Co nowego

Tadeusz Siwiec upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego

W alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Siwca // fot. Dawid Linkowski

W alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Siwca // fot. Dawid Linkowski

Odnosił sukcesy w wielu regatach i aktywnie działał na rzecz żeglarskiej społeczności. Tadeusz Siwiec ma swoje miejsce w alei Żeglarstwa Polskiego. Odsłonięcie upamiętniającej go tablicy odbyło się w niedzielę, 14 października. W uroczystości wzięli udział żeglarze, przedstawiciele władz Gdyni oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Odsłaniamy kolejną tablicę w alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie południowym. Od lat z inicjatywy Gdyni i środowisk żeglarskich honorujemy wybitne postacie żeglarstwa polskiego. Piętnasta tablica jest poświęcona Tadeuszowi Siwcowi. Był on uczestnikiem wielu regat pełnomorskich i komandorem Marynarki Wojennej. To współtwórca Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i jego sekcji w Świnoujściu. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia żeglarskie między innymi nagrodą „Rejs Rok” czy Conrady – mówiła podczas uroczystości odsłonięcia tablicy przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.

Tadeusz Siwiec urodził się w 1928 roku w Karmanowicach koło Nałęczowa. Żeglarstwo zaczął uprawiać po zakończeniu II wojny światowej w Centralnym Ośrodku Wodnym Ligi Morskiej w Giżycku. Wstąpił do Marynarki Wojennej. Na morze wypłynął w 1947 roku na okręcie ORP Iskra. W 1951 roku, w stopniu komandora, ukończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej.

Dał się poznać jako świetny żeglarz morski. Do jego osiągnięć należy m.in. trzykrotne wywalczenie Morskiego Żeglarskiego Mistrzostwa Polski. Dziewięć razy zdobył też Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Startował również w międzynarodowych regatach – m.in. Operacji Żagiel w 1974 roku i Admiral's Cup w 1979 roku. Był także zaangażowany w życie żeglarskie. Współtworzył Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Gdyni i Świnoujściu oraz Yacht Klub Polski Szczecin. Zmarł po ciężkiej chorobie 4 stycznia 2017 roku.

Aleja Żeglarstwa Polskiego jest jedną z inicjatyw Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i gdyńskiego Urzędu Morskiego. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Zygfryda Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława Kazimierza Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego i Dariusz Boguckiego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.10.2018 08:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.10.2018 12:21
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze