Co nowego

Trwa budowa nowych odcinków dróg rowerowych

Nad ulicą Podjazd powstanie kładka pieszo-rowerowa. Fot. Jakub Furkal.

Nad ulicą Podjazd powstanie kładka pieszo-rowerowa. Fot. Jakub Furkal.

09.02.2018 r.

Dzięki środkom z budżetu miasta i funduszy Unii Europejskiej, trwają prace przy budowie nowej infrastruktury rowerowej. Nowe ścieżki powstają m.in. w Śródmieściu oraz na Wiczlinie.

W ramach przebudowywanego obecnie skrzyżowania ulic Dworcowej, Podjazd i 10 Lutego, powstanie kładka pieszo-rowerowa nad ulicą Podjazd. Rowerzyści będą mieć możliwość bezpośredniego, łagodnego wjazdu wprost z dworca SKM na al. 17 Grudnia biegnącą wzdłuż torów.

Przedsiębiorstwo MTM, które realizuje inwestycję, wykonało już jeden z przyczółków. Montaż wykonanej z żywicy kładki zaplanowany jest na kwiecień, zaś ukończenie całej inwestycji na czerwiec br. Oprócz kładki wybudowana zostanie również droga rowerowa od ulicy Morskiej do 10 Lutego oraz parking rowerowy tuż przy wejściu do dworca SKM. Koszt całej inwestycji skrzyżowania Dworcowa/Podjazd/10 Lutego to 20,16 mln zł.

- Powstająca kładka będzie pierwszym krokiem do stworzenia zupełnie nowego połączenia rowerowego wzdłuż al. 17 Grudnia. Ta trasa w przyszłości pozwoli ominąć liczne skrzyżowania i sygnalizacje przy ul. Władysława IV i dzięki temu rowerzyści szybciej pokonają dystans od Wzgórza Św. Maksymiliana do dworca głównego - mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.



Nowa infrastruktura rowerowa powstaje również na zachodzie Gdyni - w dzielnicy Wiczlino. Nowa droga rowerowa o długości 800 metrów wzdłuż ulic Wiczlińskiej i Chwarznieńskiej połączy Szkołę Podstawową nr 37 z Osiedlem Patio Róży, a docelowo z pozostałą siecią dróg rowerowych. W ramach inwestycji powstanie również ok. 700 m chodnika, zostanie przebudowana kanalizacja szkieletowa, wykonane nowe oświetlenie oraz przepust przez potok Wiczliński. Wykonawca, firma WPRD Gravel, roboty zakończy w kwietniu. Koszt inwestycji to 3,6 mln zł.

- W tej układance pozostanie już tylko jeden mały element, jakim jest 60-metrowy odcinek od ul. Mokrej do Zaruskiego, który obecnie jest w fazie projektowania - dodaje Jakub Furkal.

W tym tygodniu rozpoczęły się również roboty budowlane przy al. Marsz. Piłsudskiego. Przypomnijmy, że powstanie tu fragment międzynarodowej trasy R-10. Prace zakończą się latem br. Dofinansowanie na realizację całego projekty R-10 w gdyni wynosi 8,16 mln zł.