Co nowego

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Gdyni

Opis alternatywny

16.11.2014 r.

Już po raz siódmy Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Pomorski Park Naukowo-Technologiczny GDYNIA i Fundacja Gospodarcza zapraszają w dniach 17 - 21 listopada 2014 r. do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP).

To szeroka oferta przedsięwzięć, w ramach których przedsiębiorcy, szkoły i uczelnie wyższe, instytucje oraz organizacje pozarządowe wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w swoich krajach.


Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

Podobnie jak w poprzednich edycjach Gdyńskie Centrum Wspierania Przesiębiorczości proponuje udział w bezpłatnych szkoleniach i spotkaniach. Na początek Platforma Mikroprzedsiębiorczości - spotkania właścicieli mikro i małych firm, które stanowić ma platformę wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów, zdobywania wiedzy o gospodarce, ekonomii i finansach a także współpracy w różnych dziedzinach i osobistego rozwoju nie tylko biznesowego.

Światowy Tydzień Przedsiębirczości - program Gdyńskiego Centrum Wspierania PrzedsiębiorczościZainteresowani będą mieli też okazję poznać aktualne możliwości finansowania działalności gospodarczej w ramach Funduszy Europejskich na lata 2014-2020 oraz zasady tworzenia marki firmy i kreowania jej wizerunku w mediach społecznościowych.
Omówione zostaną księgowo-podatkowe aspekty funkcjonowania firm - odbędą się szkolenia z zakresu podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy podstawowych zagadnień dotyczących podatku VAT. Pracownicy gdyńskiego urzędu skarbowego przybliżą dodatkowo wiedzę na temat zaległości podatkowych i związanych z tym działań urzędu skarbowego (postępowanie przedeegzekucyjne, egzekucja administracyjna, postępowanie karne skarbowe) a także możliwych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.

GCWP zaprasza także na organizowane wspólnie z Agencją Rozwoju Pomorza spotkanie z kobietami, „Sukces na szpilkach", które odniosły sukces w biznesie.
W siedzibie GCWP będzie także można wziąć udział w indywidualnych konsultacjach z ekspertami: trenerem przedsiębiorczości, doradcą w zakresie finansowania działalności gospodarczej, prawnikiem czy naszym nowym ekspertem - doradcą podatkowym.
Specjalnie dla młodzieży przygotowano lekcje przedsiębiorczości oraz Dzień Otwarty w GCWP. Wizyta w Centrum to możliwość praktycznego poznania procedury zakładania własnej firmy oraz sposobów wspierania gdyńskiej przedsiębiorczości.


Pomorski Park Naukowo Technologiczny GDYNIA

Podczas tego największego na świecie święta przedsiębiorczości Pomorski Park naukowo Technologiczny Gdynia zaprasza zarówno młodych przedsiębiorców, studentów, jak i uczniów szkół ponadgimnazjalnych (wstęp oczywiście wolny).

Program wydarzeń: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny GDYNIA - Światowy Tydzień Przedsiębiroczości
- poniedziałek, 17 listopada, godz.10.00 - 14.00 | Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT Gdynia - warsztaty kreatywności dla młodzieży ponadgimnazjalnej. W trakcie warsztatu z wykorzystaniem technik kreatywnych będzie można przygotować hasła reklamowe dla parkowych firm oraz prototypy innowacyjnych produktów. Będzie to także okazja do spotkania z firmami działającymi w PPNT Gdynia. Brak zapisów
- poniedziałek, 17 listopada, godz.19.00 - 22.00 | Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia, Sala D - Aula Polska - wydarzenie promujące kulturę przedsiębiorczości technologicznej, podczas którego prezentowane będą młode firmy, praktycy i rozwiązania konkretnych problemów. W wydarzeniu wezmą również udział zaproszeni specjaliści z różnych dziedzin, prezesi spółek medialnych i osoby będące autorytetami biznesowymi, wśród nich Piotr Bucki, Viren Bhandari oraz Jacek Kotarbiński. Więcej informacji: www.facebook.com/aulatrojmiasto

- wtorek, 18 listopada, godz.11.00 - 14.00 | Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia | Sala F/H - prawo własności intelektualnej - przewodnik dla początkującego przedsiębiorcy vol. 3. Podczas spotkania Mateusz Woźniak z Centrum Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Technologii odpowie m.in. na pytania: jak zaplanować strategię marketingową swojej firmy oraz jak korzystać z bezpłatnych materiałów graficznych zgodnie z prawem własności intelektualnej? Zapisy: www.wlasnosc1811.evenea.pl

- wtorek, 18 listopada, godz. 17.00-19.00 | Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia - Coworking - Gamifikacja w praktyce - rozwijasz swój startup lub pracujesz nad pomysłami biznesowymi? Podczas spotkania wspólnie z innymi możesz zastanowić się, jak wykorzystać do tego celu elementy gamifikacji.
Zapisy: www.gamifikacja1811.evenea.pl

- środa, 19 listopada, godz. 10.00-16.30 | Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT Gdynia - WorkOut! Pracuj kreatywnie - oderwij się od kanapy czy biurka w domu. Podczas spotkania będziemy wspólnie pracować w kreatywnym otoczeniu, poznawać ciekawych ludzi i porozmawiamy o tym, czym (i dla kogo) jest coworking.
Zapisy: www.workout.evenea.pl

