Co nowego

Wsparcie niepełnosprawnych pod nowym adresem

Od niedawna Zespół DON funkcjonuje pod nowym adresem, mat. MOPS

Od niedawna Zespół DON funkcjonuje pod nowym adresem, mat. MOPS

Mija pięć lat od powołania Zespołu ds. doradztwa i aktywizacji osób niepełnosprawnych MOPS w Gdyni (Zespół DON). W tym czasie kilkuset niepełnosprawnych gdynian otrzymało wsparcie w obszarze aktywizacji zawodowej i społecznej, a wielu znalazło zatrudnienie. Od niedawna Zespół DON funkcjonuje pod nowym adresem: przy ul. Chrzanowskiego 14/2.

- Pamiętam, jak wiele lat temu Zespół DON, jeszcze pod inna nazwą, funkcjonował w mieście w ramach projektu systemowego, współfinansowanego ze środków UE – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Cztery lata doświadczeń projektowych potwierdziły, że taka oferta dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin jest w Gdyni niezwykle potrzebna. Dlatego od 2014 roku działania Zespołu są włączone do stałej oferty gminy. Są bardzo skuteczne, choćby w obszarze aktywizacji zawodowej. Dane za 2018 rok wskazują, że z ok. 100 osób korzystających ze wsparcia Zespołu DON, ponad 30 jest aktywnych na rynku pracy. Ponadto, aby stale podnosić poziom oferty wdrażamy innowacyjne na skalę kraju metody pracy w obszarze wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi, takich jak EX-IN, czyli ekspert przez doświadczenie.

Oprócz podjęcia pracy zawodowej nie mniej ważne jest - zwłaszcza w przypadku osób z niepełnosprawnościami - jej utrzymanie.

- Dlatego w ramach Zespołu DON działa m.in. Klub Pracy, do którego zapraszamy wszystkich aktywnych zawodowo, niepełnosprawnych gdynian – mówi Barbara Marciniak, trener pracy.Na zajęciach próbujemy wspólnie rozwiązywać problemy, podnosimy motywację, a gdy jest taka potrzeba - wspieramy relacje z pracodawcami.

W Zespole DON działają również różne grupy wsparcia skierowane m.in. dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub po kryzysach psychicznych oraz cyklicznie odbywają się spotkania dla rodzin i znajomych osób chorujących psychicznie, na których specjaliści pomagają zrozumieć czym jest choroba psychiczna i jak pomóc najbliższym. Istotnym celem działania Zespołu DON jest również aktywizacja społeczna osób z niepełnosprawnościami, którym niejednokrotnie po prostu brakuje kontaktów z innymi ludźmi i realizacji swoich zainteresowań. Dlatego Klub samopomocy, oferujący m.in. zajęcia grupy stolarskiej, warsztaty krawieckie, warsztaty wizażu czy muzykoterapię, nie narzeka na brak uczestników.  

- Ze wsparcia Zespołu DON korzystam już od 1,5 roku i cieszę się, że mam taką możliwość - opowiada niespełna 30-letni Michał Stankowski.Bardzo dużo dała mi pomoc psychologa i zajęcia grupy wsparcia. Jednak najważniejsze dla mnie jest to, że czuję się tu zrozumiany, mogę realizować swoje pasje w grupie muzycznej, a przede wszystkim spotkałem i poznałem bardzo dużo nowych osób, dzięki którym przestałem być sam. Wcześniej brakowało mi po prostu towarzystwa innych ludzi, a samotność potrafi być bardzo ciężka.

W Zespole DON pracuje 12 osób, wśród których są doradcy osób niepełnosprawnych, animator klubu, trener pracy, doradca zawodowy oraz psycholodzy. Obecnie ze wsparcia zespołu korzysta około stu mieszkańców Gdyni.

Zespół ds. Doradztwa i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych MOPS w Gdyni, ul. Chrzanowskiego 14/2, (czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 - 15.30)
tel.:  785-101-405, e-mail: a.pakolska@mopsgdynia.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 25.09.2018 10:33
  • ikona

    Autor: Izabela Małkowska (i.malkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2018 10:33
  • ikonaZmodyfikował: Izabela Małkowska
ikona

Najnowsze