Co nowego

Technologia przyszłości na Pomorskich Dniach Druku 3D

Technologia przyszłości na Pomorskich Dniach Druku 3D, fot. PPNT Gdynia

Technologia przyszłości na Pomorskich Dniach Druku 3D, fot. PPNT Gdynia

Jeszcze do niedawna była wykorzystywana w wyspecjalizowanych ośrodkach naukowych. Obecnie technologia ta wkracza w nowe obszary naszego życia, a także do naszych domów. O zastosowaniach druku 3D dyskutują eksperci, naukowcy i wynalazcy w trakcie trzeciej odsłony największego wydarzenia dotyczącego drukowania trójwymiarowego.

Pomorskie Dni Druku 3D to dwa dni prelekcji i warsztatów, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się o dominujących trendach, innowacjach i tajnikach drukowania 3D. - Obecnie między innymi za sprawą parków naukowo-technologicznych możemy zaobserwować tendencje popularyzacji druku 3D. Jego zastosowanie jest najbardziej upowszechnione przy druku form użytkowych, czyli rzeczy codziennego użytku jak obudowy do telefonów czy oprawki okularów. Natomiast jeżeli mówimy o przemyśle, to przede wszystkim wykonywane są druki z metalu, np. w medycynie gdzie drukuje się podbudowy pod implanty. Coraz powszechniej druk 3D wykorzystuję się także w przemyśle lotniczym do produkcji elementów silników samolotów — mówi Rafał Łysakowski z pracowni 3D Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. - Niestety, wiedza o możliwościach zastosowania oraz pracy w tej technologii nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona wśród użytkowników, dlatego tegoroczne Pomorskie Dni Druku 3D, odbywające się pod hasłem „Industry 4.0”, skierowane są do osób i przedsiębiorców zainteresowanych wykorzystaniem tej technologii w procesach produkcyjnych oraz kompleksowym podejściem do zagadnień nowoczesnego wytwarzania – dodaje.



- Każdy, kto chce zapoznać się z możliwościami druku trójwymiarowego może przyjść do naszej pracowni. Taka osoba musi dysponować modelem albo elementem, który chce powielić. W pracowni wykorzystujemy materiały z rodziny poliamidów, znane także pod nazwą nylon. Są to materiały funkcjonujące już od wielu lat w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Dodatkowo są one białe więc łatwo przedmioty wykonane z tych materiałów spersonalizować — podkreśla Łysakowski. Pracownia Druku 3D znajduję się w Pomorskim Parku Naukowo technologicznym w Gdyni. Więcej informacji o technologiach w niej wykorzystywanych i możliwości drukowania trójwymiarowego TUTAJ.

W trakcie wydarzenia można zobaczyć w praktyce, jak wyglądają i do czego służą elementy wykonane technologiami 3D. Jednym z bardziej spektakularnych przykładów jest bolid wyścigowy PGRacing Team wykonany przez studentów Politechniki Gdańskiej. - W technologii SLS wykonaliśmy nasz kolektor dolotowy odpowiedzialny za dostarczanie powietrza do silnika. Z kolei w technologii FMD wykonaliśmy elementy kokpitu – mówi Mariusz Getek z PGRacing Team.

Technologia SLS (Selective Laser Sintering), czyli selektywne przetapianie laserowe to metoda polegająca na wytwarzaniu elementów poprzez spiekanie laserem materiałów w postaci proszku, warstwa po warstwie. Jest to jedna z najstarszych metod druku 3D i najczęściej stosowana krótkoseryjnej produkcji technicznych. Z kolei metoda FDM (Fused Deposition Modeling) pozwala na szybkie tempo budowania pojedynczych detali, małe straty materiałowe i wysoką szczegółowość wydruku. Kolektor dolotowy i elementy kokpitu bolidu zostały wykonane w pracowni druku 3D w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Na Pomorskich Dniach Druku można zobaczyć gotowe przedmioty, nadające się do użytku, jednak zanim produkt ujrzy światło dzienne w finalnej formie, musi przejść długą drogę projektową. – Druk 3D to technologia współcześnie właściwie niezbędna. Dzięki niej projekty są dojrzalsze, lepsze i szybciej można sprawdzić rzeczy, które wcześniej musieliśmy mieć w wyobraźni – mówi Marek Adamczewski z firmy Marad Design. – Druk 3D wykorzystujmy na wszystkich etapach projektowania. Taki zrobił się świat, że wszyscy chcą dotknąć i zobaczyć produkt jak najwcześniej. Obecnie już nawet na etapie koncepcyjnym operujemy modelami wykonanymi w tej technologii – podkreśla Adamczewski.

Pomorskie Dni Druku 3D potrwają do środy, 26 września. Organizatorzy: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Bibus Menos sp. z o.o.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.09.2018 17:15
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.10.2018 15:15
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także

Najnowsze