Co nowego

Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Bank Mleka Kobiecego w Gdyni // fot. mat. prasowe GCZ

Bank Mleka Kobiecego w Gdyni // fot. mat. prasowe GCZ

Karmienie piersią jest korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Maluchom zapewnia właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia, zaś u matek m.in. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka oraz raka jajników. Z okazji przypadającego w dniach 1-7 sierpnia Światowego Tygodnia Karmienia Piersią warto przybliżyć zalety mleka kobiecego.

Pokarm matki jest naturalny, a jego skład zapewnia dziecku prawidłowy wzrost, odpowiedni stan odżywienia i rozwój intelektualny. Działa też długofalowo – pozytywnie wpływa na stan zdrowia człowieka w kolejnych latach życia. Mleko matki skuteczniej chroni dziecko przed wieloma chorobami infekcyjnymi (głównie chorobami układu pokarmowego, dróg oddechowych oraz dróg moczowych), a także chorobami cywilizacyjnymi (m.in. chorobami serca, chorobami naczyń krwionośnych, uczuleniami i chorobami alergicznymi, cukrzycą typu I i II, nadwagą i otyłością czy chorobami nowotworowymi). Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko wystąpienia wad zgryzu i mowy.

Ten sposób karmienia niesie za sobą także wiele korzyści dla zdrowia matki. Dzięki niemu kobieta może m. in. nawiązać wyjątkową więź ze swoim dzieckiem, zmniejsza on u niej ryzyko krwawień poporodowych, a także sprawia, że szybciej traci dodatkowe kilogramy zgromadzone podczas ciąży. Oprócz tych potwierdzonych naukowo korzyści, warto zwrócić uwagę, że karmienie piersią jest wygodne i tańsze.

Zdarza się, że ze względu na zbyt wczesne urodzenie się dziecka (u kobiety nie rozpoczął się jeszcze proces laktacyjny) lub choroby zagrażające życiu, świeżo upieczona mama nie może dać noworodkowi swojego naturalnego pokarmu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą banki mleka, których głównym celem jest zapewnienie dostępu noworodkom do odżywiania mlekiem kobiecym. W Gdyni Bank Mleka Kobiecego funkcjonuje w Szpitalu Morskim im. PCK, przy ul. Huzarskiej 1.

- Mleko z naszego banku trafia głównie do wcześniaków, ale także do dzieci chorych oraz do tych, których mamy dopiero „rozkręcają” proces laktacji. Z mleka korzystają dzieci w naszym szpitalu, ale może ono również pomóc maluszkom z całego naszego regionu. Szpitale zgłaszają zapotrzebowanie do naszego banku i otrzymują od nas mleko dla swoich najmłodszych pacjentów – mówi Dorota Majewska-Kątna, Położna Oddziałowa na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym.

Kobiecy pokarm traktowany jest jak lekarstwo. Nie chodzi tylko o jego dobroczynne właściwości, ale także o sposób jego dystrybuowania – mleko jest wydawane na receptę. Wystawia ją lekarz opiekujący się dzieckiem w szpitalu. Następnie recepta trafia do banku, gdzie koordynator do spraw laktacji przygotowuje odpowiednią partię mleka. Przygotowany pokarm przekazywany jest kurierowi i przewożony do podmiotu, który zgłosił zapotrzebowanie. Koordynatorem do spraw laktacji w gdyńskim Banku Mleka jest pani Ewa Borowska, która czuwa nad procedurą zabezpieczania mleka dla potrzebujących dzieci, rozmawia z kobietami, które chcą zostać dawczyniami, a także przygotowuje odpowiednie partie do wysyłki kurierowi. 

Rekrutacja na dawczynię przebiega w kilku etapach. Rozmowa z koordynatorem Banku Mleka o stanie zdrowia i laktacji jest pierwszym z nich. Kolejnym jest konsultacja lekarza, który zbiera wywiad i zleca badania kwalifikujące. Wszystko dzieje się w ciągu jednego dnia. Konsultacje i badania są bezpłatne. 

- Panie, które przebywają u nas na oddziale, są informowane, że w szpitalu funkcjonuje Bank Mleka Kobiecego i jeżeli mają ochotę, to mogą zostać dawczyniami. Najpierw oczywiście muszą przejść pozytywnie wszystkie badania. Jeśli nie ma przeciwwskazań, panie otrzymują buteleczki na mleko, czasem wypożyczane są im również laktatory. Mamy odciągają mleko w domu, gromadzą je, przechowują w lodówce, a po nagromadzeniu odpowiedniej ilości kontaktują się z panem kurierem, który mleko od nich zabiera i dostarcza do banku, a paniom przekazuje kolejną partię sterylnych buteleczek. Pani jest dawczynią dopóki ma mleko i ochotę, aby nią być, ponieważ w każdej chwili może przerwać oddawanie, a także później, w każdej chwili wrócić i ponownie oddawać pokarm – wyjaśnia pani Iwona Wróbel – edukator do spraw karmienia piersią, która  pracując na oddziale, służy pacjentkom pomocą przy karmieniu, przystawianiu dziecka do piersi odciąganiu mleka czy pobudzaniu laktacji.

Mleko dawczyń jest bezpieczne, przechodzi szereg badań, jego stan jest na bieżąco monitorowany przez wykwalifikowany personel. Mama, której dziecko ma otrzymać mleko z banku jest o tym wcześniej informowana i musi wyrazić na to pisemną zgodę.

- Przede wszystkim ogromnie cieszę się, że gdynianie mają dostęp do tego rodzaju wsparcia. Należą się słowa uznania dla dawczyń, bo to ich inicjatywa daje możliwość niesienia pomocy najmłodszym mieszkańcom naszego miasta - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Obecnie w gdyńskim Banku Mleka Kobiecego znajduje się ponad sto litrów mleka. Od momentu otwarcia banku zarejestrowanych zostało 61 dawczyń. Warto dodać, że coraz więcej młodych mam pragnie dzielić się z potrzebującymi swoim naturalnym pokarmem. 
Panie, które chciałyby zostać Honorowymi Dawczyniami Mleka Kobiecego więcej informacji znajdą na stronie internetowej Banku: www.szpitalepomorskie.eu (zakładka ABC PACJENTA).
Możliwy jest także kontakt:
 
Z okazji trwającego Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Szpitale Pomorskie wraz z Pomorskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku zapraszają wszystkie mamy do skorzystania z bezpłatnych porad laktacyjnych oraz na poznanie działalności jedynego na Pomorzu Banku Mleka Kobiecego.

W najbliższą środę, 7 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 13.00 można przyjść do Szkoły Rodzenia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (budynek przy ul. Huzarskiej 1, piętro 4), gdzie eksperci z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego wyjaśnią, jak karmić piersią i odpowiedzą na pytania dotyczące tego aspektu macierzyństwa. Przyszłe mamy będą mogły porozmawiać także o zdrowej diecie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.08.2019 10:24
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.08.2019 10:24
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze