Co nowego

Teatralny R@port już za miesiąc #wGdyni

Zdjęcie ze spektaklu

Zdjęcie ze spektaklu "Wałęsa w Kolonos" // fot. Monika Stolarska

To będzie osiem dni intensywnego obcowania z teatrem. Nieco ponad miesiąc dzieli nas od startu 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Rozpocznie się on 19, a zakończy 26 maja. W tym czasie publiczność obejrzy siedem konkursowych spektakli. Na koniec jury wybierze najlepszy z nich. Będą też dwa przedstawienia pozakonkursowe. Gala finałowa odbędzie się 26 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Poznamy podczas niej laureatów R@portu oraz 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, której finał towarzyszy festiwalowi. Tego samego wieczoru zostanie również rozstrzygnięty VI Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych.
 
R@Port to najważniejszy polski festiwal, prezentujący spektakle teatralne, których podstawą jest polska literatura współczesna. Jest, zgodnie z nazwą, „raportem” odnotowującym najważniejsze osiągnięcia w polskiej dramaturgii w danego roku.

To próba przyjrzenia się temu, co współczesny polski teatr robi ze współczesną polską literaturą. Mamy tu  najciekawsze przedstawienia krajowych scen z 2018 roku. W R@porcie pokazujemy coś więcej niż dramat. Pojawią się także adaptacje literatury pięknej i prozy. Ich wspólny mianownik to słowo i pisarz – mówi Jacek Sieradzki, dyrektor programowy R@portu.
 
Tym razem widzowie będą mieli okazję zapoznać się ze sztukami pisanymi wprost dla sceny, a także z adaptacjami prozy i prozy wspomnieniowej. Nie zabraknie również teatru dokumentalnego.
 
Podczas tegorocznego R@portu będzie można zobaczyć siedem spektakli konkursowych. Festiwal otworzy pokaz jednego z nich. Na początek, w niedzielę 19 maja, zaprezentowana zostanie sztuka, która znalazła się w finale zeszłorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. To „Wierna wataha” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak. Są oni jednocześnie autorami i reżyserami tej sztuki. Spektakl przygotował Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. W wieczór inaugurujący festiwal zaplanowano również pokaz pozakonkursowego spektaklu „Curko moja ogłoś to” – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk. To monodram Magdaleny Drab. Jego scenariusz opiera się  na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka.

W poniedziałek, 20 maja będzie można zobaczyć „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer (Teatr Polonia w Warszawie). Natomiast w kolejnych dniach zaprezentowane zostaną pozostałe spektakle konkursowe: „Wieloryb” Romualda Wiczy-Pokojskiego na podstawie książki Jerzego Limona w reżyserii Jacka Głomba (Teatr Miniatura w Gdańsku), „O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina (Teatr Polski w Poznaniu), „Wałęsa w Kolonos” Jakuba Roszkowskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie), „Lwów nie oddamy” Katarzyny Szyngiery, Marcina Napiórkowskiego i Mirosława Wlekłego w reżyserii Katarzyny Szyngiery (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie) oraz „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach).
 
Festiwal zakończy pokaz pozakonkursowego spektaklu „Aktorzy koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna” Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka (Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie).
 
Pokazy festiwalowych przedstawień będą się odbywać w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni i na scenie YMCA. Wyjątkiem będzie prezentacja „Wieloryba”. Została ona zaplanowana 21 maja w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Pełny program jest dostępny na stronie internetowej festiwalu.
 
Konkursowe przedstawienia oceni jury festiwalu w składzie: Małgorzata Bogajewska, Małgorzata Jarmułowicz oraz Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Po obejrzeniu wszystkich spektakli wyłoni ono jeden najlepszy, który otrzyma nagrodę Grand Prix. Swojego faworyta wybierze również publiczność. Zasady głosowania przez widzów są proste. Jeśli spektakl, który obejrzeli im się spodobał, wystarczy przy wyjściu wrzucić bilet, wejściówkę czy zaproszenie do urny. Wygra spektakl, który będzie miał lepszą proporcję wrzuconych głosów w stosunku do miejsc.

materiały prasowe

R@Port jest miejscem, w którym spotykają się współczesna polska literatura ze współczesnym polskim teatrem. Dlatego jest połączony z finałem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Co roku jest ona przyznawana autorowi, który napisze najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną. Tegorocznemu festiwalowi będzie towarzyszył finał 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Publiczność będzie mogła poznać wszystkie nominowane do niego sztuki. To: „Nasza Pani” Agnieszki Charkot w reżyserii Pawła Szkotaka, „Kilka obcych słów po polsku” autorstwa Michała Buszewicza w reżyserii Katarzyny Minkowskiej, „Siostry” Rafała Wojasińskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, „Polskie rymowanki albo Ceremonie” autorstwa Andrzeja Błażewicza w reżyserii Ewy Rucińskiej oraz „Wojna dziecko matka”, którą napisał Tomasz Man, w reżyserii Wojciecha Farugi. Finalistów wybrała kapituła nagrody w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Laureata nagrody poznamy 26 maja podczas finału R@portu. Podczas finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, pracować będzie też jury złożone z miłośników sceny, które przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki 2018 roku nadesłanej na konkurs. Skład jury został wybrany w drodze konkursu.
 
Stałym element festiwalu R@port jest też czytanie sztuk nominowanych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Rozpocznie się ono 20 maja od „Naszej Pani”. Następnego dnia odbędzie się czytanie sztuki „Kilka obcych słów po polsku”. 22 maja zaprezentowane zostaną „Siostry”, a dzień później „Polskie rymowanki albo Ceremonie”. Cykl zakończy, 24 maja, odczytanie „Wojny dziecka matki”. Wszystkie czytania będą się odbywać o stałej porze – o godz. 16.45 – w Teatrze Miejskim w Gdyni. Dokładny harmonogram znajduje się tutaj.
 
Zwycięzcę 14. festiwalu R@port i laureata 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się 26 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. Wtedy też rozstrzygnięty zostanie VI Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.04.2019 15:48
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2019 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze