” - udział wziął także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek (drugi od prawej), fot. Dawid Linkowski

Jeden z pierwszych paneli dyskusyjnych tegorocznej edycji „Pereł Samorządu” - udział wziął także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek (drugi od prawej), fot. Dawid Linkowski

To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych polskim samorządom – w Gdyni rozpoczął się dwudniowy kongres „Perły Samorządu”. Przez dwa dni Pomorski Park Naukowo-Technologiczny zamienia się w arenę debaty o wszystkim, co bezpośrednio dotyka miast, gmin i powiatów z całego kraju. Poruszone zostaną między innymi tematy wyzwań demograficznych, środków finansowych, transportu publicznego czy aktywizacji sportowej.

Co roku do Gdyni przyjeżdżają przedstawiciele samorządów z całej Polski, by w ramach kongresu „Perły Samorządu” poszukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania. Dwudniowe spotkanie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym to panele dyskusyjne podzielone tematycznie oraz podsumowanie najważniejszych statystyk polskich gmin, miast i powiatów w rankingach prowadzonych przez dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej, organizatora wydarzenia.



Szerokie spojrzenie na lokalne wyzwania


Najważniejszy kapitał „Pereł Samorządu” to rzeczowa dyskusja, ale też wiedza płynąca od prelegentów. Co roku organizatorzy zapraszają cenionych ekspertów, którzy zabierają głos na temat wyzwań czekających samorządy. W tym roku był to m.in. Pavel Branda, przedstawiciel Europejskiego Komitetu Regionów.

Pavel Branda, przedstawiciel Europejskiego Komitetu Regionów i Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej, fot. Dawid Linkowski


Z kolei na otwarcie tegorocznej edycji kongresu w Gdyni uczestników powitali właściciel grupy INFOR, Ryszard Pieńkowski i prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który wziął udział także w panelu poświęconym nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej. Na ten sam temat wypowiedzieli się też Marek Prawda – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce czy Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

- To ważne wydarzenie wpisane w kalendarz większości polskich samorządowców, którzy przyjeżdżają debatować o tym, jakie są najważniejsze wyzwania w danym roku – zaznaczył prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. - W tym roku wiele uwagi będzie poświęconej finansom samorządów. One z jednej strony otwierają możliwość realizowania wielu zadań inwestycyjnych i społecznych, ale z drugiej strony podlegają też procesowi centralizacji. Musimy podkreślić, jak bardzo ważną rolą jest budowanie silnych struktur finansowych polskiego samorządu, bo mieszkańcy oczekują od nas coraz wyżej świadczonych usług publicznych, ale chcą też, by plany były stabilne – dodał prezydent Szczurek.

Ekologia, demografia, zdrowie - wszystko o samorządach


Jeszcze pierwszego dnia „Pereł Samorządu” paneliści porozmawiali też m. in. o „śmierdzącym problemie” samorządów, czyli zmianach w zakresie gospodarki odpadami, najważniejszych wyzwaniach cywilizacyjnych, nowoczesnych rozwiązaniach w samorządach czy sprawnym transporcie publicznym.

Nie brakowało gdyńskich akcentów – kongres to okazja do zaprezentowania lokalnych działań, projektów i programów, które mogą być inspiracją dla innych samorządów. Głos w kilku sesjach zabierali przedstawiciele miasta, wymieniając chociażby wiceprezydenta ds. rozwoju Marka Łucyka, wiceprezydenta ds. jakości życia Bartosza Bartoszewicza czy wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzynę Gruszecką-Spychałę, która wspólnie z przedstawicielami innych miast debatowała o przywiązaniu dużej wagi do opini mieszkańców.

- Rozmawiamy o tematach, które są niezwykle ważne. Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoimy jest demografia i o tym będziemy dużo mówić. Będziemy również rozmawiać o tym, czy mieszkaniec to chodzący problem samorządu, czy raczej cenny zasób, o który należy zadbać z pełną starannością. Program „Pereł Samorządu” jest budowany tak, że nie ma w nim tematów, które nie interesowałyby samorządowca - mówiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Bardzo ważne jest to, że spotykamy się w jednym miejscu i w jednym czasie i mamy platformę do wymieniania się myślami. Chodzi o to, abyśmy mogli się wymieniać i dzielić naszymi problemami i pomysłami na ich rozwiązanie – dodała.

Dwa dni dyskusji

Kolejne okazje do dyskusji w samorządowym gronie jeszcze w piątek – drugi dzień przyniesie bardzo ważną sesję plenarną poświęconą komunikacji w czasie kryzysu czy wymianę poglądów na temat problemów z gospodarką nieruchomościami. Poznamy też najlepszych samorządowych skarbników w kraju w rankingu prowadzonym przez dziennikarzy Dziennika Gazety Prawnej.

Kongres „Perły Samorządu” jest organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną i miasto Gdynia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kongres wspierają także m.in. Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.05.2019 15:56
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.05.2019 15:59
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze