Co nowego

W Gdyni uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego

W Gdyni uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego // fot. Dawid Linkowski

W Gdyni uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego // fot. Dawid Linkowski

13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły na terenie całego kraju stan wojenny. Działacze opozycji i Solidarności  zostali zatrzymani, a potem internowani. Choć od tamtych wydarzeń minęło już 38 lat, to pamięć o nich jest wciąż żywa. W piątek, 13 grudnia, w Gdyni uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego. 

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 18:00 uroczysta msza święta w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. Jej uczestnicy przeszli następnie ul. Portową, placem Kaszubskim i ul. Świętojańską pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego, gdzie odbyła się druga część obchodów.

Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele gdyńskiego samorządu: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, radni miasta Elżbieta Sierżęga i Zenon Roda, a także przedstawieciele parlamentu, uczestnicy tamtych wydarzeń oraz mieszkańcy Gdyni, dla których pamięć o ofiarach stanu wojennego jest ważna. Była wspólna modlitwa i wspomnienia.

W Gdyni uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego // fot. Dawid Linkowski

Stan wojenny w Polsce

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem akcji była likwidacja protestów społecznych. rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy osób. W celu wprowadzenia stanu wojennego zmobilizowano ok. 80 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Użyto 1 750 czołgów, 1 400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Do 1990 roku w wyniku represji, ciężkich pobić i ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.


W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbył się również niezwykły koncert. Wydarzenie skupiło się wokół twórczości Jacka Kaczmarskiego zwanego „Bardem Solidarności”. Jeden z jego ostatnich koncertów odbył się 13 grudnia 2001 r. w kościele oo. franciszkanów. Zorganizowano go z myślą o upamiętnieniu 20. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Dzisiejszy koncert „Świadectwo” miał nawiązać do tamtego wydarzenia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.12.2019 23:35
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.12.2019 16:36
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze