Co nowego

Ucz się filmu od najlepszych

fot. pexels.com

fot. pexels.com

09.07.2019 r.

Nakręcić film, który zdobędzie Złote Lwy, Złotą Palmę, Oscara – chyba każdy pasjonat kina marzy o takim rozwoju kariery. Być może droga do spełnienia tego marzenia zacznie się w Gdyni. Wszystko za sprawą 18. Pomorskich Warsztatów Filmowych, podczas których uczestnicy pod okiem doświadczonych filmowców wezmą udział w każdym z etapów powstawania filmu fabularnego. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła.
 
Już po raz osiemnasty odbędą się Pomorskie Warsztaty Filmowe. To doskonała okazja, by poznać tajniki kina oraz zdobyć praktyczną wiedzę bezpośrednio od ludzi kina. Udział w tegorocznych warsztatach potwierdzili: scenarzysta Grzegorz Łoszewski (m.in. „Komornik”, „Stygmatyczka”, „Bez wstydu”), reżyser Wojciech Marczewski („Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”), operator obrazu Sławomir Pultyn („Życie, miłość, śmierć i inne błahostki czyli Jan Saudek, czeski fotograf”) oraz montażystka Milena Fiedler („Weiser”, „Katyń”, „Wałęsa”).
 
- Nieustannie, od osiemnastu edycji, warsztaty kształcą w zakresie realizacji krótkiego filmu fabularnego. Uczestnicy tych warsztatów często podążają później drogą reżysera, scenarzysty, dostają się do wyższych szkół filmowych, m.in. w Gdyni, Łodzi czy Szkoły Wajdy – mówi Jerzy Rados, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Filmowego.
 
Zainteresowani uczestnictwem w Pomorskich Warsztatach Filmowych powinni wypełnić wniosek zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Gdyńskiej Szkoły Filmowej wraz z załączonym pomysłem na krótki film fabularny. Ponadto należy przesłać swój życiorys oraz dwie różne fotografie. Chętni mogą również przedstawić swoje dotychczasowe prace literackie, fotograficzne, muzyczne czy plastyczne. Należy je opisać i zamieścić na płycie CD lub DVD i dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty do Gdyńskiej Szkoły Filmowej na adres Plac Grunwaldzki 2, 81-371 Gdynia z dopiskiem WARSZTATY.
 
Rekrutacja do 18. Pomorskich Warsztatów Filmowych otwarta jest dla wszystkich w wieku od 18 do 35 lat i potrwa do 15 sierpnia 2019 roku. Cykl warsztatowy potrwa cztery miesiące i rozpocznie się w październiku tego roku. W jego ramach odbędzie się blisko 130 godzin praktycznych zajęć. Jednorazowa opłata pobierana na konto Pomorskiej Fundacji Filmowej od osób zakwalifikowanych na warsztaty wynosi 1000 zł.
 
Pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich edycji Pomorskich Warsztatów Filmowych jest Jerzy Rados. Organizatorem 18. edycji jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, mecenasami przedsięwzięcia są Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdynia.

fot. materiały prasowe GSF