- czwartek, 20 listopada, godz. 18.00-20.00 | Centrum Konferencyjne PPNT, Sala Kinowa - Życie rzeczy. Startup Your Weekend vol. 9 - po tym spotkaniu zupełnie inaczej spojrzysz na swoją szczoteczkę do zębów czy kubek, z którego codziennie pijesz kawę. Podczas 9. odsłony Startup Your Weekend obejrzymy film Gary'ego Hustwita pt. „Objectified". Dokument, należący do tzw. trylogii designu, opowiada o skomplikowanej relacji z przedmiotami codziennego użytku, która przeobraża się w relację z ludźmi wytwarzającymi te przedmioty. Prelekcję przed filmem wygłosi Marek Adamczewski - projektant, wykładowca ASP w Gdańsku, zajmujący się wzornictwem przemysłowym.
Zapisy: www.rzeczy.evenea.pl

- czwartek, 20 listopada, godz. 9.30 - 14.30 | Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia, Sala D - programy komputerowe w prawie autorskim czyli o tym, co warto wiedzieć, aby skutecznie chronić oprogramowanie?
Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej w PPNT Gdynia i Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość" zapraszają na spotkanie poświęcone tematyce ochrony programów komputerowych. Szkolenie przeprowadzą: adwokat Anna Kujaszewska oraz kierownik pomorskiego ośrodka Enterprise Europe Network, działającego przy Stowarzyszeniu "Wolna Przedsiębiorczość", Rafał Kruczkowski.
Zapisy: http://www.roip.evenea.pl/

- piątek, 21 listopada, godz.10.00 - 20.00 | Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia - Coworking - VI edycja indywidualnych konsultacji biznesowych z doświadczonymi specjalistami ze świata nauki i biznesu to doskonała szansa rozwoju dla startupów, początkujących przedsiębiorców i osób myślących o założeniu firmy. W ramach indywidualnych konsultacji oferujemy pomoc w następujących obszarach: ocena pomysłu na biznes, finansowanie startupów i małych firm, prawo własności intelektualnej oraz marketing i reklama.
Zapisy: http://www.konsultacje2111.evenea.pl/

Fundacja Gospodarcza

Program działań realizowanych przez Fundację Gospodarczą w ramach ŚTP:
17 listopada 2014 r., godz. 10.00 - 14.00 Indywidualne doradztwo biznesowe z zakresu zakładania i finansowania działalności gospodarczej (miejsce: siedziba Fundacji Gospodarczej, ul. Olimpijska 2);
18 listopada 2014 r., godz. 10.00 - 16.00 Warsztat „Marketing - jak pomóc klientom podejmować decyzje zakupowe" skierowany do osób planujących założyć działalność gospodarczą lub które niedawno założyły własną firmę (miejsce: InfoBox, ul. Świętojańska 30);
19 listopada2014 r., godz. 10.00 - 16.00 Warsztat „Własna firma - nie tylko dla odważnych" skierowany do osób planujących założyć działalność gospodarczą lub poszukujących pomysłu na siebie (miejsce: InfoBox, ul. Świętojańska 30);
20 listopada 2014 r., godz. 13.30 - 16.00 Warsztat „Działalność gospodarcza w pigułce" skierowany do osób planujących założyć działalność gospodarczą (miejsce: InfoBox, ul. Świętojańska 30);
21 listopada 2014 r., godz. 9.00 - 16.00 Indywidualne doradztwo księgowe (miejsce: siedziba Fundacji Gospodarczej, ul. Olimpijska 2).
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt telefoniczny pod nr 58 622 20 52, 58 622 60 17 lub zgłaszanie się osobiście do Fundacji Gospodarczej, ul. Olimpijska 2.
Strona internetowa:
http://www.fundacjagospodarcza.pl/
Liczba miejsc ograniczona.

Centrum Nauki Experyment

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na na wykład dr hab. prof. UG Joanny Mytnik-Ejsmont, pt. "Akcja gamifikacja, czyli jak sprawić, by uczniowie zaczęli uczyć się z przyjemnością ".

Jak sprawić, by uczniowie zaczęli uczyć się z przyjemnością? Jak zachęcić uczniów do wzięcia odpowiedzialności za własną edukację, strategicznego myślenia, umiejętnego zarządzania własnym czasem, wykształcenia postaw przedsiębiorczych? Jak umożliwić uczniom autonomiczne podejmowanie decyzji w zakresie uczenia się?

Wykorzystując mechanizmy znane z gier możemy dostarczyć uczniom frajdy z uczenia się wyzwalając w nich emocje tak kluczowe w procesie zdobywania wiedzy i umiejętności. Proces zapamiętywania wymaga koncentracji i jest tym efektywniejszy, im silniejsze jest wzbudzenie emocjonalne. Gry wyzwalają motywację graczy przez możliwość łatwego uzyskiwania nagrody. Układ nagrody w mózgu sprawia, że wybieramy szybkie i łatwe do osiągnięcia nagrody. Gamifikacja stwarza środowisko, w którym nagroda z oddalonej w czasie i kojarzonej z trudnością, staje się stosunkowo łatwo osiągalna i nie jest bezpośrednio kojarzona z ocenami dając uczniom powód do dumy i satysfakcji.

Prelegentka zaprezentuje autorskie projekty zgamifikowanych kursów akademickich, które prowadzi na Uniwersytecie Gdańskim oraz projekt zgamifikowanych lekcji przedsiębiorczości wprowadzanych pilotażowo w gdańskich liceach i gimnazjach przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości.

Wstęp wolny!

Wykład odbędzie się w środę 19 listopada 2014 r. o godzinie 16.00. Zapisy przyjmowane pod adresem e-mail: v.vysotska@experyment.gdynia.pl.


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowania biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku w 143 krajach świata, w tym w Polsce. Każdego listopada organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, zakładania startupów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.

Więcej szczegółów pod adresem: