Co nowego

Siostry Kucharskie wykręciły złoto i srebro

Młoda gdynianka Antonina Kucharska zdobyła złoty medal w 84. Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym w kategorii żakini. Jej siostra - Jadwiga Kucharska wraca do Gdyni ze srebrnym krążkiem w kategorii juniorek młodszych.

W miniony weekend przełajowcy z całej Polski ruszyli w teren we Włoszakowicach. W sobotę, 23 stycznia na najwyższym stopniu podium stanęła 11-letnia gdynianka Tosia Kucharska, trenująca w klubie Belta Team Gdańsk.

Choć młoda kolarka z Gdyni przez cały sezon utrzymywała się w ścisłej krajowej czołówce żakini, jej udział w mistrzostwach Polski stanął 2 tygodnie temu pod znakiem zapytania. Na zgrupowaniu kondycyjnym w czasie ferii zimowych doznała poważnej kontuzji podczas wypadku, który skończył się szyciem stopy w szpitalu. Przez 5 kolejnych dni zawodniczka nie mogła nawet stanąć na kontuzjowanej stopie, o treningach musiała zapomnieć. Niemal do końca nie było wiadomo, czy będzie mogła wystartować. Szwy zdjęto jej na dzień przed startem.

Na trasie zawodniczki miały bardzo trudne warunki – błoto po kolana, zimno, śnieg z deszczem. Dziewczyny musiały walczyć z rampami do podjeżdżania i podbiegania, pokrytymi gęstym błotem „agrafkami” na trawie, śliskimi zakrętami, wodą – prawie połowę trasy trzeba było biec. Po 12 minutach i 56 sekundach od startu Tosia przejechała metę jako pierwsza. Wyprzedziła drugą zawodniczkę Maję Tułacz (Koźminianka Koźminek) o 8 sekund. Trzecia zameldowała się na mecie Natalia Piróg (Deichmann SKSM MAT Sobótka) ze stratą 36 sekund. Na mecie córkę witali tonący we łzach szczęścia rodzice - Aldona Trzebiatowska i Bartosz Kucharski, którzy również startują w zawodach kolarskich.

"Tosia wygrała, ale pewnie niewiele osób wie o jej kontuzji i o tym, że wczoraj dopiero miała ściągane szwy ze stopy, a jej start cały czas stał pod wielkim znakiem zapytania. Prawdziwy wzór, pokazała wielki charakter i ogromną determinację" – skomentował na Facebooku zwycięstwo Michał Bogdziewicz, zawodnik i trener, pod którego okiem pracują siostry Kucharskie, zdobywca brązu w kategorii Masters II B na mistrzostwach we Włoszakowicach.

Z kolei w niedzielę, 24 stycznia srebrny medal w kategorii juniorek młodszych wywalczyła 3 lata starsza od Tosi siostra - Jadwiga Kucharska.

• ikonaOpublikowano: 25.01.2021 12:30

Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

• ikonaZmodyfikowano: 25.01.2021 17:59
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl