Co nowego

Sztuka, architektura, design na Biennale Traffic Design

Sztuka, architektura, design – rusza Biennale Traffic Design, fot. trafficdesign.prowly.com

Sztuka, architektura, design – rusza Biennale Traffic Design, fot. trafficdesign.prowly.com

16 dni warsztatów, debat, pokazów filmowych i modernizacji miejskich. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w bogatym programie Biennale Traffic Design. Wydarzenie potrwa do 15 września.

Warsztaty z miastem w tle

Alicja Szyguła i Jakub Głaza, autorzy książki o przestrzeni miejskiej opowiedzą, jaka jest różnica między bałaganem a ładem. Wskażą, kto odpowiada za architektoniczny porządek i pokażą istotę właściwego zagospodarowania przestrzeni publicznych. Prelekcja będzie połączona ze spacerem i warsztatami opartymi na tekturowym modelu fragmentu miasta. Warsztaty odbędą się w InfoBoksie, na rogu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego, w niedzielę 2 września, w godz. 11.00-12.30. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 7-9 lat. Każdy uczestnik otrzyma w prezencie książkę pt. „Wspólne nie znaczy niczyje”. Koszt warsztatów wynosi 25 zł.

Właściwe oznakowanie graficzne przestrzeni ma ułatwić użytkownikom codziennie korzystanie i poruszanie się w jej obrębie. Uczestnicy warsztatów połączą architekturę i grafikę, aby stworzyć koncepcję oznakowania wybranych projektów. Zajęcia poprowadzi Anna Nowokuńska – grafik i architekt, która ma na swoim koncie projekty realizowane dla m.in. Google, Live Nation czy klubu Stodoła. Warsztaty odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym przy pl. Grunwaldzkim 2, w sobotę i niedzielę 8 i 9 września, w godz. 9.00-17.00. Koszt uczestnictwa w zajęciach to 50 zł.

W ramach biennale odbędą się także warsztaty „Fotogeniczność architektury”, na które nie ma już wolnych miejsc.

Gra miejska dla całej rodziny

Mateusz Wysocki i Justyna Kociszewska zapraszają małych i dużych na inaugurację gry miejskiej o duchach wentylacyjnych. Uczestnicy dowiedzą się podstawowych faktów z życia duchów i wykonają szereg zadań pomocniczych. W zmaganiach wezmą udział drużyny składające się z od 2 do 5 osób. Gra miejska startuję w niedziele, 2 września o godz. 13.00 w galerii Fyrtel.

Szoł & telll

W jaki sposób zamienić drogę w ulice miejska (oraz żyć długo i szczęśliwie pomimo wywołanych konfliktów)?", „O zachwycie, zapomnieniu i wypaleniu" czy „To Wam zniszczą, czyli o realizacji projektów z artystami i mieszkańcami" to tematy, które poruszy 5 artystów i animatorów kultury z całej Polski, wykorzystując do tego znaną z amerykańskich szkół formę show & tell. Na zakończenie przewidziano debatę i indywidualne rozmowy z gośćmi. Szoł & tell odbędzie się w czwartek, 6 września w tuBazie w parku Kolibki przy al. Zwycięstwa 291.

Ocieplanie wizerunku – debata

Czym zastąpić pastelowe kolory dominujące na polskich osiedlach? Jakie działania powinni podjąć właściciele i zarządcy budynków? O estetycznej modernizacji powojennej architektury będą dyskutować: Małgorzata Kucewicz, architekt i popularyzatorka dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego, Grzegorz Mika - architekt, varsavianista, Tomasz Osięgłowski - architekt, którego firma zasłynęła udanym projektem termomodernizacji poznańskich blokowisk, Grzegorz Piątek - krytyk i historyk architektury oraz Kaja Puto - kulturoznawca i filozof. Spotkanie odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w sobotę, 8 września o godz. 17.00.

Słoneczny na nowo

Jedną z modernizowanych lokalizacji jest kultowy Bar Mleczny Słoneczny. Zmiany obejmą projekt i realizację nowej identyfikacji wizualnej dla lokalu. Więcej o projekcie szyldu i oznakowania będzie można się dowiedzieć od samych twórców, czyli Uli i Filipa Tofilów. To w czwartek, 13 września o godz. 19.00 w Barze Mlecznym Słoneczny przy ul. Antoniego Abrahama 60. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Rejestracja ruszy 7 września.

Kino w sekretnej lokalizacji

W programie biennale nie mogło zabraknąć także pokazów filmów o architekturze i sztuce. Pierwszy pokaz odbędzie się we wtorek, 4 września o godz. 19.00. Na ekranie historia przedwojennej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - „Szklane domy” w reżyserii Olgi Matuszewskiej oraz opowieść o katowickim bloku mieszkalnym – „Superjednostka” w reżyserii Teresy Czapiec. Tydzień później, czyli we wtorek, 11 września również o godz. 19.00 odbędzie się premierowy pokaz filmu „Built To Last – Relicts Of Communist-Era Architecture”. Wybudowane w latach 1945-1989, położone w stolicach Europy Wschodniej budynki są bohaterami eksperymentalnego dokumentu czeskiego reżysera Haruna Honcoopa.

7 odsłon modernizacji

Niektóre charakterystyczne i rozpoznawalne, inne z pozoru zwykłe i nieprzyciągające uwagi. Łączy je jedno – modernizacja. Dzięki biennale nowy wygląda lub powrót do lat świetności zyskają szyldy, elewacje, lampy, a nawet całe budynki. Łącznik między YMCĄ przy ul. Stefana Żeromskiego 26 a Wojewódzkim Zespołem Szkół Policealnych, kamienica przy ul. Mściwoja 9, budynek przy ul. Zygmunta Augusta 2 i przy ul. Świętego Wojciecha 9, oświetlenie na ul. Mściwoja i ul. Zgody, kratki wentylacyjne w różnych punktach miasta oraz Bar Mleczny Słoneczny. We wszystkich tych lokalizacjach w ciągu najbliższych dwóch tygodni mieszkańcy mogą spodziewać się istnej rewolucji estetycznej. To za sprawą zaangażowanych w modernizację artystów: Oskara Zięty i studia Threedotstype, Seikona, kolektywu UVMW, Jacka Rudzkiego, Veery King i Mikołaja, SYFON STUDIO oraz Jacka Wielebskiego.

Blok party na zakończenie

Biennale zamknie finisaż stylizowany na nowojorską imprezę uliczną rodem z lat 70. Jak zapewniają organizatorzy, nie zabraknie muzyki, jedzenia, spacerów po zmodernizowanych lokalizacjach i zajęć dla najmłodszych. To w sobotę, 15 września o godz. 17.00 w galerii Fyrtel.

Więcej informacji o Biennale Traffic Design TUTAJ.

  • ikonaOpublikowano: 31.08.2018 09:00
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.08.2018 09:11
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze